Premier: Wprowadzamy godziny dla seniorów - zdjęcie
10.10.20, 11:37Fot. screenshot - YouTube (TVP Info)

Premier: Wprowadzamy godziny dla seniorów

58

Dziś przed południem zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z dużym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem. Sztab rozmawiał na temat działań, jakie rząd musi podjąć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii w Polsce. O nowych ustaleniach na specjalnej konferencji prasowej poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier przedstawił strategiczne cele rządu na najbliższe tygodnie. Jest to przede wszystkim ograniczenie liczby nowych zakażeń oraz otoczenie troską seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby. Kolejny cel to umożliwienie służbie zdrowia płynnego działania. Trzecim celem jest ochrona gospodarki.

Szef rządu przypomniał o nowych obostrzeniach, które obowiązują w strefach czerwonych oraz tych, które wprowadzono w całym kraju. Podkreślił, że we wszystkich miejscach publicznych, z wyjątkiem parków i lasów, obowiązuje nakaz noszenia maseczek, który będzie egzekwowany przez policję.

- „Najważniejsza kwestia, którą dzisiaj chcę przekazać, to ochrona seniorów” – mówił premier.

Wskazał na dane, z których jednoznacznie wynika, że najbardziej narażone na utratę życia z powodu zakażenia koronawirusem są osoby po 60. roku życia.

- „Dlatego bardzo mocno apelujemy przede wszystkim o to, aby osoby starsze, kiedy mogą, pozostawały w domach” – zaznaczył.

Poinformował o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów, jakie obowiązywały wiosną. Od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach zakupy będą mogli zrobić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Zasady te zaczną obowiązywać 15. października.

Szef rządu zaapelował też o pomoc seniorom, którzy zdecydują się na niewychodzenia z domów. Chodzi zwłaszcza o zakupy czy wyprowadzanie psów.

- „Jednocześnie podjęliśmy też decyzję o przekazaniu 38 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej” – poinformował szef rządu.

W ten sposób mają one jeszcze lepiej zostać zabezpieczone w środki ochrony osobistej

kak/TVP Info

Komentarze (58):

gumowa kaczka2020.10.11 9:48
W takim razie potrzebne jest otwarcie sklepów w niedzielę -to zmniejszy tłok spowodowany "godzinami dla seniora" Ogólnie zamknięcie źródła dochodów państwa to głupota .
JonB2020.10.11 6:49
Debil !
violencja2020.10.10 22:44
Spadaj Morawiecki!To jest moje ciało i ja decyduję, co za chwilkę siądziesz na majątku , woli Polaków?Spadaj!
Anonim2020.10.10 20:04
Maski uczciwie napisze że cos tam dają. Pomyśl morderco ilu ludzi wczesniej zabiłeś przez nienoszenie maski bo celebrycki koronawiirus to tylko drobny odsetek szerszej rzeszy patogenów
jan2020.10.10 18:51
lewacka krzywa gęba ,,walczycie sqrwiele ze społeczeństwem pis to neobolszewik 3rp i pół
o co chodzi2020.10.10 18:49
Rząd nie powinien w takim stopniu ulegać podszeptom części środowisk medycznych i nakazywać całemu Społeczeństwu noszenie maseczek tym bardziej, że te środowiska niestety nie są do końca obiektywne w tej sprawie bo mają w tym niestety nie jeden interes. Nie mogą medycy ustawiać kierunku całej polityki Państwa bo to porażka. Rząd powinien mieć jednak jakąś autonomie i spojżeć na sprawę obiektywnie a nie zamykać bez sensu rózne formy działalności czy nakazywać powszechne noszenie maseczek. Strategia walki z tym wirusem powinna być zupełnie inna o czym już pisałem to znaczy należy odseparowywać osoby słabsze schorowane i zapewnić tym osobom specjalne maseczki z filtrami wychwytującymi wirusy a nie nakazywać całemu Społeczeństwu noszenie tych szmat na twarzy. Tak szmat bo 15 minutach noszenia tego w środowisku niesterylnym to są szmaty pełne drobnoustrojów i pleśni tylko o tym jakos cisza. Tu należy wprowadzić jednak jakieś zróżnicowanie tak jak o tym mówiłem osoby słabsze które czują się zagrożone mogą nosić specjalne maseczki wychwytujące wirusy bo tylko takie zapewnią im jakieś bezpieczeństwo a te brudne szmaty, które Oni mają teraz też nosić na pewno nie. Rzad powinien to im zapewnić. Osoby odporne , zdrowe nie powinny nosić ich wcale. Bo po co jak osoby słabsze będą odpowiednio zabezpieczone? Zupełnie niezrozumiałe jest też dlaczego wszyscy mają nosic te maseczki skoro sa tak zwani ozdrowieńcy czy osoby zarażone , które przeszły mozliwy okres kiedy mogą infekować innych. Przecież podobno te osoby nie mogą juz zarażać? Czy One mogą się zarazić powtórnie bo jeśli tak i Społeczeństwo o czymś nie wie to zdaje się , że te maseczki będzie trzeba nosić całe życie. Gdzie tu w tych wszystkich działaniach jakaś logika? Czy chodzi tylko o gaszenie jakiegoś pożaru z liczbą zakażen, który wybuchnął na skutek niewłaściwego podejści do tych kwesti? Ja rozumiem , że Rząd chce coś zrobić ale niech tu będzie jakaś elementarna logika w tych działaniach.
Co on pi.....i?2020.10.10 16:10
Mam 67lat ostatnio swietne wyniki,pracuje na 1/2 etatu fizycznie jeżdżę motorem (1800cm) 200/h i co mi zrobisz dziadu???zakażesz żyć??????Miliony km.przejechałem ,kikogo nie drasnołem i sam się nie dałem zabić.A teraz jakiś tymczasowy premierek chce mnie zabić?????Q.....a nie dam się dziadom.N I G D Y!!!!!
violencja2020.10.10 22:45
Rób swoje, Kolego.
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:57
Konfederxcjx to zxrxzx wypxtroszenix mozgow przez rosyjskx xgenture wplywu.
violencja2020.10.10 22:42
Jesteś nudny i monotematyczny
Anna2020.10.10 15:08
Jestem kobietą która nigdy nie bluźni ale teraz mam ochotę puścić wiązankę. Tresują społeczeństwo., Czy ten PiS do reszty zwariował. I te maseczki zakrywające nos i usta. Czy ONI chcą żebyśmy szybko powymierali. Przecież to jakiś obłęd jest. Jestem wyborcą PiSu .Przenigdy już na nich nie zagłosuję
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:30
Konfederxcjx IDIOTOW morduje :Polxkow nx zlecenie Putinx.
Obywatel2020.10.10 14:04
To znaczy, ze starszy czlowiek/ piekniej brzmi senior/ nie moze wyjsc i wejsc do sklepu kiedy chce? Juz tak o seniorow nie dbajcie, poradza sobie, tylko ich nieubezwlasnowalniajcie. 65 lat, to sa jeszcze ludzie pelnosprawni, nie robcie z nich starcow do cholery!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:31
Pxtrioci rosyjscy z Konfederxcji Wymozdzonych mordujx Polxkow,i dxzx do Rozbiorow.
Ekonom2020.10.10 13:55
Morawiecki - człowiek z plasteliny
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:32
Korwin mxlpx z Lozy Windsor.
Toni2020.10.10 13:12
Ogłupianie ludzi starszych gdyby rządowi i premierowi zależało na seniorach to przede wszystkim wprowadziłby zdalne nauczanie w szkołach by młodzież ze szkół średnich by się nie gromadziła po 800 uczniów w jednym budynku, bez żadnych zasad epidemiologicznych to ci uczniowie ci w domu będą zarażać tych co z nimi mieszkają bo ich rodzice musieli wyjechać za chlebem podczas rządów PO i nigdy już nie wrócili do swoich dzieci, a obowiązek ich wychowania spadł na dziadków i babcie. Takich uczniów jest bardzo dużo w Polsce. Rząd chce by uczniowie chodzili do szkoły tylko po to by nie musieli płacić opiekuńczego nad dziećmi, nie bierze pod uwagę, że po 12 roku życia już się nie płaci za opiekę nad dziećmi. Nauczyciele mogą uczyć zdalnie, bo oni nic nie produkują i nauczanie takie nie obniży gałęzi przemysłu w żadnej dziedzinie.
ktolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:34
Konfederxcjx troszczy sie tylko o interesy rosyjskie,bo uwielbix Putinx i nienxwidzi wszystkich kxtolikow.
gumowa kaczka2020.10.10 12:57
BRAWO znowu będzie tłok w sklepach,ale czego mozna sie spodziewać po kretynach .
Anonim2020.10.10 15:35
Komunx Konfederxcjx Jednx RUSKX Rxcjx.
Elektor2020.10.10 12:49
Pisowscy bandyci kontynuują niszczenie Polski. Na ile jeszcze zadłużą Polaków nawet tych którzy się dopiero urodzą? Bezwzględni mafiozi którym powieka nie drgnie przy podpisywaniu przepisów które prowadzą do mordowania Polaków w białych rękawiczkach. Bo tym są ich działania od lutego. Utrudnianie dostępu do opieki medycznej jest zezwoleniem na ich umieranie bez pomocy! To zbrodniarze są!
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:37
Konfederxcjx DURNI dxzy do zniszczenix demokrxcji i Pxnstwx Polskiego.
Nie rozumiem2020.10.10 12:46
To moja babcia ma chodzic do sklepu na rozkaz i wg azymutu wladzy? To jest chore.
Pokręć2020.10.10 14:01
Nie rozumiesz. Wracaj do piaskownicy. 10-12 to godziny w których TY nie możesz robić zakupów w wymienionych sklepach. Twoja babcia może o dowolnej porze.
verizanus2020.10.10 12:40
Jeśli chodzi o wyprowadzanie psów seniorom to przyjaciół zwierząt jest w Polsce chyba dość dużo. Natomiast skuteczność ochrony gospodarki będzie można ocenić po czasie. Wyjdzie czy rację mieli rządzący i ich klakierzy z pozornej opozycji czy ci co ich KRYTYKOWALI ;)
Anonim2020.10.10 12:39
A może ten otumaniony naród tego właśnie potrzebuje? Ani ułaskawienie Kamińskiego, ani łamanie konstytucji, ani polowanie na Tuleyę, ani konie w Janowie, ani puszcza, ani 70 baniek Sasina i 200 Szumowiny, ani fak Lichockiej, ani 2 mld na TVP, ani łaszenie się do faszoli, ani dwórki Gapy, ani wieże, ani Dama z łasiczką, ani loty Kuchcińskiego i b.u.r.d.e.l. Banasia, ani polska milicja grzebiąca w dopach ekologów, ani śmieci z czterech stron świata, ani olani ciepłym moczem niepełnosprawni, lekarze rezydenci i nauczyciele, ani reforma (he he) Zalewskiej, ani Maciora ze swoimi pupilami, ani rozkopywanie grobów, nic, kuźwa, nic Polaka nie rusza. Może więc dobrze, że nadszedł czas, gdy będzie patrzył jak dusi mu się matka, ojciec, dziecko, na parkingu przed szpitalem, w tłumie innych, jemu podobnych, bez "szmat na ryju", i poczuje tę je..ną bezsilność i gniew, i zobaczy, kuźwa, poczuje, poczuje we flakach co wybrał, co olał, co obśmiał jak norka, i może będzie z tej niemocy wył, i walił głową w beton i modlił się do swojego narodowego boga, też Polaka, jezuska z Podkarpacia, a jezusek ustami spasionych hierarchów powie "bądź pokorny", i też pokaże mu faka, i wtedy coś do jego zakutego, zaczadzonego, pustego łba dotrze, i pojmie w końcu, dozna objawienia, że został ordynarnie wyrypany, on i jego bliscy i Polska?
Głos rozsądku2020.10.10 12:52
Nie nazwę cię głupcem, bo cię nie znam, ale to, co napisałeś, jest PO prostu głupie. Zamieszczenie w jednym wpisie wielu kłamstw jednocześnie nie uczyni z nich wielu prawd.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:39
Konfederxjx to odrodzeni Kodomici i TOTXLNE klxmstwo...
Głos rozsądku2020.10.10 12:30
Jestem wyborcą PIS-u PAD-a. Uważam, że część dzisiejszych pomysłów jest po prostu głupia. Przykłady: 1 - ja idąc chodnikiem mam zasłonić nos i usta, a biegnący obok mnie człowiek, który w związku z biegiem wydycha 5 razy więcej i 5 razy mocniej powietrze, już nie musi zasłaniać nosa i ust, 2 - każdy, kto zechce uniknąć kary, odpowie policjantowi, że jest na treningu biegowym, a że jest ubrany w dżinsy i lakierki, goowno to kogoś obchodzi, w czym biega. Zatrzymał się (zwolnił do chodu) jedynie na chwilę, bo mu mucha wpadłą do gardła, 3 - przy około 300-400 zakażeniach dobowych zamknięto parki i lasy. Przy ponad 5000 zakażeń dobowych w parkach i lasach można nie zasłaniać nosa i ust w przeciwieństwie do pozostałych przestrzeni publicznych, 4 - brak jednoznacznej podstawy prawnej (uniemożliwiającej swobodną interpretację) do karania za niezasłanianie nosa/ust.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:40
Jestes klxmcx z Konfederxcji ,czyli zwyklx komunistycznx swinix.
matis892020.10.10 12:24
Czy to nie zniewaga flaga Polski na kondonie ? Na symbolu zniewolenia narodu ? Mam nadzieję że Morawiecki wtedy nie beka na flagę. Bo mówią że tęczowa szmata na narodowych pomnikach i symbolach, na pomniku Jezusa zniewagą nie jest.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:42
Konfederxjx to kiedys Krypto-Komunx,terxz juz nxwet nie Krypto,widxc czerwonx flxge.
Anonim2020.10.10 12:19
048 kwarantanna 31 863 nadzór epidemiologiczny nie musi byc lock downu by nikt nie wyszedl z domu, w kwarantannie juz 240 tys , zdrowych jak kon osob, za co bedziemy leczyc ludzi jak pis zaglodzi cala polske?
Anonim2020.10.10 12:20
206 048 kwarantanna 31 863 nadzór epidemiologiczny
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:44
Konfederxjx morduje Polxkow w interesie miedzynxrodowych korporxcji i bxnkow,to jest prxwdziwx dywersjx mxsonskx z Klubow Rotxry.
Horacy2020.10.10 12:17
To nie jest kraj dla starych ludzi! Stare do piachu, młodzi do sterów!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:46
Nxzistowskie lyse pxly z Konfedexcji Rosyjskiej mordujx Polxkow i przygotowujx Rozbiory.
Przeciw kretynom2020.10.10 12:15
Współczuje ludziom, żyjącym z handlu. Myślę, że to są wyrazne straty.
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:47
Konfederxcjx nie mysli o Nxrpdzie Polskim,bo to sx pxtrioci rosyjscy.
matis892020.10.10 12:14
Panie Morawiecki w tym PISowskim lewackim zamordyzmie dajcie choć ludziom możliwość wyboru kary. Np. zamiast mandatu od policji publiczna chłosta. Chłosta na pewno lepiej będzie odstraszała i motywowała do noszenia kondonów na głowach.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:49
Konfederxcjx to nxprxwde lewicowx pxrtix xnxrchistycznx,bo TYLKO Lewicx zwxlczx pxnstwo.
fdf2020.10.10 12:09
Dworczyk składa wniosek i nagle zdrowieje, ta władza ma duże możliwości.
Diabeł imieniem jezus2020.10.10 12:06
Kto we mnie wierzy nie zginie
mam > jak 602020.10.10 11:59
i pytam do kogo ten apel bo trzeba wyprowadzać moje dwa psiaki. Jak się coś proponuje to trzeba być konkretnym.
Agnieszka2020.10.10 11:53
W domach seniora potrzeba środków ochrony osobistej, żeby rodziny mogły odwiedzać, bo oddzielenie od najbliższych to MORDERSTWO !!!
katolicka deratyzcja Polski2020.10.10 15:51
Mxsz w glowie to sxmo co rosyjski Zyd Brxun.
matis892020.10.10 11:52
Lewacki PIS, szybko zamknijcie szkoły, zaraz to będzie wylęgarnia wirusa, a może już jest. Albo nakażcie uczniom w szkołach non stop nosić kondony na głowach, tak jak ludzie na ulicach muszą mieć kondony bo inaczej kara. No i więcej funkcjonariuszy policji powinno być w szkołach pilnować czy wszyscy noszą kondony.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.10 15:52
Konfederxcjx SMIEJE sie ze smierci Polxkow,bo mxjx Rosje w sercu.
Jarosław Karłowaty2020.10.10 11:51
ale 3 miliardy na czołgi znalazł choć żadna wojna nam nie grozi, Hitler mówił "armaty zamiast masła" a Morawiecki mówi "czołgi zamiast służby zdrowia"
matis892020.10.10 12:05
Żadna wojna nam nie grozi, to tylko głupiec może powiedzieć w obecnym czasie. Cały świat to tykająca bomba jak nigdy w historii.
mieetek2020.10.10 12:59
rozumiem ,że w związku z tym cała następna wypłata lub raczej zasiłek (jesteś wyborcą pisu) zostanie przekazana na budowę lotniskowca
matis892020.10.10 13:24
Nie jestem włazityłkiem PISu w przeciwieństwie do lewakoateistów. U nas uzbrojenie idzie z podatków, a Niemcy czyli wzór dla lewakoateistów sami płacą na lotniskowce i czołgi dla Rosji gazociągami które budują. Niemcy i Francja, czyli idole lewakoateistów sami dozbrajają Putina.
Toni2020.10.10 13:20
Jesteś naiwny pisząc takie głupoty, że nam wojna nie grozi, wojna jest jak poród nigdy nie wiadomo kiedy się zacznie mówili mądrzejsi od ciebie.
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:54
Lewxckx Konfederxcjx sprzedxlx Polske Putinowi zx ruble.
il vecchio2020.10.10 11:46
Panie Morawiecki starsi ludzie będą robili to, co uznają za stosowne. Żadnych rządowych suerniań nie potrzebują. Proszę zająć się rządzeniem krajem a nie działaniami pozornymi.
kxtolockx derxtyzxcjx Polski2020.10.10 15:55
Konfederxcjx to ruski poziom xzjxtyckiej glupoty.
Anonim2020.10.10 11:43
no i się zaczyna nowy plan Balcerowicza... szczególnie PO może być zadowolona
Anonim2020.10.10 11:45
Sprzedawcy wczesniej na nic tak bardzo sie nie uskarzali jak na godziny dla seniorów. Po prostu puste sklepy..