Premier Szydło weźmie udział w szczycie UE w sprawie Brexitu - zdjęcie
29.04.17, 09:29źr. zdj. Youtube

Premier Szydło weźmie udział w szczycie UE w sprawie Brexitu

W piątek późnym wieczorem polska delegacja z premier Beatą Szydło dotarła do Brukseli. Dziś rozpoczyna się szczyt w sprawie Brexitu.

Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli, aby przyjąć wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie opuszczenia przez ten kraj UE. Beata Szydło będzie dziś rozmawiać również z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej.

"Przewidziane są liczne spotkania, narady koordynacyjne z partnerami Grupy Wyszehradzkiej, potem oczywiście odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej"- powiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu, Rafał Bochenek. 

Podczas posiedzenia szefowie rządów państw UE będą debatować na temat Brexitu. Kalendarz negocjacyjny został skrócony po decyzji o przyspieszonych wyborach w Wielkiej Brytanii, zaplanowanych na 8 czerwca.

"Czasu już dzisiaj jest bardzo mało, ponieważ mamy bardzo ograniczony kalendarz, traktatowo – do dwóch lat, ten termin już biegnie, mamy przed sobą bardzo trudne negocjacje, ponieważ dotyczą bardzo wielu lat obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej"- powiedział wiceszef MSZ, Konrad Szymański. Jak podkreślił, "te prawdziwe negocjacje będą mogły rozpocząć się dopiero przy powołaniu nowego gabinetu. To jest naturalne, że po drugiej stronie potrzebujemy odnowionego mandatu politycznego". 

Minister Szymański zwrócił uwagę, że z polskiego punktu widzenia ważne jest, aby przywódcy państw UE przyjęli ściśle określony mandat negocjacyjny w obszarach dotyczących również naszego kraju, takich jak budżet, prawa nabyte, ambitne rozwiązania handlowe i możliwe ambitne rozwiązania jeśli chodzi o współpracę polityczną.

JJ/PAP, TVP Info, Fronda.pl