Pospieszalski dla Frondy: Owsiak to typowy przykład resortowego dziecka - zdjęcie
30.12.15, 12:21

Pospieszalski dla Frondy: Owsiak to typowy przykład resortowego dziecka

19

Portal Fronda.pl: Zbliża się kolejny finał WOŚP, wraca pytanie o wiarygodność Jerzego Owsiaka. Nie da się pominąć epizodu pracy Owsiaka w firmie „Carpatia” Jana Załuski, wieloletniego współpracownika służb kontrwywiadu komunistycznego. Skąd wziął się tam Owsiak?

Jan Pospieszalski: Wówczas było dla nas zdumiewające, że człowiek bez jakichś specjalnych kwalifikacji czy kompetencji biznesowych – choć utalentowany i niewątpliwie przebojowy – ląduje w firmie komercyjnej. Z pozycji osoby zajmującej się witrażami, rzemiosłem artystycznym, trafia do firmy produkującej czekolady, soki, przetworowy owocowe, mającej plantacje… Nie wiedzieliśmy wtedy dokładnie, czym tak naprawdę zajmowała się „Carpatia”. Jej działalność była otoczona ekskluzywną aurą firmy polonijnej, a więc „lepszej”, związanej z zachodnim światem, z wyjątkowym stylem życia… Jurek od razu dostał służbowy samochód: Olbrzymiego Citroena z hydraulicznym podwoziem. Wtedy to robiło ogromne wrażenie, choć samochód miał już swoje lata. Później przesiadł się na kultowego Land Rovera… Bardzo nas też dziwiło, co Jurek właściwie robił w tej firmie. Sam nigdy o tym nie mówił, nie wspominał, że zajmuje się jakimiś projektami. Wyglądało raczej na to, że korzysta z dobrodziejstw, jakie daje dostęp do tamtych aktywów, ale z jego strony nie było widać jakiegoś wielkiego zaangażowania. Dziś, gdy znam przeszłość Jana Załuski, funkcjonariusza instalowanego w postkomunistycznym kapitale, domyślam się, jakie stały za tym mechanizmy.

Jakie to były mechanizmy? Czy rzutuje to na działalność Jerzego Owsiaka po roku ’89?

Rzutuje to na całą jego postawę. Na początku lat 80. mieliśmy te same ideały. Chcieliśmy wolności, komunizm, reżim Jaruzelskiego – było to dla nas opresyjne, stanowiło synonim wszelkiego zła i uciemiężenia. Aspiracje wolnościowe sięgały też sfery estetycznej, pewnego lifestyle’u, co znajdowało wyraz w miłości do muzyki buntu, rock and rolla, w Jarocinie, zbuntowanych punkowych piosenkach. Tymczasem gdy zobaczyłem w latach 90. flirt Owsiaka z Aleksandrem Kwaśniewskim, gdy Jurek pojawiał się na imprezach fundacji Jolanty Kwaśniewskiej… Byłem tym oburzony, pytałem, o co chodzi. Owszem, wiedziałem, że ojciec Owsiaka jest funkcjonariuszem w MSW, ale Jurek zawsze był w kontrze wobec niego. Ten bunt był jednak bardzo powierzchowny. Po okresie tak zwanej transformacji Jurek szybko związał się ze środowiskiem, do którego miał dostęp dzięki resortowemu pochodzeniu.

Kariera Owsiaka to typowa droga resortowego dziecka?

Tak, Owsiak jest klasycznym przykładem resortowego dziecka. Miał dostęp do aktywów III RP w ogromnej mierze właśnie dzięki ułatwieniom, które z tego wynikały. Tak, Jurek to człowiek niezwykle utalentowany, w jakimś sensie wyjątkowy – ale jestem przekonany, że nie stałby się tym, czym stał się w III RP, gdyby nie pochodzenie z rodziny resortowej. Pochodził ze środowiska całkowicie przeciwnego temu, czym była większość Polaków. Podam dość osobisty przykład: Gdy chciał wziąć ślub kościelny i ochrzcić dziecko, szukał w swoim otoczeniu ludzi, którzy mieli zdolność kanoniczną do bycia świadkiem lub rodzicem chrzestnym. Okazało się, że miał tylko mnie i moją żonę. To świadczy, jak dalece funkcjonował w świecie ateistycznym, wrogim polskiej tożsamości i tradycji. Taki pozostał chyba do dziś.

Czy pochodzenie Owsiaka i jego związki ze środowiskami komunistycznymi i postkomunistycznymi mają znaczenie dla oceny działalności WOŚP?

Akcja, która powstała na początku lat 90., była mocnym wydarzeniem. Potrafiła zorganizować ludzi, uruchomiła jakieś uczucia. Od samego jednak początku Jurek posługiwał się szantażem emocjonalnym. Przeliczał pozyskane dochody na uratowane życia. Było to obrzydliwe nadużycie, chociaż wtedy przymykałem na to oko. Owsiak mówił: zebraliśmy milion złotych, a skoro respirator kosztuje 40 tysięcy, to uratowaliśmy 25 dzieci. Żaden lekarz w szpitalu nie odważyłby się czegoś takiego powiedzieć, a Jurek mówił to w wywiadach, wykrzykiwał przed telewizyjnymi kamerami… Teraz, dzięki blogerowi Matce Kurce, znamy też obraz działalności jego fundacji. To obraz krętactwa, chochlowania, przepływu pieniędzy pomiędzy firmami, pączkowania spółek… Znamy to wszystko z postkomunistycznego kapitału. Tak, Jurek nie tylko skorzystał ze swojego resortowego pochodzenia, aby mieć dostęp do mediów, ale przeniósł też do działalności charytatywnej wszystkie cechy symboliczne dla postkomunistycznej transformacji. Bloger Piotr Wielgucki udowodnił do w rygorach sądowych, co, nawiasem mówiąc, jest oskarżeniem wobec wszystkich polskich dziennikarzy, także tych tak zwanych niepokornych, konserwatywnych. Przed Wielguckim nikt nie miał odwagi przyjrzeć się, jak wyglądają wszystkie rejestry sądowe, sprawozdania z rocznej działalności, bilanse, dostępne przecież w internecie.

Gdyby dziś został pan poproszony o radę: Wesprzeć finansowo WOŚP, czy nie, to co by pan odpowiedział?

Niech każdy robi to na własną odpowiedzialność. Jednak ci, którzy wrzucają pieniądze do puszek Owsiaka, muszą mieć świadomość, jak wygląda rzetelność jego rozliczeń, przejrzystość prowadzenia księgowości w firmie WOŚP czy licznych fundacjach… Spółek Jurek stworzył tak wiele, że trudno się w tym wszystkim połapać. Wygląda też na to, że o to właśnie chodziło, by nikt nie mógł tego przejrzeć. Krótko mówiąc: Ci, którzy chcą wesprzeć WOŚP, nie mogą odrzucać wiedzy, odmawiać sobie tego niewielkiego wysiłku, jakim jest choćby poczytanie bloga Piotra Wielguckiego, kontrowersje.net.

Podsumowując: niezależnie od oceny WOŚP, sam Jerzy Owsiak autorytetem moralnym być nie może?

Jest znakomitym symbolem III RP: Resortowego pochodzenia i transformacji pod kontrolą służb, dostępu do mediów dla swoich, przeniesienia w sferę finansów i działalności czysto ekonomicznej wszystkich najgorszych postkomunistycznych patologii. 

Dziękuję za rozmowę.

p.

Komentarze (19):

anonim2015.12.29 16:20
Smutna historia, jakże typowa dla pupilków reżimu peowszczyzny. Na szczęście to już końcówka hucpy wośpowej.
anonim2015.12.29 16:23
Jasiu to może opowiesz o tym jak byłeś najebany na łódce przez co zginął twój syn? A późniejsza twoja przemiana? Opowiedz może o tym jak się prowadzałeś z panienkami gdy twoja żona była w szpitalu i na zwrócenie ci uwagi, że może jako katolik nie powinieneś się tak zachowywać i się obnosić z tym odpowiedziałeś : a od czego spowiedź. O wiele to ciekawsze niż twoje insynuacje.
anonim2015.12.29 17:07
Chciałem zaproponować innym czytelnikom taką zabawę: - 5 zł do puszki wolontariusza WOŚP za każdy artykuł itp. na Frondzie dotyczący Jurka Owsiaka lub WOŚP - 1 zł na WOŚP za każdy komentarz w stylu "Juras to złodziejas", "Z czego Owsik ma to mieszkanie w Warszawie" itp. itd. Póki co wychodzi 6 zł, ale coś czuję, że kwota jeszcze podskoczy ! :D
anonim2015.12.29 17:19
dlaczego obrazacie inne porzadne dzieci- piszcie bachor resortowy.
anonim2015.12.29 17:19
Trzeba być ślepym żeby nadawać na Owsiaka.
anonim2015.12.29 17:23
"K.Z. dla Frondy: Pospieszalski to typowy przykład człowieka, który nic szczególnego w życiu nie osiągnął"
anonim2015.12.29 17:52
Znowu u kogoś podniosła się temperatura wrzącej żółci? :-D Lepiej niech uważa bo mu żyłka pęknie :-D
anonim2015.12.29 18:21
Pospieszalski jest niewiarygodny- zawsze taki byl, jego tezy, jego wymysly nigdy nie trzymaly sie kupy....do tego powiedzmy sobie szczerze- jego przeszlosc i ekscesy so obrzydliwe- to ja juz wole owsiaka w roli resortowego dziecka dzieki ktoremy wydano setki milionow dolarow na sprzet medyczny niz pospieszalskiego ktory nie zrobil w sowim zyciu nic kinstruktywnego poza udawaniem swietego- czlowiek ktory przylapany na akcjach z dziewczynkami mowi ze o d czego jest spowiedz jest dla mnie nikim
anonim2015.12.29 18:48
Ciekawe ile by działała podobna fundacja założona przez zwykłego, pierwszego z brzegu właściciela. Zaraz urząd skarbowy by ją zniszczył albo jakiś prokurator. Na taką działalność musi być w tyk kraju "namaszczenie" służb. Tak samo z resztą jak na jakąkolwiek dochodową działalność. Nie jesteś umoczony w układ to nie masz żadnych szans.
anonim2015.12.29 18:55
@pawel74 no właśnie w naszym pięknym kraju różne urzędy i ministerstwa już szukały haków na fundacje ale gówno znalazły ale widać takie gnidy jak ty mają czysto stalinowskie myślenie w głowie - homo sovieticus w pełnej krasie.
anonim2015.12.29 19:14
Czytam pierwsze komentarze i żaden nie dotyczył treści artykułu. Zamiast tego atak na Pospieszalskiego na przykład i inne sztuczki ze szkółki manipulacji (vide karteczki o nie zgadzaniu się na ratowanie życia sprzętem wośpowym itp.). Brudne manipulacje, szantaże emocjonalne ... to nie zmieni treści artykułu. Nie zmieni faktów - opisanych na blogu "kontrowersje". Prawda jest tam, gdzie jest. A na sztuczki są inne sztuczki - dlaczego, skoro wrzucałem co roku i moje dzieci również, na wośp, mam teraz nie ratować swego życia wośpowym sprzętem? Obecnie, znając fakty jestem absolutnie oburzony i rozczarowany wośpem i Owsiakiem. I tak - obecnie jestem tego wszystkiego przeciwnikiem. Czyli nowo zakupionym nie będę ratowany, ale tym starszym tak? A moje dzieci? One winne mojemu sprzeciwowi? Demagogia ... tfu... Te chwyty tylko świadczą o stosujących je - najemnych szmatach za groszowe stawki z firemek pr.
anonim2015.12.29 21:27
Trochę taki bełkot. Jurek "był w opozycji do ojca", ale potem jednak skorzystał z "resortowego pochodzenia". Że to jest jakiś resortowy przekręt, to jasne. Nikt by tego tak rękami i nogami nie bronił, gdyby nie było to wszystko ważne dla wiadomych ludzi. Nie, nie o dzieci tu chodzi. Jakie dzieci? Kto wierzy w ratowanie dzieci? Może klucz jest w tych spółkach i spółeczkach, może jeszcze gdzieś indziej, ale że to sprawa esbeckich pociotków to więcej jak oczywiste. Znam ich i widze, kto Owsiaka najbardziej broni. Bo są oczywiście zmanipulowane lemingi, tych to zawsze pełno, nie zauważają, że minęło 25 lat i akcja Owsiaka już NIE MA SENSU! Jest to puste przerzucanie pieniędzy z naszych kieszeni - gdzie? Na konto Ministerstwa Zdrowia (w najlepszym wypadku)? Kompletny idiotyzm, kto jeszcze wierzy, że państwo polskie jest tak biedne, iż nie stać go na sprzęt za 40 milionów zł. Co to jest 40 milionów przy wydatkach państwa na medycynę rzędu 100 miliardów??? NIC! I teraz przychodzi Owsiak i mi wciska kit, że ratuje dzieci, a co poniektórzy kretyni wypisują, żebym złożył oświadczenie, że na sprzęcie Owsiaka moje dzieci mają nie być ratowane? A gdzie jest niby ten sprzęt? W Kukułce Dolnej i Kościdrapach Szlacheckich? A może wszystkie szpitale mają wyłącznie sprzęt od Owsiaka? Pierniczenie. A sama WOŚP pisze na swojej stronie, że w 2015 zbierała „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Aha, czyli wysokie standardy jednak są, tylko niby-to Owsiak ma je podtrzymywać? Komedia. O co w tym chodzi? Dlaczego "resortowi" tak dziko bronią WOŚP, jak - zapewniam - nigdy nie broniliby niepodległości? Nie wiem, ale dla mnie ten biznes śmierdzi na kilometr.
anonim2015.12.29 22:43
Tylko obłudni, katoliccy sekciarze mają na tyle złe serca aby atakować tę wspaniałą inicjatywę, jaką jest WOŚP. Czemu w katolikach jest tyle nienawiści bliźniego? Skąd w was tyle zła? Na szczęście ta cała wasza obłudna sekta się kurczy przez takich szczekaczy.
anonim2015.12.30 13:02
Naklejki wośp są do lat naklejane także na sprzęt od nich niepochodzący - popytajcie pielęgniarki i salowe jak to się co roku odbywa: małolaty biegają po szpitalach z puszkami i (w dobrej wierze) oklejają co popadnie, a potem personel najzwyczajniej w świecie BOI SIĘ te naklejki zrywać. I tak tworzy się iluzja że cały szpitalny sprzęt pochodzi od wośp. A prawda jest taka, że drogi sprzęt od wośp leży w piwnicach i na strychach, bo wośp nie daje pieniędzy na jego utrzymanie, na materiały eksploatacyjne i na zwykłe szkolenia personelu. ***** OTWÓRZ OCZY LEMINGU !
anonim2015.12.30 20:53
@[email protected] ty na bieżąco wymyślasz te kłamstwa? Dzieci biegające po oddziałach zamkniętych i naklejających serduszka? Bo pewnie nie wiesz że szpitale to nie są dworce autobusowe i nikt koło sprzętów takiego jak inkubatory nie biega. Reszta oczywiście też kłamstwa, no ale przecież czy to pierwszy raz jak kłamiecie i to nieudolnie?
anonim2015.12.31 8:42
nie powinniśmy dawać na Owsiaka, bo propaguje wartości niechrześcijańskie. Jeśli Bób życzy sobie, żeby chore dzieci umierały w szpitalach, to niech tak będzie. Lepsze to niż "Róbta co chceta"
anonim2015.12.31 10:53
Dla wszystkich "tfurców" medialnych WOŚP to zawsze były tylko "Złote Żniwa"... Wiem co mówię, ponieważ kilkanaście lat z rzędu w tej hucpie uczestniczyłem. Kompletnie nieświadomie...Smoleńsk i drugi obieg informacji otworzył mi oczy.:) Nikt, nigdy w TVP tak nie płacił za takie imprezy, jak w czasie "Orkiestry". Chodzi o ogólnokrajowy wypływ budżetowej kasy, a nie incydentalny, jak w czasach Niny Terentiew (nomen omen - macochy Pajaca Kraśki) - czyli słynny "Wieczór z Marylą" za 250 baniek miesięcznie.
anonim2016.01.2 18:31
Nie daje na Owsiaka i jego kolesi z WSI i żadne tu pisanie na zamówienia pod Owsiak nie pomoże.
anonim2016.01.3 13:02
Do tej pory nie dawałem chętnie na WOŚP. W tym roku dam wyjątkowo dużą darowiznę. Jurek może podziękować reklamie na Frondzie. A i posłowi Pięcie.