W niedzielę 3 października 1847 roku, ponad 2000 osób w Ocotlan w Meksyku zobaczyło doskonały obraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, który pojawił się na niebie. Wizerunek Chrystusa widniał ponad 30 minut.

Zjawisko zatwierdzone przez archidiecezję Guadalajara w 1911 roku, znane jest jako "Cud z Ocotlan". Zjawisko miało miejsce na dzień przed trzęsieniem ziemi, które zabiło 40 osób i zamieniło miasto w gruzy.

Przed rozpoczęciem mszy na cmentarzu w kaplicy Niepokalanego Poczęcia, której przewodniczył wikariusz ksiądz Julian Navarro, dwie białe chmury połączyły się na północno - zachodniej stronie, tam, gdzie pojawił się wizerunek Chrystusa

Wszyscy byli głęboko poruszeni, wykonali akt skruchy i wołali błagając: "Panie, zmiłuj się!". To objawienie Chrystusa nazwano "Pan Miłosierdzia". We wrześniu 1875 roku został poświęcony nowy kościół parafialny, który powstał właśnie na Jego cześć.
Wśród wiernych, którzy doświadczyli cudu był ksiądz proboszcz Julian Martin del Campo, a także Antonio Jimenez, prezydent miasta.

29 września 1911 roku, arcybiskup Guadalajary Jose de Jesus Ortiz y Rodriguez, podpisał dokument, który stwierdził prawdziwość objawień Jezusa Chrystua w Ocotlan. W dokumencie zostało zawarte także powierzenie mieszkańców Panu Miłosiernemu.

- Musimy uznać fakt historyczny, doskonale udowodniony. To objawienie ukrzyżowanego Chrystusa nie mogło być dziełem halucynacji, lub oszustwa, ponieważ miało miejsce w dzień, na oczach ponad 2000 osób - powiedział kardynał.

Stwierdził także, że Pan Miłosierdzia nigdy nie zostanie zapomniany, a wierni muszą "gromadzić się jak tylko to możliwe, po oczyszczeniu sumień w świętych sakramentach - Spowiedzi i Komunii Świętej."

"Przysięgam uroczyście, w obliczu Boga, dla siebie i potomków, że co roku będziemy świętować jubileusz tego wydarzenia 3 października". - dodał.

Po zatwierdzeniu i zgodnie ze stwierdzeniem arcybiskupa Guadalajary, w 1912 roku zaczęły się uroczystości na cześć Pana Miłosierdzia, przypominające cud z 1847 roku.

W 1997 roku święty Jan Paweł II przesłał swoje apostolskie błogosławieństwo "wspólnocie z Ocotland" z okazji 150. rocznicy cudu.

kz/catholic.org