Polska zapewni Białorusinom zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną - zdjęcie
26.08.20, 18:22Fot. screenshot - Polsat News

Polska zapewni Białorusinom zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną

5

Dziś odbyło się spotkanie w KPRM z udziałem przedstawicieli opozycji, na którym omówiono polskie działania w związku z kryzysem na Białorusi. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się już pierwsze projekty rozporządzeń dot. Białorusi. Wśród nich jest rozporządzenie przygotowane przez MSWiA, które zakłada, że Urząd ds. Cudzoziemców zapewni przybywającym do Polski Białorusinom zakwaterowanie, wyżywienie oraz opiekę medyczną.

- „Aktualnie konieczność ułatwienia wjazdu i udzielenia czasowej ochrony osobom represjonowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powoduje sytuacja rażących naruszeń praw człowieka na Białorusi, które rozpoczęły się wraz z kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 9 sierpnia 2020 roku. Represje władz Białorusi rozpoczęły się niemal natychmiast po ogłoszeniu wyborów. W wyniku tych represji ponad tysiąc obywateli zostało aresztowanych, a setki skazano na krótkie kary więzienia lub grzywny. Wszczęto sprawy karne przeciwko 23 osobom, w tym przeciwko bezpośrednim uczestnikom wyborów: przeciwko członkom sztabów wyborczych i kandydatom na prezydenta, a także blogerom i uczestnikom pokojowych protestów i pikiet odbywających się w celu zebrania podpisów poparcia. Wszyscy zostali nazwani więźniami politycznymi przez białoruskie środowisko praw człowieka. W reakcji na sfałszowanie wyborów - już od dnia 9 sierpnia 2020 roku w Mińsku i w wielu mniejszych miejscowościach Białorusi codziennie dochodzi do protestów społecznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dodatkowo z inicjatywy MSWiA przygotowano też projekt rozporządzenia, które ma ułatwić obywatelom Białorusi uzyskanie wizy oraz zezwolenia na czasowy pobyt w celu podjęcia studiów w Polsce, odbycia stażu lub prowadzenia badań naukowych. Obywatele Białorusi nie będą zobowiązani do wykazywania wysokości środków przeznaczonych na pokrycie kosztów pobytu w Polsce.

Projekt ten wiąże się z ogłoszonym przez premiera Mateusz Morawieckiego rządowym planem „Solidarni z Białorusią”, w ramach którego zostanie też uruchomiony program stypendialny im. Wincentego Konstantego Kalinowskiego dla studentów i naukowców relegowanych w ramach represji z białoruskich uczelni. Będą wprowadzone również inne ułatwienia w podjęciu przez obywateli Białorusi studiów i pracy naukowej w Polsce.

kak/niezależna.pl

Komentarze (5):

życzę ci anonimowy yehowy "katoliku"2020.08.26 18:36
abyś ty i twoja jehowa sekta jak jeden ZŁAPAŁ koronawirus TEJ NIESTNIEJĄCEJ EPIDEMII i zgodnie z waszą jehową sekciarską doktryną ODMÓWILI opieki lekarskiej.
MT(*)2020.08.26 18:35
Bardzo dobra decyzja rządu RP. Białorusini to Słowianie i takim należy pomagać. A nie hordom islamskich "lekarzy i inżynierów"...
NIE MA czegos, kogos takiego2020.08.26 18:37
jak Bialorusin! TO WYMYSL STALINA! To sa kundle rusko-mongolskie nawet swojego jezyka NIE MAJA!
violencja2020.08.26 18:27
Na czyj koszt?
katolik2020.08.26 18:26
Masońska Medycyna Śmierci(MMS) to szczepionki, które będą powodować inne choroby i będą czipem