Spadła minimalnie liczba tzw. legalnych aborcji w Polsce. Tak wynika ze sprawozgania rządu z wykonania ustawy aborcyjnej za rok 2013.

W majestacie prawa zostało zabitych w naszym kraju 744 dzieci. Przyczyną u prawie wszystkich było podejrzenie, że będą ciężko chore, lub niepełnosprawne.

Raport za rok 2013 jest najnowszym, który jest dostęny.

Na 751 aborcji aż 725 przeprowadzono z powodu podejrzenia, że dziecko jest ciężko chore lub niepełnosprawne. Uzasadnieniem dla 23 aborcji było zagrożenie zdrowia lub życia matki. W trzech przypadkach chodziło o zabicie dziecka poczętego na skutek przestępstwa.

W jednym z tych przypadków chodziło o przestępstwo kazirodztwa.

Zdecydowanie najwięcej aborcji wykonano w województwie mazowieckim (244). Najmniej - w lubelskim (2) i podkarpackim (3).
W 2012 roku przeprowadzono w Polsce o 6 aborcji więcej. Jednak nie można się tym pocieszać, ponieważ w 2004 roku liczba "legalnych aborcji" nie przekraczała 200.

Jak wynika ze statystyk, liczba aborcji w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia matek jest śladowa, również śladowa jest liczba wyabortowanych dzieci, które zostały poczęte w wyniku przestępstwa, silnie rośnie natomiast liczba dzieci zabitych dlatego, że padło na nie podejrzenie, że są ciężko chore lub niepełnosprawne.

KZ/Gosc.pl/kprm.gov.pl