Polscy luteranie nie wyciągają wniosków z lekcji jakiej udzielili sobie ich niemieccy współwyznawcy - zdjęcie
13.07.15, 09:40Fot. Wikipedia

Polscy luteranie nie wyciągają wniosków z lekcji jakiej udzielili sobie ich niemieccy współwyznawcy

9

Luteranie w świecie zachodnim od dawna nie mają wiele wspólnego z moralnym nauczaniem Ewangelii. Teraz zaś powoli zaczynają do nich dołączać luteranie z Polski, którzy ustami biskupa Marcina Hintza atakują Kościół katolicki za jego postawę w sprawie in vitro. - . Dlatego wypowiadanie się niektórych hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego w imieniu całego chrześcijaństwa przekracza nie tylko debatę bioetyczną, ale też i ramy ruchu ekumenicznego. Przedstawiciel żadnego z Kościołów nie ma takiego prawa, chyba że stanowisko byłoby uzgodnione na forum Światowej Rady Kościołów i Kościoła rzymskokatolickiego – oznajmił biskup w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

A dalej podkreślał, że jego zdaniem i zdaniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego „korzystanie z metody in vitro w celu rodzicielskiego spełnienia jest godziwe. Uważamy przy tym, że in vitro jest drogą przezwyciężania niepłodności w małżeństwie, choć ustawa dopuszcza, by korzystały z niej także pary w nieformalnych związkach”. Niestety biskup nie wspomniał o setkach milionów dzieci ofiar tej metody. To niestety pokazuje, że polscy luteranie niczego nie nauczyli się od swoich niemieckich współbraci, którzy w latach 30. i 40. XX wieku, także zgodnie z najnowszymi ówczesnymi trendami naukowymi, opowiadali się za eugeniką i  nie uznawali za stosowne (z nielicznymi wyjątkami) bronić Żydów przed naukowymi eksperymentami. Teraz polscy luteranie też milczą w obliczu niszczenia, zamrażania w beczkach z ciekłym azotem niewinnych dzieci. Jakby tego było zaś mało atakują Kościół, który ma odwagę bronić najsłabszych.

Jeśli zaś biskup znajduje jakieś negatywne aspekty ustawy, to jest nim jedynie to, że nie wprowadza ona całkowitej refundacji zabiegów przez państwo. - Jedyne, co mi się bardzo nie podoba, to fakt, że ustawa nie przewiduje finansowania leczenia przez państwo. Kościół protestancki jest zdania, że małżeństwo, które nie może mieć dzieci i chce skorzystać z in vitro, powinno otrzymać od państwa wszelką pomoc, w tym także finansową. Bez tego in vitro nie będzie prawdziwym i realnym wsparciem dla rodzin, a takie wsparcie jest przecież zapisane w konstytucji – mówi bp Hintz.

A na koniec wprowadza opinie publiczną w błąd, sugerując, że papież Franciszek nie zajmuje się sprawą in vitro. - Temat jest szczególnie mocny w Polsce, bo papież Franciszek tego typu tematyką się szerzej nie zajmuje i koncentruje się na innych sprawach. Nie jest to także obecnie kwestia pierwszej wagi nawet w państwach tradycyjnie katolickich. Tam jednak już dawno kwestie in vitro zostały prawnie zdefiniowane, tymczasem Polska boryka się z tym dopiero teraz – podkreśla biskup Hintz. Kłopot z tą wypowiedzią jest zaś taki, że ignoruje ona liczne wypowiedzi papieża na temat in vitro. Ot choćby taką: „Waszym obowiązkiem jest wyrażać sprzeciw sumienia przy aborcji, in vitro i eutanazji!” – mówił papież Franciszek do lekarzy. I dodawał: „Dziś dominuje myślenie i logika fałszywego współczucia: rzekomo pomaga się kobietom w trudnej sytuacji i dokonuje aborcji, czy też proponuje się godne zakończenie życia na drodze eutanazji, czy też dokonuje się naukowego zamachu na życie, produkując dzieci w laboratorium. Dziecko traktuje się jako należność, a nie dar. Używa się też jednych istnień ludzkich, by ocalić rzekomo inne” – podkreślił Franciszek w – jednej z wielu w wypowiedzi, które falsyfikują opinie luterskiego biskupa.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (9):

anonim2015.07.13 9:43
Marcin Luter wobec kobiet,Żydów, zdrady małżeńskiej, rozwodów.Ks prof.Tadeusz Guz https://www.youtube.com/watch?v=2ny6RJ-Jxbg
anonim2015.07.13 9:49
To owoce 500 lat deformacji. Luteranizm się sypie na naszych oczach.
anonim2015.07.13 11:12
Dość płytkiego ekumenizmu, trzeba przyjrzeć się różnicom i je pokonać, inaczej trucizna wleje się do Kościoła. Biskupi katoliccy, uczcie się od ks. prof. Guza, inaczej nie sprostacie zagrożeniu.
anonim2015.07.13 15:08
Po owocach ich poznacie
anonim2015.07.13 15:10
@Jaroslaw-Kociemba Skoro szatana przyjąłeś na doradcę, to jak to się ma do myślenia?
anonim2015.07.13 16:01
Przeciez wiadomo,ze luteranizm to fałszywa religia i droga do zatracenia w piekle. Nasza rolą jest nawracać ich a nie słuchac jakiś bredni opętanych przez demony ludzi.
anonim2015.07.13 19:43
Po raz kolejny okazuje się, co "wniesie" lub "wnosi" dialog z luteranami i nie tylko. |Z całym szacunkiem do tych co chcą dialogować.
anonim2015.07.14 13:05
Nie ma co się dziwić że ten protestancki Bp z nazwy / bo nie jest nawet X i nie ma sakry biskupiej) skoro pater Luter podobnie oskarżał KK i Ojca św? nie wszyscy protestanci się zbawią widocznie on do tych dobrych protestantów nie należy i dlatego będzie z swym Pater w piekle.
anonim2015.07.16 11:50
Jak czytam wypowiedzi niekórych tutaj oszołomów, i prostaków, to mi sie noż w kieszeni otwiera. Intelektem nie odbiegają od muslimów-talibów. Pragne przypomniec ze Ewangelicki biksup Hinz nie wypowieda sie w imieniu Koscioła Ewangelicko-Augsbusrkiego to jest jego prywatna ocena, ktorą potepiają konserwatywni Luteranie oraz Koscioly Luteranskie konserwatywne i fundamentalistyczne Synodu Missourii i Wisconsin. Luteramie podobnie jak rzymscy -katolicy są podzieleni. Po drugie jakos wam cholernym sekciarzom od Lefebra nie przeszkadza pracować w krajach protestanckich ktore śa najbogatsze na swiecie. Po trzecie wam Lefebrom nawet sie nie sniło jaki luteransko-chrzescijanski fundamentalizm reprezentuje Synod Wisconsin. Po czwarte; Zajmijcie sie swoimi bezennym zbokolami w koloratkach