14.10.19, 16:30Fot. Rafał Zambrzycki via Flickr (SEJM RP), CC BY 2.0 / Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC 0

,,Politico'': Łatwa wygrana PiS i cios dla KO

Opiniotwórczy portal „Politico” w tekście poświęconym wyborom parlamentarnym w Polsce wskazuje na łatwość, z jaką Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory i zdobywa „absolutną większość”.

W swoim tekście portal dodaje też, że to poważny cios dla wiodącej po stronie opozycji Koalicji Obywatelskiej.

Politico” podkreśla na ogromną różnicę między PiS a KO, która sięga 16 punktów procentowych. Dodaje też jednak, że zadowolone z rezultatów wyborów są mniejsze ugrupowania - Lewica, Koalicja Polska i Konfederacja.

Tą większością głosów PiS był w stanie przejąć kontrolę nad krajem w 2015 r., przeforsować głębokie reformy systemu sądowego, które czasami naruszały konstytucję i rozpoczęły trwającą walkę z Komisją Europejską”

- pisze Politico.

Dalej uderza w działania Prawa i Sprawiedliwości, pisząc m.in. o „obsadzaniu większości najważniejszych miejsc pracy w kontrolowanych przez państwo firmach”. Zauważa też jednak na łagodzenie przez PiS konfliktu z Brukselą w ostatnich miesiącach i poparciu kandydatury Ursuli von der Leyen na szefową Komisji.

dam/niezalezna.pl,politico.eu

 

Komentarze

Kazimierz2019.10.14 21:04
Największym przegranym w tych wyborach jest PO-KO. Niczym zwierz w agonii będzie podgryzany przez pozostałe partie, które dostały się do sejmu. Koniec PO-KO jest bliski.
Marian2019.10.14 16:59
W ciagu kilku miesiecy, opozycja skloci sie totalnie kazdy z kazdym i przestanie istniec.Jezeli tylko bedzie to mozliwe to przjac uciekinierow do PIS i robic swoje by po nastepnych wygranych juz waraznie wyborach ,natychmiast przystapic do budowy 1000-letniej IV RP.Jestem pewny ze tak sie to skonczy a narazie na Frondzie moga sobie troche poszczekac,to nic nie szkodzi.