Jak wynika z sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", ponad 64 proc. Polaków nie popiera strajków nauczycieli podczas zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów. 45,1 proc. wskazało opcję: "zdecydowanie nie", natomiast 19,3 proc. odpowiedziało: "raczej nie". 

15,3 proc. respondentów uważa, że nauczyciele "raczej" powinni strajkować w tym okresie, 17,4 proc. udzieliło odpowiedzi, że "zdecydowanie tak". 

"Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami. Wysoki sprzeciw pokazuje, że wychodzi on poza elektorat PiS"- w taki sposób sondaż skomentował politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafał Chwedoruk. Zdaniem rozmówcy "Rzeczpospolitej", ostatecznie może się okazać, że rząd nie straci zbyt wiele na strajku nauczycieli. 

W sondażu pytano także, czy nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło ponad 53 proc. respondentów, przy czym 45,6 proc. - „raczej tak”, a 7,7 proc. - „zdecydowanie tak”. Przeciwnego zdania jest 26 proc., w tym 20,6 odpowiedziało, że „raczej nie”, a 5,4 proc. - „zdecydowanie nie”. Natomiast 21,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Sondaż pokazuje jasno, że większość Polaków popiera postulaty nauczycieli, natomiast sprzeciwia się temu, aby pracownicy oświaty strajkowali w okresie egzaminów. 

yenn/PAP, Fronda.pl