Podwyżki- tak, termin strajku-nie. Polacy o proteście nauczycieli - zdjęcie
26.03.19, 09:09Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Podwyżki- tak, termin strajku-nie. Polacy o proteście nauczycieli

31

Jak wynika z sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", ponad 64 proc. Polaków nie popiera strajków nauczycieli podczas zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów. 45,1 proc. wskazało opcję: "zdecydowanie nie", natomiast 19,3 proc. odpowiedziało: "raczej nie". 

15,3 proc. respondentów uważa, że nauczyciele "raczej" powinni strajkować w tym okresie, 17,4 proc. udzieliło odpowiedzi, że "zdecydowanie tak". 

"Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami. Wysoki sprzeciw pokazuje, że wychodzi on poza elektorat PiS"- w taki sposób sondaż skomentował politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafał Chwedoruk. Zdaniem rozmówcy "Rzeczpospolitej", ostatecznie może się okazać, że rząd nie straci zbyt wiele na strajku nauczycieli. 

W sondażu pytano także, czy nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło ponad 53 proc. respondentów, przy czym 45,6 proc. - „raczej tak”, a 7,7 proc. - „zdecydowanie tak”. Przeciwnego zdania jest 26 proc., w tym 20,6 odpowiedziało, że „raczej nie”, a 5,4 proc. - „zdecydowanie nie”. Natomiast 21,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Sondaż pokazuje jasno, że większość Polaków popiera postulaty nauczycieli, natomiast sprzeciwia się temu, aby pracownicy oświaty strajkowali w okresie egzaminów. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (31):

belfer2019.03.26 22:04
dlaczego strajkują ..... bo nie chce im się uczciwie pracować . Płacić za wyniki uczniów , a nie za to że jest miernym " nauczycielem" . Tyle jest wolnych miejsc pracy , likwidowano zakłady pracy i ci co zostali na lodzie musieli się przebranżowić .... A MOŻE BY TAK I TE NAŁUCZYCIELE POSZLI DO INNEJ ROBOT , ale poc lepiej pokrzyczeć , postrajkować . UCZEŃ I JEGO NAUCZANIE SIĘ NIE LICZY , TYLKO DAWAĆ KASIORĘ , ale za co ? Kiedy w końcu ten co uczy będzie zarabiał tyle na ile nauczył?.
kibic2019.03.26 14:56
Nauczyciele stracili ostatni cień szacunku,ktory ich otaczał..Tacy odpowiedzialni,tacy ,swiadomi,tacy sprawiedliwi?dlaczego nie strajkowali,gdy niszczono szkoły,zabijano program,wypuszczano w świat półgłówków,korpoludków? Efekty ich "pracy" rozśmieszają setki tysiecy ludzi,gdy słuchają wypowiedzi maturzystów czy studentów.Takim "nauczycielom" nie należy sie nic. za lady,do kas i 26 dni urlopu!!!
Urszula2019.03.26 18:07
Zgadzam się. Kiedy czytam twoje wypociny "znafco" oświaty to mnie śmiech ogarnia. Termin "półgłówek" wybitnie do ciebie pasuje.
ela pawłowska2019.03.26 14:01
Ankieta robiona pod kościołem po niedzielnej mszy
ela pawłowska2019.03.26 13:58
Cały system wymaga reformy. Nie tylko podwyżek. Spotkałam się z sytuacja, że dyrektorka wepchnęła na stołek nauczycielki psiapsiółkę bez matury. Gdyby nauczyciele zaczeli zarabiać naprawdę konkretnie, zaraz byłoby jak w urzędach- królik i jego rodzina siedzieliby na lepszych posadkach, a reszta nic by nie dostała. System powinien być tak skonstruowany, żeby kasa była dobra, ale też żeby na dzień dobry dziękować miernotom, którzy nie mają co w życiu robić.
Urszula2019.03.26 18:20
System naboru kadry nauczycielskiej do szkół został wypaczony. Za "komuny" kandydat musiał sie wylegitymować dyplomem ukończenia LP, SN lub WSP. O zatrudnieniu nauczyciela decydował Wydział Oświaty proponując kandydatowi wolne miejsce w konkretnej szkole. Kiedy nauczyciel juz zaklepał sobie miejsce w danej szkole to dyrektor nauczyciela musiał przyjąć. Nie miał prawa ingerować w obsadę kadry. O komu to przeszkadzało?
ela pawłowska2019.03.27 12:27
To dziwne, bo ja pamiętam nauczycieli tylko z maturą
anonim2019.03.26 13:49
Bronniarz pzpr goniec Abderyta
Demo2019.03.26 13:21
Pytam sie wnuka jakie masz stopnie z matematyki a on mówi ze same niedostateczne ja się pytam co przerabiaja a on mówi ze nie wie ja sie pytam co robi nauczycielka a on mówi ze sprawdza obecnośc troche sie pokreci i koniec lekcji.Szkoła polska to dno mało tego to metr mułu. Czas z tym skończyc !!!
lucjan2019.03.26 12:42
Zabrać wszystkie dodatki jakie mają nauczyciele,wszystkie przywileje.Wprowadzić 40 godz.tydzień pracy.Za prace domowe odbierają dniami wolnymi w okresie obu ferii i okresem wakacji.Dopiero jestem za tym aby im dać 1000 zł jak chcą.Dlaczego tak?a bo wszyscy tak pracujemy.Jak się nie podoba,to na budowach w handlu w magazynach na halach produkcyjnych są wolne miejsca.Następna uprzywilejowana kasta.Dość ustępstw.Budżet nie jest gumowy i się nie rozciąga.Dlaczego nie rządali w czasach PO-PSL?To całe ZNP to postkomuniści,przecież to widać i czuć.
marmar2019.03.26 13:36
Nauczyciele mają ponad 40-godz. tydzień. Wystarczy, że pojedzie z klasą na 3-dniową wycieczkę i to są 72 godziny pracy (tak!) Czyli 3-dniową wycieczką nauczyciel załatwia niemal 2 tygodnie pracy! Samorządy dobrze wiedzą, że gdyby zaczęły skrupulatnie liczyć nauczycielom godziny pracy, to szybko by się okazało, że muszą masę kasy na nadgodziny płacić!
ela pawłowska2019.03.26 14:00
Nawet byłą taka próba i zrezygnowali, bo się okazało, że pracują nawet więcej niż 40 godz.
Urszula2019.03.26 18:04
Człowieku, wiem, że jesteś pismatołem, ale spróbuj choc trochę użyć mózgu. W pracy fizycznej męczy sie ciało, w pracy umysłowej psychika i umysł. Nie porównuj tych dwóch rzeczy. Na lekcjach, przez 45 minut nauczyciel musi byc maksymalnie skoncentrowany bo tok lekcyjny nie może być wg widzimisie nauczyciela. Nauczyciel musi ucznia nauczyc. I taka 45-minutowa harówa daje efekt przez pierwsze 4, góra 5 godzin lekcyjnych. Potem umysł nauczyciela jest zbyt zmęczony aby lekcja dawała efekt. Nauczyciel to nie cyborg. Nie wspominam o strunach głosowych, ktore wysiadają po kilku godzinach pracy. A przeciez to nie koniec zajęć nauczyciela. Lepiej sie nie wypowiadaj na temat tego zawodu bo jesteś absolutnym laikiem.
Wit2019.03.26 12:22
Piszecie tylko o Broniarzu,że ma 12.000 na miesiąc, przecież on sam tam nie pracuje.Tam jest jeszcze, cały sztab ludzi.PŁACE PRZEDSTAWICIELI I PRACOWNIKÓW WSZYSTKICH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH, POWINNY BYĆ PODANE DO WIADOMOŚCI PUBLICZNEJ WTEDY ZOBACZYMY, KTO ILE ZARABIA.
Tomasz2019.03.26 12:15
A kiedy mają strajkować, żeby ich oszuści z rządu nie olali? Jakieś propozycje?
Polak2019.03.26 14:12
Tomasz jesteś tak zawistny, że nawet położyłbyś los dziecka na pniaku, byle dokopać PIS'owi.
Wies2019.03.26 11:25
Jak podniesie się poziom nauczania w Polsce to podniesie się pensja dla nauczycieli. Teraz to się im po prostu nie należy. Kto nie wierzy to niech sprawdzi jak działają koła zainteresowań w szkołach i jakie mają osiągnięcia. Znalezienie nauczyciela który potrafi przygotować ucznia do olimpiady graniczy z cudem. W większości szkół nawet w tych najlepszych nie ma kół zainteresowań. W zamian jest mnóstwo idiotycznych zajęć w rodzaju "skakania i bazgrania" lub "realizacji pasji uczniów". Za solidną naukę nikt się nie chce zabrać. Matematyka, fizyka,chemia są omijane "długim łukiem" jak jakaś zaraza. Poziom języka polskiego i historii to kpina. Większość uczniów nie czyta książek tylko ogląda "adaptacje" czyli wypociny marksistowskich reżyserów na które prowadzą dzieci podniecone nauczycielki j.polskiego z pedagożką ( no bo przecież nie z pedagogiem ) na dokładkę. Na miejscu pani Zalewskiej poszukałbym młodych nauczycieli chętnych do pracy, postawił jasne warunki a po zrealizowaniu zapłacił więcej, a lewakom podziękował i wysłał na szczaw i mirabelki razem z Broniarzem.
marmar2019.03.26 11:43
"Na miejscu pani Zalewskiej poszukałbym młodych nauczycieli chętnych do pracy" Jasne... Już widzę te tłumy młodych ludzi chętnych pracować za 2000 zł. A praca to trudna i niewdzięczna.
Maria Błaszczyk2019.03.26 12:39
Nie, no praca wdzięczna, tylko ciężka bardzo. Dzieci są fajne ;-) I nauczycieli jest mnóstwo młodych i chętnych, tylko odpadają po zorientowaniu się, że będzie ich stać albo na czynsz albo na jedzenie. Takie to roszczeniowe to młode pokolenie jest...
ela pawłowska2019.03.27 12:29
Za tyle ostatnio nie mogłam znaleźć do siebie do wprowadzania danych
Urszula2019.03.26 17:53
Głupoty piszesz, ale to zrozumiałe - nie znasz się na oświacie i nauczaniu. Myslisz sobie, że nauczyciel może ot tak sobie zmienić to co mu sie nie podoba na to co mu pasuje? Po pierwsze "Program nauczania" durniu, ktory jest rzeczą świętą i trzeba go realizować, a wymyśla ten program ministerstwo. A młodzież mamy dobrze wykształconą. Nie ma jednak ta młodzież warunków do rozwijania swoich pasji. Polska nauka leży. Gdyby złotówki przekazywana na Rydzyka i KK w ogóle przekazać na rozwój nauki to mielibyśmy całą armię wynalazców.
Polak2019.03.26 10:08
Jeżeli mało zarabiacie to zmieńcie pracę na inną. Pracuję z dziećmi i młodzieżą (edukacja) od 30 lat, prowadzę działalność gospodarczą. Umowę z pracodawcą (na jego wniosek) podpisuję tylko na 1 rok kalendarzowy. Muszę tak wykonywać swoje obowiązki, żeby pracodawca umowę przedłużył na kolejny rok. Nadliczbowe wypracowane godziny zamieniam na urlop. Za przygotowanie w domu do wykonywania zajęć w pracy nikt mi nie płaci. Apeluje do rządu żeby nie ugiął się przed naciskami edukacyjnych terrorystów. Po wyborach parlamentarnych zróbcie z edukacją porządek czyli REFORMĘ. Republikanie mają wartą zainteresowania ofertę reformy edukacji.
Urszula2019.03.26 18:12
Pracujesz z młodzieżą, prowadzisz działalność gospodarczą, godziny nadliczbowe zamieniasz na urlop. To ile zarabiasz i ile godzin ma twoja doba? I jaki charakter ma twoja praca z dziećmi i młodzieżą? Ile czasu im poświęcasz? Czy aby na pewno piszesz prawdę/
Andrzej Malik2019.03.26 10:05
A jak zaczną nauczyciele strajkować, to co zrobicie? Wojsko do szkół wprowadzicie? Wszystkim się księża mają zajmować?
anonim462019.03.26 14:53
Trzeba ich potraktowac francuska,macronowska totalitarna demokracja-policja i antyterrorystami.UE nie powinna sie odezwac...
OZ2019.03.26 9:54
Nie tylko nauczyciele zarabiają mało, zdecydowanie powinni więcej - to jest kontynuowanie przez całe dekady stalinowskiej polityki wobec nauczycieli, lekarzy - natomiast wysoko opłacany bezmiar sprawiedliwości jest po to, aby był zamordyzm społeczeństwa. Broniarz od ponad dwudziestu lat na tym stołku otrzymuje pensję 12.000 zł/m-c - a co robił do tej pory jak np. za czasów PO. ? !!!
Janusz Tracz2019.03.26 9:38
Żałuję, że mam tak małe dzieci. Gdybym miał w wieku szkolnym po prostu w sytuacji zablokowania promocji albo egzaminu dziecka dałbym nauczycielowi po mordzie;)
Maria Błaszczyk2019.03.26 12:36
Bo nauczyciel powinien strajkować w wakacje. I najlepiej we własnej kuchni.
S.O2019.03.26 13:17
Nauczyciel masz racje we własnej kuchni
ceramik2019.03.26 9:28
Wyrażenie zgody na terror Brodniarza, to stryczek na szyję polskiego rządu. Nie róbcie tego.
anonim2019.03.26 9:22
Zapytajcie społeczeństwo (leżących w szpitalnych salach) ,co sądzą o strajku lekarzy.