Podsumowanie roku 2014 w Kościele - zdjęcie
29.12.14, 15:16Ks. Józef Kloch (fot. Episkopat.pl)

Podsumowanie roku 2014 w Kościele

4

"Kanonizacja Jana Pawła II była ogromnym naszym świętem i pokazaniem postaci papieża Polaka całemu światu" – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, podsumowując rok 2014 w Kościele. Podkreśla też znaczenie synodu o rodzinie, który miał miejsce w Rzymie w październiku 2014 roku. "Dyskusja, jaka tam się toczyła i wszystkie informacje, które stamtąd docierały, pokazały, że Kościół to również Kościół dyskutujący" – dodaje.

Rzecznik KEP zwraca też uwagę na porwanie dwóch polskich księży – jednego na Ukrainie, drugiego w Republice Środkowej Afryki. Obaj zostali uwolnieni. "Porwanie ks. Mateusza Dziedzica odbiło się echem na całym świecie" – zauważa ks. Józef Kloch. Misjonarz został uwolniony, a za jego wstawiennictwem zostali uwolnieni również pozostali zakładnicy.

W Kościele w Polsce w roku 2014 roku dokonały się zmiany na stanowisku Prezydium KEP oraz Prymasa Polski. W marcu nowym Przewodniczącym KEP został wybrany abp Stanisław Gądecki z Poznania, który zastąpił abp. Józefa Michalika. Zastępcą przewodniczącego został abp Marek Jędraszewski z Łodzi. Sekretarzem generalnym KEP wybrano zaś w czerwcu biskupa pomocniczego z Lublina Artura Mizińskiego, który zastąpił na tym stanowisku abp. Wojciecha Polaka. Ten ostatni został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Ponadto w mijającym roku w sześciu polskich diecezjach zmienili się biskupi diecezjalni, dziewięciu biskupów przeszło na emeryturę, a czterech księży zostało nominowanych biskupami pomocniczymi.

Ostatni rok był również czasem przygotowań do wizyty Ojca Świętego w naszym kraju z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Rzecznik KEP zwraca uwagę na to, że w ramach przygotowań do tych wydarzeń, zarówno po stronie rządowej, jak i kościelnej, powstały komitety organizacyjne, które będą ze sobą współpracować.

MaR/Episkopat.pl 

Komentarze (4):

anonim2014.12.29 15:35
No to w 2016 roku znowu popłynie szerokim strumieniem kasa państwowa na potrzeby Kościoła kat. Bo nic Polsce i Polakom już nie brakuje, tylko kosztownych uroczystości kościelnych i równie kosztownej wizyty papieża. A tyle Franciszek mówi o potrzebie ubóstwa w Kościele.
anonim2014.12.29 16:05
Chciałabym , aby w 2015 roku papież Franciszek pogonił o. Rydzyka z PiS-u. Inaczej to radio zawsze będzie nie katolickie, ale partyjne- jednopartyjne!!
anonim2014.12.29 16:49
Franciszek nie pogoni Rydzyka, bo dzięki Rydzykowi kościoły w Polsce jeszcze nie są całkiem puste. Zobacz którąkolwiek transmisję z kościoła w niedzielę w telewizji, to ujrzysz prawie same starsze i bardzo starsze osoby, tak samo zresztą jak i na spędach pisowskich.
anonim2014.12.29 19:43
@stefa Ty istotnie przejawiasz obsesję... Idę o zakład, że jesteś wyborcą PO ;)))))))