- Zablokowany wczoraj spektakl „Paszporty życia” o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach ratujących Żydów podczas II wojny światowej - jest znów dostępny na YouTube. Wierzę, że to był tylko algorytm i nic innego tutaj nie zadziałało - powiedział prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.

Serwis YouTube usunął w środę po zaledwie kilku godzinach od premiery nagranie spektaklu „Paszporty życia”, który został przygotowany przez Fundację Hatikva wspólnie z młodzieżą jednego z łódzkich liceów.

W sztuce prezentowane jest współczesne spojrzenie na historię ratowania Żydów przez grupę ambasadora Aleksandra Ładosia.

- Sfera domysłów, nie wiem o co chodzi, bo YouTube nie wyjaśnia powodów – powiedział portalowi tvp.info Papis odnosząc się do możliwych powodów decyzji YouTuba.

Papis nie kryje przy tym oburzenia z powodu takiej decyzją serwisu, a w sprawie interweniował też polski MSZ. W wyniku tej interwencji udało się ostatecznie doprowadzić do przywrócenia nagrania na portal.

- Historia Grupy Berneńskiej (zwanej też Grupą Ładosia) skupionej wokół ambasadora Aleksandra Ładosia w polskiej placówce dyplomatycznej w Szwajcarii jest dosyć mało znana. Przykro mówić, ale także w Polsce. Mnie ta tematyka zainspirowała w zasadzie już po pierwszych artykułach, jakie pojawiły się w polskiej prasie. Bo też miałem tylko jakąś szczątkową wiedzę. Ale udało mi się to zmienić dzięki pracy przede wszystkim takich osób jak pan ambasador Jakub Kumoch, którego pracy nie potrafię nawet opisać, tak jest wielka - powiedział prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.

mp/portal tvp info/pap