Senatorowie zagłosowali ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Za przyjęciem projektu z poprawkami opowiedziało się 76 z nich, przeciw było 11, a 10 wstrzymało się od głosu. Wśród przyjętych poprawek jest m.in. wydłużenie vacatio legis przepisów dot. uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskowała o odrzucenie noweli w całości, jednak wniosek ten nie został przyjęty. Senat odrzucił też wniosek Lewicy, która chciała przyjąć nowelę bez poprawek.

Przyjęto poprawkę wydłużającą do końca 2025 roku wejście w życie przepisów dot. ograniczenia uboju rytualnego oraz do 31 lipca 2023 roku przepisów dot. hodowli zwierząt na futra.

Senatorowie opowiedzieli się również m.in. za przyjęciem rekomendowanej przez rząd poprawki o wykreśleniu z ustawy ograniczenia dot. uboju rytualnego drobiu oraz o wykreśleniu przepisów rozszerzających kompetencje organizacji pozarządowych.

Przyjęcie przez Sejm nowelizacji z poprawkami skrytykował w mediach społecznościowych lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

- „POPiS w Senacie przyklepał #PiątkaKaczyńskiego. Zabrakło dobrej woli i zdrowego rozsądku. Poparto ustawę antypolską i antyrolniczą, niekonstytucyjną i sprzeczną z prawem unijnym. Nie odpuścimy tego i zrobimy wszystko, żeby nigdy nie weszła w życie” – napisał polityk.

kak/PAP, polsat.news.pl