Osiem duchów zła – OBŻARSTWO - zdjęcie
27.02.15, 13:17

Osiem duchów zła – OBŻARSTWO

4

poprzednim odcinku o. opat Hiżycki nakreślił kolejność pojawiania się w umyśle człowieka złych myśli; jest to schemat zakorzeniania się zła w człowieku. Ojciec Szymon podkreślał, iż Ewagriusz mówi o „myślach” – i na poszczególne myśli należy patrzeć raczej jak na niewłaściwe sposoby postrzegania rzeczywistości. W dzisiejszym odcinku ojciec opat pogłębia jeszcze tę definicję, wprowadzając stosowany często przez Pontyjczyka równoważnik pojęcia „myśli” – słowo „demon”; czy tak naprawdę mówimy o myślach, czy o demonach?…

Tym razem przechodzimy już do wyjaśnienia pierwszej ze złych myśli, czyli doobżarstwa. Wydaje się, że każdy z nas mniej więcej wie, co jest nie tak z obżarstwem – i pewnie większość z nas ma w tej sferze niewiele sobie do zarzucenia… Ojciec Szymon jednak niuansuje zagadnienie i pokazuje, że obżarstwo dla Ewagriusza było pojęciem o wiele szerszym niż prozaiczne objadanie się czy obsesyjne dążenie do przyjemności płynącej z wykwintnego jedzenia. O co więc chodzi?

za: http://ps-po.pl/

Komentarze (4):

anonim2015.02.27 16:38
Podejrzewam,ze tzw.hierarchowie Kosciola Katolickiego,z tego grzechu ,spowiadaja sie bardzo czesto.
anonim2015.02.27 18:49
"Podejrzewam,ze tzw......" Patrz na siebie będziesz w niebie.
anonim2015.02.27 22:33
Pamietam jak dzisiaj, jako dziecko (kilkunastoletnie) przyszedlem na plebanie a proboszcz w piatek objadla sie kotletami. Nie, on sie nimi obzeral. Nie wiem czy spojrzalem jakos wymownie (na pewno nic nie powiedzialem) ale on szybko skomentowal, ze dzisiaj dal parafii dyspenze na jedzenie miesa. Ot taka historyjka mi sie przypomniala.
anonim2015.02.27 22:35
@optymista12345 No to ksiezom i biskupom niebo nie "grozi" W sumie przykre ...