Jedna z największych organizacji praw człowieka na świecie, Human Rights Watch, oskarżyła dziś polski rząd o wykorzystywanie epidemii koronawirusa do zaostrzenia prawa aborcyjnego i ograniczenia edukacji seksualnej. Informację tę przekazała agencja Reutera.

Chodzi o obywatelski projekt zakładający zaostrzenie w Polsce prawa aborcyjnego oraz o projekt dotyczący treści poruszanych na zajęciach z edukacji seksualnej. Trafiły one do Parlamentu w poprzedniej kadencji, a teraz muszą zostać rozpatrzone przed końcem maja.

Tymczasem według przedstawicieli organizacji Human Rights Watch terminowe rozpatrzenie projektów obywatelskich przez polski Sejm jest wykorzystywaniem epidemii do zaostrzenia przepisów aborcyjnych:

-„Chaosu i niepokoju wokół COVID-19 nie należy wykorzystywać do odwrócenia uwagi od szkodliwych prób przeforsowania niebezpiecznych przepisów” – powiedziała aktywistka organizacji, Hillary Margolis.

Według doniesień agencji Reutera, HRW miała również żądać wyjaśnień od przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, ale nie uzyskała w tej sprawie odpowiedzi.

kak/ Reuters, DoRzeczy.pl