Działalność miała miejsce w latach po 2010 r. Jak podaje instytut, w 2011 r. CORDAID współpracował z proaborcyjną organizacją Planned Parenthood w Sierra Leone. Współpraca dotyczyła programu zmniejszeni liczby ciąż wśród nastolatek. W 2012 r. duńskie stowarzyszenie rozpoczęło program o nazwie „Wykonywanie usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym na rzecz nowego pokolenia”. W jego ramach wspierała edukację seksualną w krajach regionu Wielkich Jezior Afrykańskich oraz rozpowszechniała tam dostęp do środków antykoncepcyjnych. Działo się to m.in. w Burundi, Rwandzie, Malawi i Kongu. CORDAID współpracowała z Filipińską Organizacją Planowania Rodziny związaną z Planned Parenthood. Przekazała jej 220 tys. euro na program edukacji seksualnej nastolatków. W 2013 r. duńska organizacja dała pół miliona euro stowarzyszeniu Marie Stopes International na program kontroli urodzeń obejmujący m.in. przeprowadzanie sterylizacji.

W swoim oświadczeniu wydanym po ukazaniu się raportu Instytutu Lepanto, CORDAID podaje, że podjęte działania przeciwdziałają niechcianym ciążom. Organizacja zapewnia, że nie wspierała nigdy przeprowadzania aborcji.

Instytut Lepanto jest prywatną organizacją, która stawia sobie za cel kontrolowanie zgodności działań instytucji deklarujących się jako katolickie z nauką chrześcijańską.

KJ/Lepantontitute.org/Lifesitenews.com