Odpowie za wyłudzenie z VAT prawie 3 mln zł - zdjęcie
01.12.20, 09:39fot. policja.pl

Odpowie za wyłudzenie z VAT prawie 3 mln zł

3

Policjanci z KWP w Rzeszowie zajmujący się przestępczością gospodarczą, zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego, który odpowie za przestępstwa podatkowe. Mężczyzna wyłudził w 2015 roku na szkodę Skarbu Państwa blisko 3 miliony złotych. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z  Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prowadzą śledztwo dotyczące wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa nienależnego zwrotu podatku VAT.

Przestępstwo polegało na fikcyjnych rozliczeniach transakcji zakupu i sprzedaży telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego, które następnie były odsprzedawane obywatelom Ukrainy w ramach procedury Tax Free.

Podejrzany, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, w tym przestępczym procederze pełnił rolę pośrednika, uczestnicząc w zakupach sprzętu elektronicznego od podmiotów, które w sposób nieprawidłowy rozliczały podatek VAT. 42-latek jako ostatni podmiot w łańcuchu dostaw występował do właściwego urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Jak ustalono w toku śledztwa, kwota uszczuplenia Skarbu Państwa wynosi niemal 3 miliony złotych. Te pieniądze trafiły na rachunek bankowy podejrzanego.

W miniony czwartek mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, gdzie usłyszał zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przestępstw skarbowych.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju połączonego z odebraniem paszportu oraz dozoru policji.

Zabezpieczono majątek podejrzanego w postaci udziałów w spółce, samochodów, a także na jego nieruchomościach.  

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Rzeszowie / mw)

 

mp/policja.pl

Komentarze (3):

Polak2020.12.1 13:38
Kiedy wreszcie władza PiSu ukarze przestepców i po/psl za wszystkie złodziejskie afery? Dotychczas po 5 latach rządów nikogo nie ukarali a afer był na pęczki ,po co była komisja w/s Amber Gold? podobnie z czyścicielami kamienic z wszystkich dużych miast .Podobno rządowcy Donka ograbili budżet na 520 mld zł i co ? i nic karzę sie chłopaka bo zapłacił za mało za bułki o 2,18 zł. Rząd PiS to kpina z prawa?
Iks De2020.12.1 15:40
PiS boi się cokolwiek ruszyć bo we wszystkich aferach jest mniej lub bardziej umoczony. Co zaczynali "tropić" aferę to wychodziło, że maczał tam palce ktoś z PiS lub ktoś z PiS powiązany. Jest to taka sama mafia jak PO tyle, że kradnie w żywe oczy mówiąc przy tym iż mogą kraść bo Peło kradło.
x2020.12.1 11:44
Ministerstwo Zdrowia wyprowadziło setki milionów złotych nawet bez dokumentu, udając że to na respiratory i nikt tego nawet nie wyjaśnia.