Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - zdjęcie
30.04.20, 12:31Rocznica wyzwolenia obozu Dachau, 29 kwietnia 1945 r/Vatican Media

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

5

Kościół w Polsce obchodził wczoraj Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Przypada w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym zamordowano 868 duchownych z Polski. Mija właśnie 75 lat od tego wydarzenia.

Jak pisze Ratał Łączny z KAI dla Vaticannews.va:

- Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego mają szczególny charakter w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. To do tego miejsca przez lata pielgrzymowali kapłani – więźniowie Dachau. Dziś Mszy przewodniczył tam abp Marian Gołębiewski. Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej podkreślił, że dzięki ofierze duchownych naród polski przetrwał.

Abp Gołębiewski z kolei stwierdził:

- Mamy więc prawo chodzić po tej polskiej ziemi z podniesiona głową i głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Szanujmy naszych kapłanów, wspomagajmy ich, bo zasługują na dobre imię i wdzięczność

Warto zauważyć także, że „tylko w czasie II wojny światowej – z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta – zginęło niemal trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa”.

 

mp/vaticanmedia.va/Rafał Łączny – Polska (KAI)

Komentarze (5):

gośka2020.04.30 20:41
zastanawiam się w krytycznych momentach...dlaczego Jezus lubi maltretować ludzi?...jak np. s. Faustynę...gdybym była tylko przy siłach a widziałabym jak On ją maltretuje...to dostałby za swoje
od wyroków są sądy2020.04.30 16:06
@PsiBeta Samosąd jest zbrodnią!
PsiBeta2020.04.30 15:58
Czy obchody dotyczą również biskupów powieszonych podczas insurekcji kościuszkowskiej za udział w konfederacji targowickiej?
Katolik2020.04.30 13:56
Dobrze, że taki dzień został ustanowiony. Obecnie Katolicy padają ofiarą prześladowań w Polsce, większych niż za komuny. Wtedy władza nie odważyła się odebrać NAM Eucharystii, a teraz czyni to lekką ręką.
PsiBeta2020.04.30 15:58
Czy obchody dotyczą również biskupów powieszonych podczas insurekcji kościuszkowskiej za udział w konfederacji targowickiej?