Nuncjatura: Watykan nie bada sytuacji w Gdańsku - zdjęcie
27.02.20, 18:00

Nuncjatura: Watykan nie bada sytuacji w Gdańsku

22

Do chwili obecnej Nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce w oświadczeniu z 27 lutego 2020 roku.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wobec wiadomości medialnych rozpowszechnianych w ostatnich dniach oświadcza, iż: „Do chwili obecnej nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej. Dlatego zarówno ta wiadomość, jak i sugerowanie osoby abpa Charlesa Scicluny, Metropolity Malty i sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, jako wizytatora apostolskiego, są pozbawione podstaw”.

W oświadczeniu Nuncjatura Apostolska w Polsce stwierdza: „Jednym z zadań powierzonych przedstawicielowi papieskiemu przez Kodeks Prawa Kanonicznego jest znalezienie godnych i odpowiednich kandydatów do urzędu biskupiego, a zatem «przesyłanie  lub  proponowanie  Stolicy  Apostolskiej nazwisk  kandydatów,  jak  również  przeprowadzanie  procesu  informacyjnego  odnośnie  do kandydatów, z zachowaniem norm wydanych przez Stolicę Apostolską» (kan. 364 §4). W związku z powyższym, na polecenie Stolicy Apostolskiej, od kilku miesięcy trwają konsultacje z biskupami, kapłanami i wiernymi świeckimi Archidiecezji Gdańskiej oraz innych diecezji polskich w celu wyłonienia następcy abpa Sławoja Leszka Głódzia. Mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła”.

Informuje równocześnie, że korespondencja, za lub przeciw posłudze arcybiskupa gdańskiego, jest regularnie wysyłana do kompetentnych dykasterii Stolicy Apostolskiej. Zaznacza też: „Nuncjatura Apostolska nie jest bowiem organem orzekającym i decydującym w sprawach dotyczących biskupów, duchowieństwa lub zakonników działających w Polsce. Ta funkcja w sposób jednoznaczny leży w gestii organów Stolicy Apostolskiej”.

Nuncjatura przypomina, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego: „«Głównym zadaniem  legata  papieskiego jest  zacieśnianie i  umacnianie  coraz bardziej  więzów łączących  Stolicę  Apostolską z  Kościołami  partykularnym» (kan. 364). W tym celu Nuncjusz Apostolski w Polsce regularnie odwiedza biskupów polskich i ich diecezje, zarówno przy okazji szczególnie znaczących uroczystości diecezjalnych, jak i za każdym razem, gdy biskupi proszą o jego obecność”. W związku z zadaniami legata papieskiego Nuncjusz Apostolski w Polsce: „odwiedził Archidiecezję Gdańską i abpa Sławoja Leszka Głódzia, tak jak zwykł to czynić wobec wszystkich innych hierarchów w Polsce”.

W zakończeniu komunikatu Nuncjatura Apostolska informuje, że w ostatnich miesiącach Nuncjusz Apostolski spotkał się z kapłanami, zakonnikami i wiernymi świeckimi z tej archidiecezji. Potwierdza też: „w marcu odbędzie się spotkanie z grupą wiernych z Archidiecezji Gdańskiej”.

W oświadczeniu Nuncjatura Apostolska: „prosi wszystkich o duchowe wsparcie, aby mogła kontynuować swoją misję w spokojny i bezstronny sposób dla dobra całego Kościoła w Polsce”.

BP KEP

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie

Wobec pewnych wiadomości medialnych rozpowszechnianych w ostatnich dniach, Nuncjatura Apostolska oświadcza co następuje:

1.  Do chwili obecnej nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej. Dlatego zarówno ta wiadomość, jak i sugerowanie osoby abpa Charlesa Scicluny, Metropolity Malty i sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, jako wizytatora apostolskiego, są pozbawione podstaw.

2. Nuncjatura Apostolska potwierdza, że wszelka korespondencja, za lub przeciw posłudze arcybiskupa gdańskiego, jest regularnie wysyłana do kompetentnych dykasterii Stolicy Apostolskiej. Nuncjatura Apostolska nie jest bowiem organem orzekającym i decydującym w sprawach dotyczących biskupów, duchowieństwa lub zakonników działających w Polsce. Ta funkcja w sposób jednoznaczny leży w gestii organów Stolicy Apostolskiej.

3. Jednym z zadań powierzonych przedstawicielowi papieskiemu przez Kodeks Prawa Kanonicznego jest znalezienie godnych i odpowiednich kandydatów do urzędu biskupiego, a zatem «przesyłanie  lub proponowanie  Stolicy  Apostolskiej nazwisk  kandydatów, jak również  przeprowadzanie  procesu informacyjnego  odnośnie  do kandydatów, z zachowaniem norm wydanych przez Stolicę Apostolską» (kan. 364 §4). W związku z powyższym, na polecenie Stolicy Apostolskiej, od kilku miesięcy trwają konsultacje z biskupami, kapłanami i wiernymi świeckimi Archidiecezji Gdańskiej oraz innych diecezji polskich w celu wyłonienia następcy abpa Sławoja Leszka Głódzia. Mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła.

4. «Głównym zadaniem  legata  papieskiego jest  zacieśnianie i  umacnianie  coraz bardziej  więzów łączących  Stolicę  Apostolską z  Kościołami  partykularnym» (kan. 364). W tym celu Nuncjusz Apostolski w Polsce regularnie odwiedza biskupów polskich i ich diecezje, zarówno przy okazji szczególnie znaczących uroczystości diecezjalnych, jak i za każdym razem, gdy biskupi proszą o jego obecność. Nuncjusz Apostolski odwiedził Archidiecezję Gdańską i abpa Sławoja Leszka Głódzia, tak jak zwykł to czynić wobec wszystkich innych hierarchów w Polsce.

5. Nuncjatura Apostolska potwierdza, że w marcu odbędzie się spotkanie z grupą wiernych z Archidiecezji Gdańskiej. Również w poprzednich miesiącach Nuncjusz Apostolski spotkał się z wieloma kapłanami, zakonnikami i wiernymi świeckimi z tej archidiecezji.

6. Nuncjatura Apostolska prosi wszystkich o duchowe wsparcie, aby mogła kontynuować swoją misję w spokojny i bezstronny sposób dla dobra całego Kościoła w Polsce.

Warszawa, dnia 27 lutego 2020 roku

bsw/Episkopat.pl

Komentarze (22):

Marek212020.02.28 10:35
Czyli potwierdza się teza Terlikowskiego z ostatniego wywiadu: nie ma sensu pisać do Watykanu. Zawsze będzie to pisanie na Berdyczów. Pozostaje pisanie do Wyborczej albo do Sekielskich.
12020.02.28 9:41
Manum manus lavat
Lennon2020.02.28 8:53
Watykan nikogo nie wysłał, bo nie mają nikogo o tak mocnej wątrobie, żeby to badać.
mir2020.02.28 8:21
ważne że kasa płynie
mir2020.02.28 8:20
a po co to badać przecież wszystko wiadomo w vatykanie nie takie zwyrole siedzą .
Lennon2020.02.28 7:49
Jaki Kościół, tacy pasterze. I pomyśleć, że już 1600 lat z okładem to się kręci.
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!!2020.02.27 21:00
Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają strony pornograficzne zainfektowane wirusami. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
zbg.2020.02.27 20:39
Stare powiedzenie mówi:Pies psu ogona nie urwie.AMEN.
Feluś2020.02.27 20:03
Jego Nietrzeźwość...
anonim2020.02.27 19:55
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz za DARMO!
MT2020.02.27 19:29
No i lewactwo w Polsce po raz kolejny potwierdziło swój kretynizm. Zachciało się żyjącym w obłędzie polskojęzycznym lewakom ustawiać kadry w Kościele, a tu taka riposta osobistego delegata papieża na Polskę. Szkoda, że taka grzeczna ta riposta. Ale jej sens mogą zrozumieć jedynie ludzie myślący, nie homo-sovieticus żyjący w permanentnej obłudzie i nienawiści do chrześcijan.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.27 19:56
Ale wiesz, idioto, że to nie lewicowcy protestują pod nuncjaturą przeciwko Głódziowi, ale właśnie katolicy, którzy mają dosyć tego zapijaczonego gnoja.
MT2020.02.27 20:07
Tam śmieciu protestują tacy "chrześcijanie", jak ci, którzy stekiem wyzwisk obrzucają Prezydenta RP gdzie tylko on się pojawi. I to tacy sami "katolicy", jak ci, którzy oddawali mocz na Krzyż na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. To tacy jak oni oni odprawiają swoje prostackie obrzędy z durszlakami na pustych łbach. Tak że możesz sobie lewacki przygłupie protestować wraz z nimi, może nawet to robisz, tylko nie wmawiaj innym, że muszą być kretynami, by takie szumowiny miały lepsze samopoczucie.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.27 20:34
Nikt nie szczał na te je.bane mohery na Krakowskim Przedmieściu, ty prawacki zakłamany psie. Przeciwko Głódziowi protestują katolicy związani z "Tygodnikiem Powszechnym", czyli katolicy nieco lepszego sortu niż takie gadające gó.wna jak ty.
ZERRO2020.02.27 21:04
"Przyganiał kocioł garnkowi"
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.27 19:26
Głódź to prawdziwy męczennik KK! ile on się wymęczył żeby mieć ten piękny pałac i dużą posiadłość oraz służbę która mu flaszkę do wyrka z baldachimem przyniesie...
fdf2020.02.27 18:56
Ach ten złoty dobrodziej
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.27 18:27
Stoi przed państwem biskup polowy, Ciężki, ogromny, znany z twardej głowy Biskup trunkowy ... Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Gorzała strasznie od niego bucha: Buch - "aqua vitae"! Uch - "aqua vitae"! Puff - "aqua vitae"! Uff - "aqua vitae"! Już ledwo sapie, już ledwo zipie, - a jeszcze wypić musi na stypie. Wszyscy do niego dziś przypijali Sam biedak nie wie, ile obalił. (I pełno ludzi, każdy w ukłonie, Całują szaty, całują dłonie, I generalskie liżą lampasy, Na takie gesty biskup jest łasy) Najpierw wychylił likier z bananów Piątkę lub szóstkę ruskich szampanów, I znowu flaszka, O! Jaka wielka! Potem 'popływał' znowu w bąbelkach Wjechała w beczce Polska Dębowa Leszek z zachwytu nie wyrzekł słowa "Flaszka" przegryzał między flaszkami Zjadł staropolski bigos z grzybkami Tych porcji chyba zżarł ze czterdzieści, Sam nie wiem, gdzie się w nim wszystko mieści. I choćby przyszło tysiąc kleryków I każdy przyniósłby po "sznapsiku" Na końcu świata by je schowali, On je wywącha, potem "obali". Nagle - bee! Nagle - łee! Wzdął się brzuch! Biskup w ruch! Najpierw tak smutno z goryczą i z żalem Rzekł nasz duchowny "Apage"! gorzale. Podniósł swe cielsko i ciągnie z mozołem, Raz obok stołu, to znowu pod stołem I biegu przyspiesza, i gna jak szalony (stał koniak na drodze, został wysuszony) A dokąd? A dokąd? Dokąd? Do WC! (w jelitach, w żołądku, w przełyku go rżnie) Po schodach, przez bufet, korytarz, przez hol (a w głowie "jawohl, ich liebe alkohol") Do taktu wciąż beka i charczy jak żul W żołądku burczenie i głośne bul,bul I gładko tak, lekko tak toczy się w dal, Jak kleszka, gdy z tacą wyrusza po szmal Nie ciężki duchowny zziajany,zdyszany Lecz kleryk przez Paetza nagiego ścigany. A skądże to, jakże to, czemu tak gna? Staropolski bigos "Flaszeczkę"tak pcha Kapusty i grzybków nie mieści już brzuch Te zaś "aqua vitae" wprawiła w ten ruch, To wódka z żołądka ten bigos do góry Przesyła przełykiem, który ma kształt rury I wyżej, wciąż wyżej, i biskup się toczy, A wóda te grzybki, kapustę wciąż tłoczy, I słychać już tylko - "Od złego mnie zbaw" To paw to, to paw to. to paw.. Autor wiersza pozostaje nieznany.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.27 18:26
Głódź, za ile święcisz kible? Za 20 czy 30 tysiów?
ROMA=AMOR2020.02.27 18:28
poniżej 50k Jego Ekscelencja nie rusza dudy z wyrka....eee z łoza znaczy się
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.27 18:30
A to łasy na kasę kutafon!
ROMA=AMOR2020.02.27 18:11
....bądź moim actimelkiem....