Nowy ordynariusz w Gliwicach - zdjęcie
29.12.11, 12:18

Nowy ordynariusz w Gliwicach

2

Bp Kopiec ma 64 lata, od 19 lat pełni posługę biskupa pomocniczego w diecezji opolskiej, ale wywodzi się z terenów należących do diecezji gliwickiej, więc zna nie tylko miejsca, ale i księży, którzy kształcili się na Wydziale Teologicznym w Opolu, gdzie biskup wykłada. – Może nie znam księży od strony ich aktualnej pracy i działalności, ale znam ich jako osoby i wiem na co mogę liczyć, co w mojej sytuacji bardzo dodaje mi odwagi przed nowym wyzwaniem – powiedział biskup.- W nominacji papieskiej widzę zdecydowane przynaglenie, by samemu przekonać się jaka jest moja wiara i czy będę umiał sprostać oczekiwaniom, czy będę miał dar przekonywania, by umacniać wiarę we wszystkich siostrach i braciach w Kościele, do którego zostaję posłany – podkreślał bp Kopiec, dodając, że musi teraz podjąć inny wymiar odpowiedzialności za żywą wiarę Kościoła gliwickiego.
Biskup zwrócił uwagę, że bez wiary dzisiejsza nominacja pozostałaby tylko wydarzeniem, a jest zobowiązaniem do podjęcia wezwań Jezusa Chrystusa „bądźcie świętymi i doskonałymi”.


Zdaniem bp. Kopca, diecezję gliwicką zamieszkują ludzie, którzy mają ogromne dziedzictwo silnej wiary i inicjatyw podejmowanych dla zachowania religijności, mimo przeciwieństw historycznych. – Jednocześnie Górny Śląsk zamieszkują ludzie, którzy wiedzą, że wiara jest osobistą odpowiedzią, a nie przejmowaniem dziedzictwa wiary poprzednich pokoleń – mówi biskup. – Wiedzą, że trzeba samemu wybierać i decydować o swojej wierze - dodaje.Biskup przyznał też, że dzisiejsze czasy nie są łatwe – naznaczają je problemy bezrobocia, odejścia od ideałów, zmęczenia i poszukiwania łatwych rozwiązań.

 

KAI

Komentarze (2):

anonim2011.12.29 15:46
<p>M&oacute;dlmy się za naszego pasterza, by umiał pokazywać, że \"wiara jest osobistą odpowiedzią\"</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.12.29 18:34
<p>Pierwsze, co trzeba naprawić to likwidacja neopogaństwa na Mszach św., gdzie idąc na ofiarę, klęka się przed koszyczkiem z pieniędzmi- mamoną a Najświętszy Sakrament przyjmuje się na stojąco, bez klęknięcia i do rąk.</p>