19.08.19, 12:26(fot. pixabay)

Nowa Zelandia liberalizuje aborcję. Matka może zabić dziecko, nawet gdy czuje, że ono ,,kopie''

Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20 tygodnia ciąży.
 
Nowozelandzki parlament przyjął zmiany w ustawie o antykoncepcji, sterylizacji i aborcji przy 94 głosach za i 23 przeciw. Największe modyfikacje dotyczą właśnie aborcji. Jak dotąd zabiegów dokonywano w tzw. szarej strefie i wymagały one zatwierdzenia przez dwóch niezależnych lekarzy. Teraz matka ma możliwość zabicia dziecka, bez jakichkolwiek badań, do 20. tygodnia, a więc do momentu kiedy zazwyczaj odczuwalne już jest jego kopanie. Później do uzyskania aborcji potrzebna będzie opinia lekarza.

Episkopat Nowej Zelandii wyraził swój sprzeciw wobec nowego prawa, jak i braku szczerego i uczciwego dialogu wobec tej kwestii. W imieniu biskupów wypowiedziała się Cynthia Piper z diecezjalnej komisji ds. sprawiedliwości społecznej zwracając uwagę na powody jakimi kierują się kobiety przy wybieraniu aborcji. Wśród głównych wskazała biedę, napiętnowanie społeczne, brak wsparcia wspólnoty, wymuszanie ze strony partnera, czy rodziny oraz izolację.

Propozycją episkopatu jest większe skupienie się na umocnieniu polityki wspierającej kobiety i wspieraniu organizacji niosących im pomoc. Mówienie o „wyborze” jest bowiem bez sensu, kiedy kobiety nie mają praktycznie wyjścia z sytuacji i przymuszone są przez środowisko, czy sytuację ekonomiczną. Nowe prawo zupełnie nie podejmuje tych kwestii i nie próbuje ich rozwiązać. Strona kościelna przypomina również o bezpośrednich i długoterminowych problemach psychologicznych i emocjonalnych jakie spotykają kobiety dokonujące aborcji.

Michał Król SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze

Brawo NZ2019.08.20 0:51
Brawo! Niech się ludzie nauczą, że o pochwie kobiety może decydować tylko ona sama.
zeland2019.08.19 21:29
Kolejny kraj - kandydat do najazdu (i na pewno z sukcesem) muzulmanow. Nie ma co ich zalowac - dostana w .... to pojma.
Łukasz2019.08.20 0:50
a, czyli jak ktoś się z Panią/Panem nie zgadza, to najlepiej, żeby spotkała go agresja? Bardzo litościwie, tak po katolicku - aż się przypominają wyprawy krzyżowe. Dobrze, że anonim z Polski wie lepiej co powinni robić ludzie po drugiej stronie świata, którzy mają go absolutnie gdzieś. Faktycznie, zapomniałem, że zakaz aborcji, jest formą obrony przed najazdem, logiczne. Plus, z tymi najazdami muzumłanów to bym nie przesadzał. Myślę, że radykałowie, którzy są napiętnowani przez pokojowo nastawioną resztę, raczej nie wybieraliby "celu" pod kątem prawa aborcyjnego. Pozdrawiam bardzo serdecznie i liczę, że wkrótce nauczy się Pan/Pani zajmować swoimi sprawami, a nie wtykać nos w pochwy obcych kobiet.
emeryt2019.08.19 15:26
Najtańsza i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania ciąży, mało tego, zgodna z katechizmem, Torah i z Koranem, jest ... Pigułka aspiryny trzymana pomiędzy kolanami.
Joanna2019.08.19 15:50
Albo szklanka wody zamiast ,...;)
ZERR02019.08.19 18:53
chrzanic takie metody
Matka Polka2019.08.19 14:24
Powiem krótko - mordercy i jako tacy będą sądzeni. Nie teraz to później.
Max Fiend2019.08.20 0:04
Tego akurat nie możesz być pewna. Co, jeżeli tak nie będzie? :-D
Sebastian Lorenc2019.08.19 14:19
Większość dyskusji na frondzie, dotyczących aborcji toczy się między mężczyznami. Zawsze panowie mają najwięcej do powiedzenia, przecież kto jak nie oni wiedzą jak to jest być w ciąży. pozdrawiam.
Kinia2019.08.19 14:43
A kobiety same się zapładniają ,że panowie nie mają prawa się na ten temat wypowiedzieć ?
Sebastian Lorenc2019.08.19 14:53
Czyli rola panów, póki co kończy się na upojnych momentach w ramionach pani. Albo na akcie przemocy. Wszystko co dzieje się przez następne 9 miesięcy, dzieje się w jej organizmie, kosztem jej zdrowia, komfortu psychicznego i fizycznego, wyrzeczeń i często bólu. Był tu już taki walczący pan, który mi chciał udowodnić, że gwałciciel powinien współdecydować o losach dziecka poczętego w wyniku gwałtu. A prawo wypowiedzi ma każdy, a ja mam prawo to skomentować.
Maciek Arczyński2019.08.19 15:09
Skoro dałaś d... - mówiąc brutalnie - pierwszemu lepszemu to miej pretensje do siebie. Nie jest tak, że co róg ulicy to stoi gwałciciel rzucający się na niewinne białogłowy. Nie chcę przerzucać winy z mężczyzn na kobiety, ale roztropność by nakazywała, jeśli chłopy są tak nieopanowane by zachować trochę więcej skromności w ubiorze. Dla własnego bezpieczeństwa. A skoro baby chodzą prawie nago po ulicach to jeden wredny samiec nieco się powstrzyma a innemu hormony buzują. A jeszcze do tego takie głupiutkie dziołchy jak Ty popierają seksualizację od niemowlaka. Same se strzelacie w kolano. "Jak se pościelesz tak się wyśpisz". Nauka seksu od kołyski będzie skutkowała tym, że jeszcze bardziej będziecie biadolić nad tymi "wrednymi męskimi szowinistycznymi świniami". Nie rozumiecie związku przyczynowo-skutkowego i macie pretensje do wszystkich tylko nie do siebie, pracując intensywnie nad rozwaleniem jedynej instytucji, która jeszcze mówi, że nadużycia seksualne są grzechem. Nie zmienia tego to, że wśród członków Kościoła bywają wiarołomni. Kościół jeszcze pewne rzeczy nazywa grzechem to co np. w Islamie nim już nie jest. To co także i u lewactwa nie jest grzechem. Skoro nie jest grzechem to po co narzekasz skoro jesteś zwolenniczką wolności seksualnej bez ograniczeń. Chcesz mieć ciastko i je zarazem zjeść. Same gotujecie sobie piekło. Ot i mondrość babów. A teraz możesz powybrzydzać na katolską obłudę męskich szowinistycznych świń czy jak to tam Ci pasuje.
Sebastian Lorenc2019.08.19 15:21
Posłuchaj mnie chłopcze. Twoja wypowiedź jest tak żenująca, że aż przykro się ją czyta. Po pierwsze pozwalasz sobie na jakieś osobiste wycieczki w moją stronę,nie mając pojęcia ani kim jestem, ani jakie życie prowadzę. Po drugie zrzucanie winy za gwałt na kobietę, to zabieg tak prymitywny i tak ośmieszony przez wielu mądrych ludzi, że nie świadczy o Tobie za dobrze i pozwala domniemać, że jesteś gwałcicielem i szukasz usprawiedliwienia. Twoje fantazje na temat nauki seksu od kołyski przerażają mnie. Jeśli masz takie myśli, to trzymaj się od dzieci z daleka, bo coś mi pedofilią zajeżdża. A teraz już proszę nie pisz do mnie, bo naprawdę mnie zemdliło od Twoich zboczeń i mądrości.
Maciek Arczyński2019.08.19 15:54
Drogie Dziecko. To nie ja narzekam na wrednych, nieodpowiedzialnych, rozpasanych chłopów. Widocznie innych nie znasz stąd taki mój wniosek. No może być jeszcze, że życia seksualnego nie zainicjowałaś. Ale biorąc po uwagę Twój sposób myślenia to są wielkie szanse na to, że ciekawie dla Ciebie nie będzie. Chłop jest chłop i siłą fizyczną przewyższa kobietę czego np. najlepszym dowodem jest Islam. Na Zachodzie np. w ramach likwidacji Katolicyzmu, Islam bardzo cenią, zwłaszcza różne feministki, do których jak mniemam też należysz. To nie ja postuluję seksualizację dzieci wg. norm WHO promowaną przez różnych reprezentantów LGBT, których to zdaje się jesteś gorącą zwolenniczką. Zatem "nie odwracaj kota ogonem" i nie popisuj się swoimi mondrościami skoro nie rozumiesz związków przyczynowo-skutkowych. Jesteś z tych co to chcą mieć ciastko i zjeść je zarazem. Tak się nie da. Skoro popierasz powszechną seksualizację od kołyski niemalże to nie narzekaj potem, że mężczyźni będą li tylko postrzegać kobiety jako "obiekty seksualne". Wszelkie lewackie pomysły na świat zawsze kończyły się klęską. I tym razem będzie nie inaczej. Niestety wygląda na to, że sama o tym będziesz się musiała naocznie przekonać, skoro te tendencje popierasz w całej pełni. Na szczęście wszyscy kiedyś pomrzemy, tak ja jak i Ty. Bez wyjątku. No bo jesteś przecież śmiertelna, czyż nie? I każdy dzień przybliża ten moment. Jedna sprawiedliwość, bez nadzwyczajnej kasty, która by Cię wybroniła od Sądu Ostatecznego. Masz wszak wolną wolę, czyli odpowiesz za to co czynisz. Jak każdy i każda z nas. A słowa oburzenia... A czy piszę ładnie czy nie to i tak samo moje istnienie dla takich jak Ty jest dla Was obrazą.
Sebastian Lorenc2019.08.19 16:00
Naucz się czytać ze zrozumieniem, jako kobieta, która jest matką i rodziła dzieci swojemu ukochanemu mężczyźnie mam prawo powiedzieć, że nie macie zielonego pojęcia co czuje i jak się czuje kobieta w ciąży. Na szczęście mężczyźni którzy mnie otaczają (mój tato, mój ukochany i mój starszy syn, który też już jest mężczyzną) w niczym nie przypominają Ciebie i za to dziękuję Bogu.
Maciek Arczyński2019.08.19 16:16
To Dziecko Drogie skoro masz "ukochanego mężczyznę" to nie wsadzaj wszystkich chłopów "do jednego worka" i nie traktuj ich tak jakby każdy był tylko rozpasanym buhajem, pisząc dosadnie. Bardzo dobrze, że Twój dom jest szczęśliwy. Oby taki pozostał. Ale w takim razie rób wszystko by i inne domy były takie a nie promuj zboczenia pod nazwą postęp. Skoro jednak optujesz za konkretną linią myślową to nie dziw się później, że skutki będą takie a nie inne. Powtórzę: nie można mieć ciastka i je zjeść. Świat nie istnieje na zasadzie tzw. pobożnych życzeń tylko w tym świecie odbywa się bezwzględna walka, bez litości zwłaszcza ze strony zwolenników zniszczenia wszystkiego co dobre, prawe co zwłaszcza dziś to świetnie widać. I albo zwycięża świat rzeczy, materii albo świat ducha. Nie ma innego wyboru. Ja po prostu próbuję to uświadomić takim osobom jak Ty. A że czasem robię to brutalnie... Może choć ktoś się w końcu zastanowi nad konsekwencjami swoich twierdzeń, że nie pozostają one bez skutków. A skutki będą i mogą opłakane, i nie takie jak sobie to wyobrażano w naiwnym myśleniu od dobroludzizmie, to jest pewne. Jak pewne jest to, że wszyscy na końcu w wieczności staniemy przed jednym i jedynym Sędzią.
ZERR02019.08.19 17:10
No kurła, nie tak zupełnie nie tak. Nie mozna obrazić kobiety jakimiś z żopy sugestiami o dawaniu ciała, a potem wyjechać ze 'światem ducha'. Do kobiet trzeba delikatnie, z wyczuciem i ogładą, a nie z buta, jak jakiś prostacki wlewak.
T.2019.08.19 16:37
Czyli typowy przykład myślę jedno robię drugie - jestem matką ale popieram aborcję. Bardzo ciekawe. Twoje dzieci wiedzą że przy pierwszym byle pretekście byś ich zabiła?
Sebastian Lorenc2019.08.19 16:54
Jedno moje słowo świadczące o tym, że popieram aborcję. Proszę zacytuj. Umiesz czytać?
T.2019.08.19 17:00
Zacytuj proszę jakąkolwiek swoją wypowiedź świadczącą o tym że jesteś jej przeciwna.
Sebastian Lorenc2019.08.19 17:05
Ty też tu nie pisałeś, że jesteś przeciwny, Arczyński też nie, bo rozmowa była o czym innym, mam rozumieć, że też popieracie.Według Twojej logiki...
T.2019.08.19 17:30
Nie, nie kochana. Pisałem w dziesiątkach artykułów na ten temat jasno. Jako osoba która widziała w swoim życiu dostatecznie dużo śmierci z bliska, krwi i zabijania, a na rękach trzymałem dwóch utraconych synów przeżyłem i doświadczyłem więcej niż całe forum i redakcja razem wzięte, i wypowiadam się zawsze jasno w danej materii. Aborcji nawet tej eugenicznej nie rozumiem i nie popieram, a aborcja na życzenie to już czyste skur...stwo. Natomiast Ty swoimi wypowiedziami rezerwujesz prawo do decydowaniu o życiu i śmierci dziecka wyłącznie dla jednej strony, jakby druga nie miała absolutnie nic do gadania. W kwestii aborcji jest jedynie tak lub nie, nic po środku. Bardzo chętnie bym podyskutował w tej materii dłużej bez zbytecznego bicia piany, ale wybacz moja praca dziś dobiega końca, a w wolnym czasie unikam internetu. Pozdrawiam
ZERR02019.08.19 17:37
Od dzisiaj NIE ROBIMY sobie wrogów z dobrych ludzi. I nie piszemy epistoły poprzedzonej przyjacielskim "ty ździro" bo to głupie jest.
Bartakus2019.08.19 16:11
Kto cie chlopie tak skrzywdzil?
Maciek Arczyński2019.08.19 16:18
Przeczytaj dokładnie cały "dialog" i może zrozumiesz dlaczego tak a nie inaczej piszę. Ale może to za trudne dla Ciebie?
ZERR02019.08.19 17:24
Piszesz do nie takiej osoby jak ci się wydaje. To nie jest zafiksowana a wredna feministka tylko całkowicie naturalna i okej dziewczyna. Tu trzeba jak do kobiety a nie jak do wlewaka. Nigdy się prawaki nie nauczą?
Maciek Arczyński2019.08.19 19:39
Słuchaj lewaku. Twoje opinie o mnie są dla mnie jak plewa którą wiatr rozmiata. Wyraziłeś swoje - Twój problem. Zdaje się, że tak ogólnie atakowanie Kościoła to "przyjemność po Twojej stronie"... Nie mam złudzeń - tacy jak Ty będą takim jak ja podrzynać gardła, więc wybacz, ale mało mnie interesuje co na mój temat myślisz. Dopóki jednak jeszcze moje gardło jest całe to piszę tak jak uważam za słuszne. Dopóki jeszcze mogę. W każdym razie każde twierdzenia niosą ze sobą określone skutki i do tego się odnosiłem. Zawsze możesz postulować dożywotnie zbanowanie mnie. Nie będzie to pierwszy ani ostatni raz w ogólności.
Sebastian Lorenc2019.08.19 15:40
ja pierrrdole, co za cham. Tego was uczą na religii? Co ty gosciu o Agnieszce wiesz? Obrażasz ją w chamski sposób bo się z nią nie zgadzasz? Ty miękka fajo żałosny jesteś.
Maciek Arczyński2019.08.19 16:02
Może byś kiedyś słowa oburzenia wyraził pod adresem tych co nieustannie obrażają nas, szydząc z Boga i tego co dla nas święte? Jakoś Ci to zdaje się nie przeszkadza. Jeżeli się oburzasz to może we wszystkie strony. Bo inaczej jesteś zwykłym hipokrytą. A poza tym udowodnij mi gdzie napisałem logiczny fałsz. A jak potrzebujesz pretekstu do narzekania to proszę bardzo masz tam wyżej. Możesz jeszcze parę razy mnie powyzywać. Tylko, że tacy jak Ty nie potrzebują pretekstów. Wyzywają i tak co im ślina na język przyniesie. Lata mi i powiewa co na mój temat myślisz. Komuniści mnie już straszyli czego mi to nie zrobią. Dzisiaj ci komuniści mają tylko inną nazwę i nazywa się to LGBT. Najlepszy dowód to komitet wyborczy lewica razem czy jak to tam to brzmi.
ZERR02019.08.19 17:30
Gospodin pomyłuj! Nie wychodzi się do kobiety i matki z takimi tekstami bo każda się zagotuje. Nie rób z każdego wściekłolewaka. Troche kurła delikatności przy damach.
ZERR02019.08.19 17:21
Piszesz z buta do niewłaściwej Osoby. To normalna, dobra i fajna dziewczyna a nie jakaś nabuzowana feministka drugiej fali. Nie widać czy co? Może trzeba pisac WIELKIMI LITERAMI?
Maciek Arczyński2019.08.19 19:42
Musisz sobie poszukać odpowiedzi po innym Twoim wpisem. Innej nie będzie ani kontynuacji. A najwięcej o przyjaźni, ze nie są wrogami, zapewnia wszelkie lewactwo wbijając "później noż w plecy".
Ala2019.08.19 16:07
Ale później ci panowie odgrywają jednak rolę w życiu kobiety i dziecka
Sebastian Lorenc2019.08.19 16:10
Oczywiście, że tak, odgrywają i są bardzo ważni. Zresztą mnie otaczają tylko ważni dla mnie mężczyźni, mój partner, synowie, nawet mój kot jest płci męskiej i nigdy bym nie umniejszała roli faceta w życiu i wychowaniu dzieci, ale jednak 9 miesięcy, nim dziecko się urodzi to tylko kobieta odczuwa wszystko związane z noszeniem tego dziecka.
T.2019.08.19 15:43
A skąd wiesz że to mężczyźni? może oni w ukryciu są kobietami i obrażasz ich identyfikacje seksualną? Jesteś bardzo nie tolerancyjna i nie postępowa. Raczej nie wiesz jak to jest być w ciąży skoro popierasz aborcję.
Sebastian Lorenc2019.08.19 16:02
Raczej nic o mnie nie wiesz, więc może nie konfabuluj, bo się ośmieszasz.
T.2019.08.19 16:18
Ja ośmieszam? ale ja jedynie punktuje Wasze lewackie rozumowanie.
ZERR02019.08.19 17:14
nie wmawiamy lewackości komu popadnie
T.2019.08.19 16:25
Chociaż tak po chwili zastanowienia, to za bardzo nie ma czego punktować bo zwrot "lewackie rozumowanie" to oksymoron.
ZERR02019.08.19 17:12
nie z każdym się kopiemy i nie każdy oczekuje kopaniny
Jozef2019.08.20 14:37
Agnieszka vel Nowak to najgłupsza istota na forum i jej bełkot przypomina pijanego zajaca w kapuscie
Polak2019.08.19 13:43
W Polsce rząd nadal morduje dzieci nienarodzone a kościół milczy i promuje PiSich zabójców podczas mszy!
Maciek Arczyński2019.08.19 15:24
Czyli jesteś zwolennikiem zaostrzenia prawa antyaborcyjnego... No kto by pomyślał, że takie lewactwo jak Ty będzie tak radykalne... No same cuda... Ach ta lewacka troska o Kościół...
piotruś pan2019.08.19 13:42
A wg mnie powinna być obowiązkowa - dla wszystkich. za 50 lat ja będę dalej młody a na planecie nie będzie tej zarazy, przy czym mam z chrześcijanami wspólny język - nie popieram in vitro.
piotruś pan2019.08.19 17:14
tzn miałem na myśli ludzi, oprócz starców co za chwilę wyciągną kopyta. wesołych świąt, świętego mikołaja.
Max Fiend2019.08.19 13:16
Takie jest prawo kobiety do własnej decyzji jako nosicielki i żywicielki obcego organizmu. Można by rzec, że to prawo naturalne :-D
Waarnemer2019.08.19 13:37
Prawo kobiety do zabicia innego człowieka, który miał pecha i ma akurat ją za Matkę? Prawo do mordowania niewinnych dzieci to żadne prawo naturalne, chyba że uznamy za takowe także inne czyny dokonywane przez dzikie zwierzęta, jak kanibalizm, pożeranie własnych dzieci czy homoseksualizm. Tym jednak człowiek różni się od zwierząt, że ma rozum - by odróżniał dobro od zła i wolną wolę - by opowiedsział się w ciagu życia za dobrem lub złem.
Max Fiend2019.08.19 14:10
Dokładnie tak. Prawo do zabicia człowieka, który miał pecha i dostał taka matkę. Tak to urządziła natura bo dała matce biologiczną przewagę. Inną sprawą jest jak się z tej przewagi korzysta. I co ma do tego bełkot o zwierzętach, kanibalizmie i homoseksualizmie? Przecież zwierząt prawo ludzkie nie obowiązuje i robią to, do czego stworzyła ich natura a człowiek ma przecież rozum, duszę i wolną wolę :-D
Maciek Arczyński2019.08.19 14:58
Jeżeli ma "rozum, duszę i wolną wolę" to to oznacza, że odpowiada za swój wybór. Jeśli nie za życia to po śmierci. Przed kim/czym? Czy człowiek i wszystko co istnieje, istnieje samo z siebie? Skąd wzięły się wszystkie prawa konstytuujące rzeczywistość, w której istniejemy? Same z siebie, z niczego? Ot tak i nagle zaistniały? W jaki zatem sposób?
Max Fiend2019.08.20 0:02
Dlaczego nie? Ja na razie nie ma żadnych dowodów, że nie było to dziełem zwykłego przypadku lub jak kto woli, sekwencji kolejnych zdarzeń losowych :-D
JPIII2019.08.19 12:49
Nie wiem jak katolicka jest Nowa zelandia ale na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż udostępnianie klechom w czarnych kieckach dzieci. Wszyscy już wiedzą czym to by było.
Icek2019.08.19 12:45
Brawo Nowa Zelandia!
skuter2019.08.19 13:09
wszyscy kiedyś położą się w grobie ty też jednym duszą będą bić brawo anioły drugim diabły sam sobie odpowiedz w jakiej grupie będziesz skoro Pan Bóg nakazuje chronić życie nienarodzone
CIPAK2019.08.19 14:06
Nie cierp za niego - to jego wybór.
Czytelnik Biblii2019.08.19 16:36
Dobra. Tutaj muszę poruszyć ciekawy temat. W którym miejscu Pismo Święte zakazuje aborcji? Bo z tego co wiem to już Księga Rodzaju definiuje poród jako początek "człowieka" i wyraźnie mówi, że to jest dopiero moment pojawienia się duszy. Ktoś powie "ale teraz wiemy inne rzeczy i świat poszedł do przodu". I zgadzam się, że to mocny argument. Ale w takim razie ten argument należy stosować do wszystkiego co jest w Biblii. Zatem możemy nakazy takie jak kamieniowanie za zbieranie chrusty w sobotę, czy potępienia homoseksualistów też zwalić na karb kultury w tamtych czasach. Trzeba być konsekwentnym, inaczej wychodzi się na idiotę albo manipulanta.
ZERR02019.08.19 17:50
wychodzi na to że wychodzisz i na idiote i na manipulanta półdebilu
Czytelnik Biblii2019.08.19 19:39
Rozwiń może, bo jak na razie to Twój komentarz jest bez sensu i wydaje się losowy. Albo to jakaś nie za bystra próba zamieszania w dyskusji, aby ktoś mniejszego rozumu (o podobnej zdolności do rozumienia tekstu pisanego) zaczął bić brawo jak foka na widok ryby.