RMF FM donosi nieoficjalnie, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest „zaniepokojone” wypowiedziami papieża Franciszka o wojnie na Ukrainie. Choć resort nie planuje żadnych dalej idących działań, ambasada w Watykanie ma bardziej zaangażować się w prezentowanie prawdy na temat trwającej wojny.

Od początku wojny na Ukrainie ogromne niezrozumienie budzi postawa Stolicy Apostolskiej, która nie odróżnia jednoznacznie kata od ofiary, wskazując zamiast tego na konieczność pozostawienia otwartych dróg do dialogu. Każde kolejne wystąpienie papieża Franciszka poświęcone wojnie budzi większy skandal. Prawdziwą burzę wywołał opublikowany wczoraj na łamach „Corriere della Sera” wywiad, w którym Ojciec Święty stwierdził, że do podjęcia decyzji o inwazji Władimira Putina mogło sprowokować „ujadanie NATO pod drzwiami Rosji”.

Dziennikarz RMF FM dowiedział się nieoficjalnie w polskim MSZ, że stanowisko Watykanu na temat wojny jest sprzeczne z polską racją stanu. Wedle przekazanych przez stację informacji, resort nie planuje żadnych stanowczych działań w tej kwestii, ale chce poszerzyć działania polskiej ambasady w Watykanie w zakresie rzetelnego informowania o sytuacji Ukrainy.

kak/rmf24.pl