30.03.17, 11:40Fot. Freedom House, lic. CC BY 2.0 via Flickr

Niemcy mówią NIE małżeństwom uchodźczych dzieci

Niemieckie sądy oraz urzędy do spraw młodzieży, tak zwane Jugendamty, zbyt często – zdaniem ekspertów – legalizują małżeństwa wśród małoletnich uchodźców. Aby prawnie uregulować problem, gabinet Angeli Merkel zamierza w najbliższych tygodniach uchwalić ustawę o całkowitym zakazie małżeństw zawieranych przez osoby niepełnoletnie.

Wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu Stephan Harbarth potwierdził w Berlinie, że już na pierwszym kwietniowym posiedzeniu niemieckiego rządu zapadną konkretne decyzje w sprawie zawierania małżeństw przez małoletnich uchodźców. Nowa ustawa zakazująca dzieciom do lat 16 zawierania w Niemczech związków małżeńskich ma zostać przegłosowana jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Z danych niemieckiego MSW wynika, że w ubiegłym roku ponad półtora tysiąca niepełnoletnich uchodźców zostało zarejestrowanych jako osoby zamężne lub żonate, z czego 361 nie ukończyło 14 lat. W grupie nieletnich małżonków przeważały dzieci z Syrii, a także z Afganistanu i Iraku. 75 procent z nich stanowią dziewczynki.

emde/tvp.info