Niemcy chcą zniesienia weta w UE. PO i PiS przeciw, Biedroń za - zdjęcie
09.06.21, 07:12Fot. via Pixabay

Niemcy chcą zniesienia weta w UE. PO i PiS przeciw, Biedroń za

8

Europosłowie PiS i PO nie zgadzają się na poniedziałkową propozycję ministra spraw zagranicznych Niemiec, aby znieść przysługujące krajom członkowskim UE prawo weta. Taka propozycja podoba się z kolei Robertowi Biedroniowi.

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas wezwał w poniedziałek do zniesienia prawa weta przysługującego państwom członkowskim UE. "Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy. Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani" - powiedział.

Apel Maasa spotkał się z krytyką europosła PiS Bogdana Rzońcy.

- Niczego Niemców nie nauczył brexit, którego przyczyn należy szukać m.in. w tym, że uwagi i opinie, które płynęły ze Zjednoczonego królestwa, nie były brane pod uwagę. Obserwujemy w UE nadal dyktat silnych państw, a nowe, biedniejsze kraje mają stać z wyciągniętą ręką i czekać, co im spadnie ze stołu. Nie tak projektowali UE jej założyciele, nie tak wyobrażali sobie jej przyszłość - powiedział Rzońca. Przestrzegł przy tym przed polityką zagraniczną UE polegającą na "kłanianiu się Putinowi i Łukaszence".

Propozycję Maasa skrytykował także szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki.

- Nie sądzę, aby dziś warto było rozmawiać na temat ograniczania praw państw członkowskich zagwarantowanych traktatami. Sytuacja jest dokładnie odwrotna. Musimy mieć więcej zgody i jedności, żeby budować skuteczność, a nie wprowadzać podziały, które doprowadzą do kolejnych "exitów" - stwierdził Halicki.

- Jestem sceptyczny. (...) Nawet małe państwo, jeśli czuje się rzeczywiście niekomfortowo z pewnymi kwestiami, (...) powinno mieć prawo do skutecznej obrony, a nie tylko kraje duże, silne i wpływowe - dodał Halicki.

Robert Biedroń podkreśla z kolei, że takie rozwiązanie to szansa na obronę praw człowieka.

- Obecnie, aby nałożyć sankcje na dany kraj trzeci przez całą Wspólnotę, wciąż potrzeba jednomyślności państw członkowskich w Radzie. Będziemy starali się zmienić ten mechanizm na większość kwalifikowaną. Musimy za wszelką cenę unikać podobnych impasów jak podczas wrześniowego głosowania w Radzie nad nałożeniem sankcji na białoruskich oligarchów. Cypr skutecznie blokował wówczas nałożenie sankcji ze względu na swoje partykularne interesy z białoruskimi oligarchami. Polacy powinni się uczyć na błędach. Jesteśmy jednym z niewielu społeczeństw europejskich, w których obowiązywała zasada liberum veto. Wszyscy dobrze wiemy, do czego to doprowadziło - powiedział Biedroń.

Dodał, że lewica w Parlamencie Europejskim od dawna postuluje wprowadzenie zmian do mechanizmu nakładania sankcji w przypadku łamania praw człowieka.

jkg/pap

Komentarze (8):

gośc2021.06.10 16:10
Biedroń, Spurek, Kohut ostatni raz w jakimkolwiek parlamencie! Kto ich wybrał? Obłudnicy!!!
robaczek2021.06.9 8:31
JAK TAM TA NASZA LEGENDARNA POTĘGA NA ARENIE MIEDZYNARODOWEJ ZA CZASÓW {PIS????? ...................................................... geriatrusie .......... zauwazyli juz jak was PIS w chu.... robi cały czas ;] ??? ............................................... POWIATOWY POZIOM POLITYKI ZAGRANICZNEJ...... brawo !
T.2021.06.9 8:29
Biedroń będąc zwykłym zakompleksionym człowiekiem reprezentuje myślenie kolonialnie. Co mu jego Pan powie on ma bezrefleksyjnie wykonać... Od razu skojarzyły mi się francuskie kolonie w Indochinach. Tam lokalni oficerowie w armii mieli jedynie znać francuski aby przekazywać rozkazy francuskich dowódców. Żadnej inicjatywy, żadnego myślenia... Po co myśleć? skoro myślą w Berlinie?
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.06.9 7:52
"nowe, biedniejsze kraje mają stać z wyciągniętą ręką i czekać, co im spadnie ze stołu. Nie tak projektowali UE jej założyciele" 1. nie chcesz? to nie wyciągaj łapy po prośbie, tylko weź się do roboty i wspomagaj swoimi składkami biedniejszych 2. Założyciele UE nie planowali przyjęcia i długoterminowego dotowanie byłych demoludów.
Portofino2021.06.9 7:49
Niech ktoś powie ze pedalstwo nie szkodzi na głowę. Ale tak poważnie, to uważam, że Niemcy są za małe, za słabe, by trwale zapanować nad Europą. Niestety do nich to nie dociera, mało tego, marzą już o rządach nad światem ze swoim ruskim koalicjantem.
POdPIS2021.06.9 7:43
Skoro Niemcy tak chcą to to zapewne niedługo słowo stanie się ciałem.
barakowóz2021.06.9 7:51
Niemcy w historii różne rzeczy chcieli i zawsze przegrywali. Chyba niczego się nie nauczyli.
POdPIS2021.06.9 7:55
i co z tego że przegrywali skoro z czasem wychodzili wzmocnieni i to oni dzisiaj narzucają unii swoją wolę a rynki zbytu i tanią siłę roboczą zdobyli bez jednego wystrzału.