Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaapelował do lekarzy, aby ci wykonali telefony do osób, które nie zapisały się na szczepienia przeciwko covid-19.

Wirtualna Polska poinformowała, że parę tygodni temu resort zdrowia rozpoczął akcję namierzania osób, które nie zapisały się na szczepienie. Ministerstwo ma nadzieję, że "rozmowy uświadamiające" zdołają przekonać osoby niechętne do zaszczepienia się.

- Bardzo proszę o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19 - napisał Niedzielski w liście do lekarzy.

W pierwszej kolejności lekarze skontaktują się z niezaszczepionymi osobami w wieku powyżej 60 lat. Lekarze mają przede wszystkim ustalić przyczyny, dla których osoby te nie zapisały się na szczepienie.

- W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia przeciwko COVID-19 - czytamy dalej w liście Niedzielskieg.

- W przypadku braku terminu szczepienia dla pacjentów 60+ lub kiedy wyznaczony termin jest odległy, tj. przypada na koniec maja lub czerwiec, zwracam się z prośbą o koordynację i pomoc tym pacjentom w umówieniu terminów szczepienia lub przesunięciu terminów szczepienia na wcześniejsze - zakończył swą prośbę Minister Zdrowia.

jkg/wp