Nie wyniosą Pileckiego na ołtarze - zdjęcie
24.03.15, 09:23Rotmistrz Witold Pilecki

Nie wyniosą Pileckiego na ołtarze

3

– To nie tylko bohater, ale też święty na nasze czasy – mówi Michał Tyrpa, prezes Fundacji Paradis Judaeorum. Od kilku lat zabiega ona o beatyfikację rotmistrza Witolda Pileckiego. W tej sprawie zwróciła się już do dwóch papieży i kilkudziesięciu biskupów.

Kard. Kazimierz Nycz dał fundacji ostateczną odpowiedź:. „Po zasięgnięciu opinii specjalistów kościelnych nadal nie znajduję podstaw do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego; a więc sławy świętości w ujęciu kościelnym” – napisał. „Rzeczpospolitej” kardynał powiedział, że nie zamyka to jednak drogi do beatyfikacji w przyszłości. Wszystko się może zmienić, kiedy odnajdą się szczątki Pileckiego.

Rotmistrza Pileckiego (w 2013 roku mianowanego pułkownikiem) brytyjski historyk Michael Foot zaliczył do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.  Namalował dwa obrazy dla kościoła w Krupie na dzisiejszej Białorusi, a w jednym z grypsów do żony z ubeckiej katowni zalecał czytanie dzieciom „O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis. Dlatego fundacja już w 2008 roku wystąpiła z wnioskiem o beatyfikację m.in. do papieża Benedykta XVI i kard. Kazimierza Nycza.

Michała Tyrpa przekonuje, że w przypadku rotmistrza kult religijny jest powszechny. O beatyfikację  modlą się paulini na Jasnej Górze, a jedna z sióstr nazaretanek ułożyła litanię do Pileckiego. Fundacja podpiera się też opinią o rotmistrzu byłego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. „Dla mnie to był święty człowiek" – powiedział w 2009 r.

Odmowa kardynała jest zachętą dla wiernych do dalszej modlitwy – uważa Michał Tyrpa.

MT/rp.pl

Komentarze (3):

anonim2015.03.24 9:41
Trzeba zrobic zrzutke na koszty procesu beatyfikacyjnego. Bo zakonu rotmistrz nie zalozyl, rodziny nie bedzie na to stac, wiec kase musialaby wylozyc diecezja - stad sprzeciw biskupa. No bo przeciez nie zaplaci ta zakonnica, ktora napisala modlitwe? Kult to nie modlitwy, kult to gotowosc i zdolnosc do wydania kasy. Proces beatyfikacyjny to inwestycja, ktora musi sie zwrocic. Nie ma tlumow chetnych do placenia, nie ma chwaly oltarzy. Grob jest po to, zeby oszacowac wielkosc kultu. Proste.
anonim2015.03.24 12:53
Nic dziwnego, wszak napisał Tyrpa, który na prawo i lewo daje antyświadectwo rtm Pileckiemu wyzywając ludzi łącznie z rodziną śp Pileckiego...To samo tyczy się członków fundacji. Do nich ani pewne rzeczy ani kultura, która jest im obca nie dociera
anonim2015.03.24 12:56
Facet jest przykładem bohatera, walczyl i zginął za Polskę ... no ale co daje podstawę by uznać go z świętego ? Wogóle skąd pomysł mieszania Kościoła w sprawy świeckie ?