Nie płacisz podatku RTV? Poczta cię skontroluje! - zdjęcie
04.07.16, 14:30

Nie płacisz podatku RTV? Poczta cię skontroluje!

Poczta Polska ma obowiązek kontroli rejestracji odbiorników rtv oraz terminowości wnoszenia opłat abonamentowych. Kontrolerzy mogą zapukać do osób, które nigdy nie rejestrowały telewizora i radia. - Pracownicy zgłaszają cel wizyty, posiadają identyfikatory i legitymacje służbowe - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgłoszenie składa się w terminie 14 dni od dnia wejścia w posiadanie odbiorników. Natomiast obowiązek uiszczania opłat abonamentowych powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.

W 2016 roku miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiorników rtv wynosi 22,70 zł. Zatem osoba, która nie zarejestrowała telewizora i radia po kontroli pracownika Poczty Polskiej zapłaci 681 zł.

W jaki sposób kontroler decyduje o kontroli danego adresu? Poczta Polska bazuje na danych dłużników oraz osób, które wyrejestrowały odbiornik. Ale kontrole odbywają się także losowo lub po przekazaniu operatorowi informacji o posiadanym odbiorniku przez osobę trzecią - np. listonosz zauważa u właściciela mieszkania odbiornik rtv, którego zarejestrowanie sprawdza w odrębnym postępowaniu kontroler.

bbb/wirtualnemedia.pl