Nie było zbrodni wojennej w Nangar Khel - zdjęcie
17.02.16, 12:03

Nie było zbrodni wojennej w Nangar Khel

2

Zakończyła się sprawa żołnierzy z Nangar Khel. Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego, który uznał, że nie popełnili oni zbrodni wojennej. 

Żołnierze z Nangar Khel, zostali decyzją Sądu Najwyższego prawomocnie uniewinnieni od zbrodni wojennej – poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego, który skazał ich w zawieszeniu za nieprawidłowe wykonanie rozkazu.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że zdarzenia, do których doszło w Nangar Khel nie były zbrodnią wojenną, ale źle wykonanym rozkazem. W związku z tym wymierzył oskarżonym kary pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do dwóch lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Apelację od tego wyroku wniósł wówczas zarówno prokurator, jak i obrońcy oskarżonych.

Do tragedii w afgańskiej wiosce Nangar Khel doszło 16 sierpnia 2007 r., gdzie w wyniku ostrzału przez polski oddział na miejscu zginęło sześć osób, a dwie zmarły w szpitalu.

W 2008 r. prokuratura oskarżyła o zbrodnię wojenną siedmiu żołnierzy, którzy wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego z 2011 r. zostali uniewinnieni. Od tego wyroku prokuratura złożyła apelację do Sądu Najwyższego, który w 2012 r. w stosunku do trzech oskarżonych utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, a sprawę pozostałych czterech zwrócił Wojskowemu Sądowi Okręgowego do ponownego rozpoznania.

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze (2):

anonim2016.02.17 13:54
Jak wiadomo te wyroki wb żołnierzy z Afganistanu miały znamiona polityczne BO - PO chciało zabłysnąć jako obrońca Muzułmanów. Dlatego nie należy się dziwić POprawności i uległości wb tzw kwot imigracyjnych muzułmanów skoro nawet Meczety w Warszawie za prezydentury Gronkiewicz Waltz dla nich wybudowano
anonim2016.02.17 18:55
@der jako znany oportunista na tym portalu myślący wg tzw Niemieckich kryteriów myślenia. A kto ci powiedział, że nie odpowiedzą przed Bogiem. A czy uważasz że wojownicy dżihadu nie zasłaniali się cywilami, co myślisz że myślący wojujący terrorysta chce zginąć? Czy nie będzie stosował tarczy, osłony przed zagrożeniem śmiercią od kuli karabinowej. Zobaczylibyśmy czybyś szedł przeciwko kulom z otwartą przyłbicą jak się mówi, czy nie raczej zesrał w portki ze strachu gdybyś ci dowódca kazał nacierać przeciwko wojownikiem dżihadu. Nie martw się bo w Polsce też będą działać, a wtedy zobaczymy jak będziesz wtedy drżał jak osika na wietrze, żeby ci gardła nie poderżneli bo wtedy będziesz cienko śpiewał falsetem.