Nadziewane mini cukinie. Piękne i zdrowe! - zdjęcie
29.08.19, 17:02(fot. pixabay)

Nadziewane mini cukinie. Piękne i zdrowe!

4

8 mini cukinii
1/3 piersi kurczaka
1 czerwona cebula
1/2 pęczka szczypioru ( u mnie czosnkowy )
1 łyżka papryki w proszku słodkiej
olej rzepakowy do smażenia
sól do smaku
ser gouda

Cukinie po umyciu i osuszeniu przekroić na pół. Z każdej połówki wydrążyć trochę miąższu, tak, by dało się ją faszerować. Miąższ drobno pokroić. Na patelni przesmażyć cebulę, dodać drobno posiekane mięso. Smażyć, aż mięso nie będzie surowe. Dodać cukinię, paprykę w proszku, sól do smaku. Chwilę razem smażymy, by smaki się połączyły. Na papierze do pieczenia ułożyć połówki cukinii, wcześniej można pociągnąć powierzchnię lekko olejem. Połówki faszerujemy jeszcze ciepłą masą. Posypujemy startym serem. Pieczemy około 20 minut.

tg/annapgk.blogspot.com

Komentarze (4):

JONASIK2019.08.29 17:14
Ten tekst to plagiat. Oryginał był dystrybuowany wewnętrznie w KK. Oryginalny tytuł: Nadziewany młody ministrant. Piękny i zdrowy!
Karol C.2019.08.29 18:39
A ten tekst znasz ? "Zamknij paszczę, bo ci nasz .....ę " ! To pewnie tak na twoje bzdury napisano !
Heteryk2019.08.29 20:15
Zidiocenie totalne, to pewnie od nadmiaru tej nienawiści do KK mózg się zlasował. Jakim trzeba być popaprańcem , by coś takiego wymyślić. .Stanowczo za mało wam, trolle, płacą.za taką"kreatywność" ....:DDD
JONASIK2019.08.29 22:48
Ministrantów po umyciu i osuszeniu podzielić na pół. Z każdej połówki wydrążyć trochę miąższu, tak, by dało się ich łatwo faszerować. Na łóżku położyć białe prześcieradło. Chędożyć, dopóki mięsko będzie surowe. Dodać całuski, palcówki w pupcię, ból do smaku. Potem chwilę razem leżymy, by smaki się połączyły. Wypuszczamy do domu po ok. 20 minutach. Smacznego!