Na Synodzie wygrała frakcja Ducha Świętego! - zdjęcie
18.10.14, 21:09

Na Synodzie wygrała frakcja Ducha Świętego!

39

Cieszy mnie ogromnie to, że zdecydowano większością głosów o tym, że z końcowego dokumentu synodalnego zostały usunięte paragrafy: 52  mówiący „ o tych, którzy się rozwiedli i zawarli nowe związki cywilne i którzy mieliby być dopuszczeni do sakramentu pojednania i Eucharystii w niezgodzie z dotychczasową praktyką Kościoła”; 53 „który mówi o komunii duchowej, która mogłaby zastąpić komunię materialną, ale jednocześnie budzi znaki zapytania, bo jeśli mogą przystępować do komunii duchowej, to dlaczego nie do sakramentalnej”; oraz 55 „który dotyczy osób o orientacji homoseksualnej”. Kościół stanął twarzą w twarz z największym wrogiem, jakim jest relatywizm. Dobrze opisał to Roberto de Mattei, który w wywiadzie dla „Plus i Minus” pokazał, że to właśnie przed relatywizmem wielu ludzi kościoła kapituluje. Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że dobrze się stało, że poprzez pracę w małych grupach, udało się przyjąć taki dokument, który jest w zgodzie z ortodoksją katolicką, czyli Prawdą.

Niepokojące jest tylko to, że kilku biskupów tańczy wokół złego. Nie tylko chcą wprowadzić chaos do Koscioła, ale zachowują się tak, jakby byli rzecznikami ideologii sprzecznej z nauczaniem kościoła katolickiego. To zasmuca, ale z drugiej strony pokazuję prawdę Ewangelii:
"15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami716 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach (Ewangelia św. Mateusza 7: 15-20 ,„Biblia Tysiąclecia”)

Dziękujemy Ci Duchu Święty za to, że oświeciłeś naszych Biskupów. Dziękujemy Ci Matko Przenajświętsza, że wstawiałaś się do swego Syna Jezusa Chrystusa. Amen

Sebastian Moryń

Komentarze (39):

anonim2014.10.18 21:12
Tylko dlaczego papież pozwolił, aby te "szepty szatana" były tak głośne? Dlaczego knechci "władcy tego świata" zostali wpuszczeni na Synod?
anonim2014.10.18 21:16
Drogi Sebastianie - komunię duchową juz teraz mogą przyjmować ci co są w grzechu. Taka jest istota komunii duchowej - więc nie gadaj proszę bzdur !
anonim2014.10.18 21:17
Nie wolno przyjmować Komunii duchowej, będąc w stanie grzechu ciężkiego.
anonim2014.10.18 21:19
Ne cierpię egzaltacji Terlikowskiego a jeszcze bardziej nie cierpię egzaltacji Morynia. Ale co prawda to prawda: Są w XXI wieku ludzie Kościoła, którzy pozostają wierni Chrystusowi i Jego Ewangelii. W jakimś stopniu to także dzięki nim Kościół Chrystusowy nadal pozostaje Kościołem Chrystusowym. I to jest w tym zwariowanym świecie naprawdę godne podziwu. Chwała Panu!
anonim2014.10.18 21:21
To oczywiście tylko etap i nie jest to właściwy, końcowy dokument, ten ma być gotowy dopiero za parę dni. Poza tym ważniejszy będzie drugi synod w rzyszłym roku. Do tego go czasu Bergoglio usunie niektórych niewygodnych biskupów, a ma w tym spore doświadczenie!
anonim2014.10.18 21:38
Do pana Morynia. Pojęcie: "frakcja Ducha Świętego" Jest pojęciem typowo frondowym, potwierdzającym najpoważniejszy zarzut Kościoła wobec Waszego portalu jakim jest: ideologizacja wiary.
anonim2014.10.18 21:45
Najpierw nastraszono i podgrzewano nastroje, że zaatakuje nas UFO, że od samego początku Papież miał taki plan, a jego "konserwatywne" wypowiedzi miały być tylko zasłoną dymną i przygotowaniem "lądowiska" tego UFO. Pan T. w "Rzeczypospolitej" już prawie ogłosił Papieża heretykiem. Na szczęście się okazało, że UFO jednak nie przyleci. Ave Maryja, Upupa epopos, na Ozyrysa... Co za radość w Kościele! Zamiast kolejnej poruty dziennikarskiej proponuję rachunek sumienia ze złorzeczenia Papieżowi i ojcom synodalnym.
anonim2014.10.18 21:53
" Odrzucony też został punkt 53, który mówi o komunii duchowej, która mogłaby zastąpić komunię materialną, ale jednocześnie budzi znaki zapytania, bo jeśli mogą przystępować do komunii duchowej, to dlaczego nie do sakramentalnej. " Tutaj poszło ostro, bo do tej pory "komunia duchowa" była praktykowana, również w Polsce. *** A mówiła Klarcia. :) Teraz tylko czekać - jaki jazgot rozlegnie się w mediach, ale nie tylko, bo w Kościołach na Zachodzie będzie identyczna wrzawa, jak wtedy, gdy Paweł VI opublikował encyklikę Humanae vitae.
anonim2014.10.18 21:56
Marquar napisał: "Tylko dlaczego papież pozwolił, aby te "szepty szatana" były tak głośne? Dlaczego knechci "władcy tego świata" zostali wpuszczeni na Synod?" Nie udawaj, że nie wiesz, iż tak było w Kościele praktycznie od wielu wieków. Tyle, że wtedy "owieczki" były traktowane jak bezrozumne bydlątka i trzymane krótko za pyszczki, a wszelkie debaty Kościoła urzędowego zachowywane w tajemnicy przed "gawiedzią" - do wiadomości publicznej przekazywany tylko ostateczny dokument. Ale w takim Kościele już by Klarci nie było, choćby Jezus na rzęsach stawał.
anonim2014.10.18 21:56
Dudzio Na Frondzie polityka jest prosta: Najpierw Terlikowski a teraz Moryń, przy okazji zwykłego Synodu Biskupów, robią nadzwyczajną medialną "sensację". Dzięki tej sztucznie wznieconej sensacji, różne postubeckie politruki z lewa (krzysiek) i z prawa (Dato, Jak.Szymon, Tepi) robią ferment na Frondzie. Emocje rosną, rośnie klikalność, rośnie kasa właścicieli i redaktorów Frondy. Terlikowski i Moryń tak działali od zawsze. Kościół, wiara, Ewangelia. są dla nich tylko trampoliną dla ich dalszej medialnej kariery. Ślepy kto tego nie widzi. Ale póki co panowie z Frondy trzymają się, dość instrumentalnie traktowanej ale jednak: katolickiej ortodoksji.
anonim2014.10.18 22:01
@Sebastian "Sobór trydencki naucza,ze można także przyjmować Komunię swiętą duchowo,to jest pragnieniem.Swięci Panscy,jeżeli nie mogli przyjąć kiedykolwiek Komunii swietej rzeczywiście,komunikowali duchowo. Swięta Teresa wzywa wszystkich do Komunii duchowej,zapewniając,że miłość Zbawiciela rozgrzeje ich serca i przyniesie im obfite owoce. Komunia duchowa dla każdego jest łatwa,bo nie potrzeba być na czczo.Ona to przygotowuje nas do Komunii sakramentalnej i utrzymuje duszę w ciagłym zjednoczeniu z Panem Jezusem.Przyjmuj więc często Chrystusa do swego serca,szczególniej zaś wtenczas,gdy jesteś na Mszy swietej,gdy odwiedzasz Najswietszy Sakrament,lub gdy się modlisz w domu. Wzbudż wtenczas żal za wszystkie grzechy z miłości do Boga i proś Go,aby nie zważając na niegodnośc twoją,wstąpił do serca twego,aby cię napoił i nasycił,ukoił w smutku,uweselił i natchnął miłością Bożą. Potem podziękuj Mu za nawiedzenie,módl się i dziękuj Mu za otrzymane łaski. KTO JEST W STANIE GRZECHU ŚMIERTELNEGO I KTO PRZEZ AKT ŻALU DOSKONAŁEGO NIE ODZYSKAŁ STANU ŁASKI UŚWIĘCAJĄCEJ,MOŻE TYLKO WARUNKOWO PRZYJĄĆ DUCHOWO PANA JEZUSA."
anonim2014.10.18 22:19
Dudzio89, to jednak nie koniec, bo dopiero za kilka dni będzie gotowy dokument końcowy z synodu. I kto wie, może red.Terlikowski wyczuł pismo nosem i dlatego tak najeżdżał na Franciszka? W końcu TT nazywany jest nadpapieźem:)
anonim2014.10.18 22:23
"Ale w takim Kościele już by Klarci nie było, choćby Jezus na rzęsach stawał." - to i marna twoja wiara... .
anonim2014.10.18 22:36
Amen.
anonim2014.10.18 22:50
zdrapek napisał: "Ale w takim Kościele już by Klarci nie było, choćby Jezus na rzęsach stawał." - to i marna twoja wiara... . *** Czy marna? Tego nie wiem. Wiem jedno, że mocno się Jezus napracował, a wraz z nim uczniowie Pańscy, aby Klarcia powróciła do Boga i Kościoła. Dzisiaj już jestem Mu wdzięczna za to, że właśnie w Kk mnie umieścił i moimi stały się słowa: " O Panie Boże, dzięki Ci, Żeś mi Kościoła otworzył drzwi. W nim żyć, umierać pragnę." Lecz przez dobrych kilka lat mojego nawracania się, kłóciłam się z Adonaj, bo nie chciałam być w tym Kościele, znacznie bardziej odpowiadała mi Społeczność chrześcijańska. A co mnie w Kościele zatrzymało? Pewność - już nie wiara, a pewność - że Jezus jest rzeczywiście obecny w postaciach chleba i wina; w swoim ciele, duszy i Bóstwie. Tego nasi bracia w Chrystusie niestety nie mają. *** A tak w ogóle to byłam pewna i długo jeszcze przed rozpoczęciem synodu pisałam, również na Frondzie, że żadnej rewolucji w Kościele NIE BEDZIE, i że lewactwo mocno się rozczaruje. Dzisiaj dodam, że rozczarowani są - moim zdaniem - także tradsi, bo choćby w tym temacie nie będą mogli wylewać na Kościół urzędowy kubła pomyj; jak znam życie, znajdą sobie inne powody, jestem tego pewna.
anonim2014.10.18 22:57
@Gandalf "Sensacja" nie została wzniecona "sztucznie"... Nie ma miejsca na dyskusję w kwestiach oczywistych- tymczasem to wśród uczestników Synodu ta dyskusja się wywiązała i przypominam że poprzez decyzję o jawności obrad "sensacyjne" podsumowanie wyszło od hierarchów do publicznej wiadomości... Aby coś naprawić trzeba chcieć zauważyć problem, później go nazwać, określić przyczyny i próbować je wyeliminować... Ignorancja nie jest tu sprzymierzeńcem... Słuszność ma więc Sebastian pisząc o "frakcjach" bo oznacza to iż używa rozumu zgodnie z jego przeznaczeniem i zauważył złe intencje "postępowców" w Kościele czego i Tobie szczerze życzę... Nie w tym rzecz co zmieni a raczej czego NIE ZMIENI żaden Synod w Kościele- BO NIE MA PRAWA ZMIENIĆ! Rzecz w tym ile wątpliwości i złych owoców może przynieść samo poddawanie w wątpliwość podstaw naszej wiary... Pozdrawiam serdecznie
anonim2014.10.18 22:59
Klara Można zapytać w jakim wieku byłaś jak się nawróciłaś i ile lat Ci to.zajęło? Skąd wiesz, że Jezus jest obecny pod postaciami chleba i wina? Pytam bo sama.piszesz: "już nie wiara a pewność"
anonim2014.10.18 23:00
Klara "rozczarowani są - moim zdaniem - także tradsi, bo choćby w tym temacie nie będą mogli wylewać na Kościół urzędowy kubła pomyj; jak znam życie, znajdą sobie inne powody, jestem tego pewna. Na frondzie nie ma żadnych "tradsów" w rolę "tradsów" wcielają się tutaj urzędowi postubecy w rodzaju Jak.Szymon, Dato, Tepi. Redakcja Frondy celowo wywołuje do głosu tych "urzędowych tępaków", tylko po to, żeby była "dyskusja", która wywołuje "klikalność", która wywołuje kasę! Dyskusja jest głupia, klikalność jest bezsensowna ale.. kasa jest realna! I o to tu chodzi!
anonim2014.10.18 23:09
zygfryd de löwenapisał: Klara Można zapytać w jakim wieku byłaś jak się nawróciłaś i ile lat Ci to.zajęło? *** Od 10 roku życia byłam ateistką. Zaczęłam się nawracać w wieku lat 30. Byłam bardzo oporna na Bożą łaskę i pierwsze nawrócenie - bo nadal się nawracam - zajęło mi ok. siedem lat. Oczywiście Adonaj posługiwał się ludźmi, którzy mnie do Jezusa prowadzili, ale i sam też kilka razy udzielił mi lekcji. ***** Skąd wiesz, że Jezus jest obecny pod postaciami chleba i wina? *** Eksperymentalnie sprawdziłam. :)
anonim2014.10.18 23:13
tom.tom Nie będę poddawał w wątpliwość Twoich intencji. Nie zamierzam, też poddawać w wątpliwość intencji redaktorów Frondy!. Podaję jednak w wątpliwość sposób w jaki obrady Synodu były tu przedstawiane i komentowane. Wylano tutaj steki tysięcy ton pomyj na papieża Franciszka oraz na wszystkich Ojców Synodalnych! I to jest według Ciebie w porządku? Fronda ma prawo tolerować wpisy wyzywające Ojca Świętego od Belzebubów i wzywające do "wywożenia Bergoglio na taczkach"? A takie wpisy miały na Frondzie miejsce! I to jest w porządku? Faktem jest to, że na takich durnowatych dyskusjach i jeszcze bardziej durnowatych wpisach Fronda zbija całkiem niezłą kasę. I to też jest w porządku?
anonim2014.10.18 23:14
Tomcat napisał: Bardzo mnie cieszy ze zyjący samotnie starsi i (często) smutni panowie w koncu ustalili jak mam zyc szczesliwie. *** A mnie bardzo cieszą tego rodzaju komentarze, bo wyraźnie pokazują rozczarowanie lewactwa. :) Tylko ateusz może się spodziewać, że w oficjalnym nauczaniu Kościoła urzędowego coś się na płaszczyźnie moralności zmieni. Nie może się zmienić, bo jest to Kościół przez Jezusa założony i pozostanie Mu do końca wierny; może będzie stanowił małą trzódkę, ale główny pasterz(papież) owiec (wiernych) ku piekłu nie poprowadzi.
anonim2014.10.18 23:24
Gandalf napisał: "Wylano tutaj steki tysięcy ton pomyj na papieża Franciszka oraz na wszystkich Ojców Synodalnych!" "Fronda ma prawo tolerować wpisy wyzywające Ojca Świętego od Belzebubów i wzywające do "wywożenia Bergoglio na taczkach"? A takie wpisy miały na Frondzie miejsce!" Nie wiem czy Fronda zbija kasę, ale w powyższym Gandalf prawdę napisał. Gdyby Klarcia na Frondzie adminowała, to coś takiego nie powisiało by długo, a wielu userów musiało by rejestrować się pod nowym nickiem.
anonim2014.10.18 23:28
Klara Dzięki za osobiste wyznanie. Rozumiem, żentwoi rodzice też byli ateistami skoro ty jako 10 letnie dziecko nie wierzyłaś. Powiadasz, że sprawdziłaś eksperymentalnie? Jeżeli to nie jest zbyt osobiste pytanie to czy możesz opowiedzieć jak?
anonim2014.10.18 23:29
@Gandalf Myślę że wiele rzeczy jest nie w porządku... tu mamy zgodę... Czy byłyby jednak powody do medialnego wzniecania sensacji gdyby nie samo pojawienie się tejże...? Co do komentatorów- myślę że osoba inteligentna za jaką Cię uważam powinna ignorować te wpisy które nie są warte uwagi... Gwoli jasności- również ubolewam nad tym co zrobiono z frondą i wiem że sprawy o których wspominasz mają realne przełożenie na "klikalność" która jest niewątpliwym interesem redakcji... Czy to jest jednak istotą tej konkretnej sprawy?
anonim2014.10.18 23:34
@zygfryd de löwe 1. Wychowywały mnie tylko babcia i mama, tata zmarł, gdy byłam niemowlakiem. Byłam bardzo krnąbrnym dzieckiem i nie uznawałam żadnych autorytetów, moje "kobiety" były bezradne. Babcia była głęboko wierząca, a mama "wierząca-niepraktykująca". Kościelną edukację skończyłam na I Komunii św. A w wieku 10 lat zameldowałam, że Boga nie ma i więcej do kościoła nie pójdę. Nie chodziłam już i tak dwa lata, ale byłam dzieckiem prawdomównym i nie chciałam moich "babeczek" oszukiwać dłużej. 2. Na drugie pytanie, mogę odpowiedzieć na priva, bo nie jest to temat na publiczne forum. Mój adres jest tutaj w moim profilu.
anonim2014.10.18 23:40
Klara Ok.dzięki. Skoro tak to może kiedyś zapukam na priva ale nie wiem kiedy bo nie chcę aby moja ciekawość wzięła za wygraną. W każdym razie dzięki
anonim2014.10.18 23:57
Klara, Tom.tom Sprzeczaliśmy się czasem ostro! I to jest piękne! Ale jeszcze piękniejsze jest nasze wspólne i uczciwe szukanie tej Prawdy, którą nam objawił, i którą jest sam Jezus Chrystus! Pozdrawiam Was najserdeczniej jak umiem!
anonim2014.10.18 23:59
I dzięki Bogu za podsumowanie Synodu, co nie zmienia potrzeb umacniania rodziny przez wspólnotę wiernych, jak i dzieleniem się wzmacniającymi rodzinę praktykami przez Kościół. Margines powinien mieć otwarte drzwi do Kościoła, przez swe nawrócenie, ale nie jest rozwojowy i nie jest przyszłością Kościoła.
anonim2014.10.19 0:07
Wyniki głosowania na Synodzie: dostęp rozwodników do komunii - 104 za , 74 przeciw relacja debaty na temat homoseksualistów - 118 za, 62 przeciw
anonim2014.10.19 0:54
Emilian, krzysiek Srututu majtki z drutu! Końcowy dokument Synodu jest jednoznaczny: ani rozwodnicy ani pederaści nie są wzorem dla chrześcijańskiej rodziny. Rozwodnicy i pederaści są mile widziani w Kościele ale o tyle o ile są zdolni do wyparcia się swojego grzechu. I taka jest wymowa Synodu, która będzie potwierdzona autorytetem papieża Franciszka! Jasne?
anonim2014.10.19 1:01
Plus "I dzięki Bogu za podsumowanie Synodu, co nie zmienia potrzeb umacniania rodziny przez wspólnotę wiernych, jak i dzieleniem się wzmacniającymi rodzinę praktykami przez Kościół. Margines powinien mieć otwarte drzwi do Kościoła, przez swe nawrócenie, ale nie jest rozwojowy i nie jest przyszłością Kościoła. " Nic dodać, nic ująć! Pełna zgoda w diagnozie!
anonim2014.10.19 2:04
@Gandalf Róbmy więc swoje :-) Ad maiorem Dei gloriam!
anonim2014.10.19 9:32
Klara Pajacu w spódnicy, przypominam ci, ze św Paweł nakazał milczeć w sprawach wiary i jej nauczania szczególnie takim jak ty! Ponieważ wyzywasz mnie od sbeckich czy postesbeckich elementów to tylko gwoli wyjaśnienia mogę ci powiedzieć, że strzelasz kulą w płot bo jestem bardziej ofiarą ich prześladowań niż wykonawcą roli do jakiej próbujesz mnie przypisać. Zapewne w tamtych czasach co najwyżej ganiałaś z koszulą w zębach za orkiestrą. Widać ciągle jesteś w drodze nawracanie się i życzę ci głębokiego nawrócenia serca, bo obecny stan.twój mówi, że nie wyrosła poza paragrafy i opłatkiem ofiecjelstwa, a to marna wiara! Co do Bergoglia: to jest HERETYK i żadne wasze gandalfowo -klarciane skończenia nie zmienia tego.faktu. Głównym motorem Synodu promującego dopuścić ekstrema jest sam Bergoglio i jest na to wiele dowodów. Teraz dojdzie do czystej pośród biskupów tradycyjnych i następny synod przemycić to co dziś nie udało się do końca. Zresztą nie wiemy co będzie w ostatecznym dokumencie końcowym S. LUCJA w Fatimie powiedziała, że prawdziwa wiara ostanie się tylko w Portugalii... Zatem wszędzie indziej zmiany degradując katolicyzm zajdą bardzo daleko. Twoje nawrocenie panienka Karcie, niedopieszczona ętelektualnie zacznie się dopiero głęboko, jak zaczniesz przeżywać posłania z Nieba z La salett, Fatimy, Akita. Kto je lekceważy ten sam o sobie świadczy przed Bogiem. Zapamiętaj też: pośród różnych grup społecznych praxis, największy ej potępiony jest pośród księży... bowiem najwięcej z prawdy wzięli a wiele z niej wdeptali w ziemię...
anonim2014.10.19 10:20
@Jak.Szymon Jezus o Papieżu – Vassula Ryden BĄDŹCIE POSŁUSZNI MOJEMU PAPIEŻOWI BEZ WZGLĘDU NA TO, CO NADEJDZIE NAGLĄCE ORĘDZIE Z 17 marca 1993 otrzymane przez Vassulę Ryden w dzienniku duchowym „Prawdziwe Życie w Bogu” «BUNT JUŻ SIĘ DOKONUJE, ALE W TAJEMNICY…» Bądźcie posłuszni Mojemu papieżowi[9] bez względu na to, co nadejdzie. Pozostańcie mu wierni, a Ja udzielę wam łask i sił, których będziecie potrzebować. Przynaglam was, abyście byli mu wierni i trzymali się z daleka od każdego, kto buntuje się przeciwko niemu.[10] Przede wszystkim nie słuchajcie nikogo, kto go odrzuca. Nigdy nie pozwólcie, aby wasza miłość do niego była nieszczera. Wkrótce staniecie wobec ciężkiej próby, jakiej nigdy dotąd nie doświadczyliście. Moi wrogowie będą usiłowali kupić was sobie podstępnymi mowami. Demon już działa i Zniszczenie jest blisko was. Papież[11] będzie musiał wiele wycierpieć i dlatego wy wszyscy będziecie prześladowani, głosicie bowiem Prawdę i jesteście posłuszni Mojemu papieżowi. To dlatego też was nienawidzą, gdyż ich uczynki są złe. Naprawdę ci wszyscy, którzy pracują dla zła, nienawidzą Światłości i unikają jej ze strachu, by ich dzieło zniszczenia nie wyszło na jaw. Mówię do was z powagą, że każde włókno Mojego Serca jest rozdarte. Jeśli ktokolwiek zajdzie wam drogę głosząc inną naukę od tej, którą Ja Sam ustanowiłem, nie słuchajcie go.[12] Ci ludzie przychodzą od Kłamcy. Ja oparłem Moje fundamenty na Piotrze, Skale… i bramy piekielne nigdy jej nie przemogą… Jeśli ktokolwiek przychodzi do was i mówi wam: «Odstąpcie od wierności temu papieżowi na rzecz mocnego ruchu kogoś innego», nie odstępujcie! Bądźcie czujni! Zaczyn Kłamcy może być silny i może mieć pociągający smak, lecz w rzeczywistości jest to śmiertelny podstęp! - Od Ojca Świętego WARA !!!
anonim2014.10.19 12:27
To że "Barmy piekielne go nie przemogą" nie świadczy o tym że papież nie będzie heretykiem.
anonim2014.10.19 12:30
Marekwu Pomyliłeś papieży to jest o JPII a dziś ostatnim prawdziwym papieżem jest Benedykt XVI i jego nauczaniu jestem wierny, zgodnie z tym co przytoczyłeś z Vassula! Abp Gądecki powiedział, że sobór jest zaprzeczeniem nauk JPII i Benedykta XVI.
anonim2014.10.19 13:13
Sebastian Moryń chyba szkół nie kończył żadnych albo wagarował na matmie. Juz pisałem gdzie indziej, że WIĘKSZOŚĆ była właśnie ZA przyjęciem kontrowersyjnych punktów, tyle że nie była jeszcze tym razem wystarczająco liczna, aby to przepchnąć. Z Bogiem
anonim2014.10.19 14:38
@Jak.Szymon Moim zdaniem dotyczy to każdego papieża, ponieważ w przeciwieństwie do Ciebie nie posiadam kompetencji do podważania wyboru konklawe... "Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały szła przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze – trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu. A po tym ogniu – szmer łagodnego powiewu. Kiedy tylko Eliasz go usłyszał, zasłoniwszy twarz płaszczem, wyszedł i stanął przy wejściu do groty."
anonim2014.10.19 18:08
Marekwu Pisane jednak było w 1993 roku,.znam wszystkie 14 tomów i wyraźnie idzie tu o JPII i jednego buntujacego się - prawdopodobnie przedstawicielem tego buntu jest sam Bergoglio. Warto też przeczytać z Dzienniczka św.Faustyny zapis z dnia urodzin Bergoglia, jest tam o trudnym do niesienia cierpieniu za niektórych kapłanów.