Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo - zdjęcie
05.01.20, 08:48

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo

24


PIERWSZE CZYTANIE
Mądrość Boża mieszka w Jego ludzie

Syr 24, 1-2. 8-12

Czytanie z Mądrości Syracha

Mądrość wychwala sama siebie, chlubi się pośród swego ludu. Otwiera usta na zgromadzeniu Najwyższego i chlubi się przed Jego potęgą.
Wtedy przykazał mi Stwórca wszystkiego, Ten, co mnie stworzył, wyznaczył mi mieszkanie i rzekł: «W Jakubie rozbij namiot i w Izraelu obejmij dziedzictwo!»
Przed wiekami, na samym początku mnie stworzył i już nigdy istnieć nie przestanę.
W świętym przybytku, w Jego obecności, zaczęłam pełnić służbę i przez to na Syjonie mocno stanęłam. Podobnie w mieście umiłowanym dał mi odpoczynek, w Jeruzalem jest moja władza.
Zapuściłam korzenie w sławnym narodzie, w posiadłości Pana, w Jego dziedzictwie.

 


DRUGIE CZYTANIE
Bóg przeznaczył nas na przybrane dzieci

Ef 1, 3-6. 15-18

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.
Przeto i ja, usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych, nie zaprzestaję dziękczynienia, wspominając was w moich modlitwach. Proszę w nich, aby Bóg Pana naszego, Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych.

 


EWANGELIA DŁUŻSZA – komentarze
Słowo stało się ciałem

J 1, 1-18
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.
Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.
Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».
Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

Komentarze (24):

andrzejhahn32020.01.5 13:40
UWAGA JEST TO OSTRZEZENIE DLA WSZYSTKICH ROZUMNYCH LUDZI.............wystrzegajcie si ciemnoty i zacofania poganskiej sekty katolickiej albowiem katolicyzm wypacza rozum i myslenie
Iga2020.01.6 23:28
Lechu ! Takiego zboka jak ty, nie mamy zamiaru słuchać ! ZMĄDRZEJ, TO CIĘ POSŁUCHAMY ! ok PANIAŁ?
nolens volens2020.01.5 11:15
niby Boga nie ma i w niego nie wierzycie a jednak ciągle tu siedzicie i czytacie te "brednie" zdumiewające ,że pierwsi dokonujecie oceny ja nie wierze w komunizm i nie czytam Marksa bo bym się bardzo wkur...ł a po co?
Albert2020.01.5 11:18
Lubimy się naśmiewać z upośledzonych intelektualnie. W świecie rzeczywistym nie wypada tego robić. W Internecie można.
nolens volens2020.01.5 11:22
nie wypada albo boisz się publicznie przyznać do swoich poglądów jesteś takim złamasem który w realnym swiecie nic nie zrobi,bo sie boi
Albert2020.01.5 12:53
Nie mierz wszystkich swoją miarą, bo ci szybko jej zabraknie.
Iga2020.01.6 23:40
Alberciczku!!!!!! To przecież ty mierzysz wszystkich nas, swoją miarą! Z siebie szydzisz i myślisz, że my tacy jak ty! A my, to wiesz gdzie mamy twoje uwagi !? Mamy to w głębokim "poważaniu" ! Czasami aż nie chce się tobie odpisywać, bo sto razy już to samo piszesz ! A w internecie też nie można obrażać! Czyżbyś był na tyle nierozgarnięty i nie słyszał ile jest spraw sądowych za znieważenie ludzi w sieci? Nie udawaj? Nie leć w głupka!
anonim2020.01.5 17:19
Stara śpiewka ,że lubicie się pośmiać ,a prawda jest inna Alberciku ,żaden inteligentny człowiek nie poświecał by tyle czasu na taką rozrywkę ,tylko by szukał czegoś ciekawszego ,gdzie mógłyby rozwijać swój intelekt ,a wy tylko tu dyżury macie całodzienne .
pozdrowienia z piekła czekamy na was2020.01.5 18:05
Twoja matka taka postępowa kobieta A wydała na świat tak zdeformowany płód jak twój żenada
Albert2020.01.5 9:28
"Boga nikt nigdy nie widział;" I nikt nigdy nie zobaczy.
skuter2020.01.5 12:23
Uważasz że Boga nie ma bo go nie widać Twojego rozumu też nie widać więc go nie masz i nikt nigdy go nie zobaczy Natomiast Boga można za życia doświadczyć jego bliskości A po śmierci zobaczą Go wszyscy I wtedy stwierdzisz jakim byłeś głupim bendzwałem że w Boga nie wierzyłeś
Albert2020.01.5 12:54
"bendzwałem" I to z grubsza zamyka temat. "Natomiast Boga można za życia doświadczyć jego bliskości" Nie można.
skuter2020.01.5 13:14
Obyś miał szczęście odnaleść Boga za życia Bo po śmierci Może być już tylko płacz i zgrzytanie zębów
taka prawda2020.01.5 13:20
Dobrze skuter napisał Rozumu twego nie widzę Więc go nie masz bendzwale i pal licho pisownię Zawarta myśl się liczy
wesołek2020.01.5 18:03
Czuję od Alberta smród szczyn
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.5 9:27
Ktoś jeszcze wierzy w te głupoty?
lesio2020.01.5 9:50
Dla mnie to sens życia. I jest mi przykro gdy ktoś kpi z mojej wiary. Pomodliłem się za Ciebie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.5 16:42
Nie zamierzam ograniczać ekspresji mojego światopoglądu dla twojego komfortu psychicznego. Tym bardziej, że ta religia to nic dobrego nie tylko dla społeczności LGBT. Nie jesteś w stanie się za mnie "pomodlić" ponieważ mnie nie znasz :)
JCS2020.01.5 9:04
Fizyka swoje a sekta katolicka swoje ;)
lesio2020.01.5 9:48
Tak, tylko, że fizyka ( prawa fizyczne ) ciągle się zmienia. A Słowo Boże trwa. Mylisz dwa poziomy. Czym innym zajmuje się nauka, a czym innym religia.
Albert2020.01.5 11:17
Nauka zajmuje się światem rzeczywistym, a religia urojonym.
tiurlitiurli2020.01.5 11:45
które to prawo fizyczne uległo zmianie? w twoim wypadku chyba przestała działac grawitacja bo odleciałeś w kosmos głupoty :D Słowo boże to się musi co jakiś czas ostro nagimnastykowac by do końca nie się nie ośmieszyć. juz tylko niedobitki, odporne na wiedze, twierdzą, że Ziemia ma 6 tysięcy lat a człowieka ulepił bozia z gliny. Jeszcze kilkaset lat temu daliby się za te bzdury pokroić...
nolens volens2020.01.5 11:19
z fizyki to tyle wiesz co nauczyłeś się na wychowaniu -fizycznym
anonim2020.01.5 17:13
Fizyka cię nie zbawi ,a Jezus tak .