Pierwsza z nich została zaplanowana na 19-20 maja w ośrodku rekolekcyjnym „Totus Tuus” Zembrzycach k. Wadowic. Kolejna – 21 maja br. w Klasztorze Księży Filipinów w Gostyniu. –  Myrna Nazzour to jedna z największych obecnie żyjących mistyczek Kościoła Katolickiego, a znaki jakich Bóg dokonuje za jej pośrednictwem są dowodem tego, że cuda oraz uzdrowienia nie są jedynie wydarzeniami ze Starego Testamentu, ale także rzeczywistością Kościoła naszych czasów – uważa Dominik Tarczyński ze wspólnoty Charyzmatycy, która organizuje wydarzenie.

Naznaczona przez Boga

Myrna, po arabsku Maria, mieszka od urodzenia w jednej z dzielnic Damaszku – Soufanieh. Należy do Kościła grecko-melchickiego, jednego z ponad 30 Kościołów wschodnich, będącego w pełnej jedności ze Stolicą Piotrową. Jej mąż jest członkiem Kościoła Prawosławnego. Będąc na pielgrzymce w Bułgarii, przywiózł stamtąd papierową reprodukcję ikony Matki Bożej Kazańskiej. W końcu listopada 1982 r. zdażył się cud. Z ikony nagle zaczął wypływać olej. Wcześniej olej pojawił się na rękach Myrny, gdy modliła się przy łóżku chorej przyjaciółki, która nagle odzyskała zdrowie.

Pierwsze objawienie przyszło 15 grudnia. Podczas modlitwy z grupą wiernych, Maria utraciła kontakt z otoczeniem, a jej ciało pokryło się oliwą. Matka Boża przygotowywała ją, dla służby chorym i ku jedności Kościoła. Łącznie Myrna dostąpiła pięciu objawień, trzydziestu sześciu stanów ekstatycznych oraz pięciokrotnie na jej ciele pojawiły się i zanikły stygmaty. Objawienia potwierdziła kościelna hierarchia (zarówno katolicka jak i prawosławna), natomiast badania naukowe stwierdziły ponadnaturalny charakter tych zjawisk.

Okazało się, że substancją, która wydziela się z ciała oraz ikony, jest stuprocentowa oliwa z oliwek, niewystępująca w przyrodzie, dodatkowo z niewielką zawartością cholesterolu. Chorzy, którzy mają styczność z oliwą doświadczają cudownych uzdrowień, a obserwujący zjawisko wierni –  gwałtownej łaski nawrócenia. Symptomatyczne, że cudowne zjawiska występują głównie w Paschę, gdy przypada ona w ten sam dzień, dla Kościołów Rzymskokatolickiego i Prawosławnego. Jest to wyraźny znak ku jedności chrześcijan.

W jednym z widzeń Matka Boża wyznała: „Nie lękaj się, moja córko, jeśli Mnie nie ujrzysz, zanim Święto [Paschy] nie zostanie ujednolicone. […] Jesteśmy z tobą i z każdym, kto chce aby Święto [Paschy] było jedno”. Z kolei olej ma swoją symbolikę w obu Kościołach. Jest on używany w praktyce sakramentalnej, podczas chrztu, bierzmowania oraz sakramentów kapłaństwa i namaszczenia chorych.

Łaski dla każdego

Uzdrowienia, które dokonują się za pośrednictwem Myrny dotyczą katolików, prawosławnych, a także muzułmanów i ateistów. Jednym z najbardziej znanych było uzdrowienie sparaliżowanej ręki kobiety, która modliła się przed wystawioną w kościele ikoną Matki Bożej Kazańskiej. Uzdrowione zostało także dotknięte paraliżem małe dziecko, a także szereg innych osób, którym w niewytłumaczalny dla współczesnej medycy sposób ustąpiły choroby mózgu, ślepota oraz nowotwory.

Władze cywilne oraz kościelne od początku bacznie przyglądały się cudownym zjawiskom. Myrna była badana przez lekarzy oraz przepytywana przez miejscowych duchownych. Jednym z owoców objawień jest powstanie rzymskiego Centrum Ekumenicznego Naszej Pani z Soufanieh. Olej był poddawany badaniom laboratoryjnym w znanych ośrodkach we Francji, Włoszech i Niemczech. Poza tym, że jest to niespotykanie czysta oliwa z oliwek, niczego nadzwyczajnego nie stwierdzono. Lekarze byli także świadkami objawienia się stygmatów na ciele mistyczki. Pojawienie się i zanik ran miały charakter nadprzyrodzony – orzekli uczeni.

Rodzina Nazzour pędzi zwyczajne życie, poświęcając się służbie bliźniemu. Mistyczka przyjmuje pielgrzymów, jeździ także po świecie ze swoim świadectwem. Mąż pomaga jej w tej drodze ubóstwa i miłości do drugiego człowieka. Sprzedał swą restaurację nad morzem i poświęcił się misji głoszenia Słowa Bożego. Od 30 lat małżeństwo mieszka w tym samym niewielkim mieszkaniu, gdzie wszystko miało swój początek.

Symbolika Soufanieh

Niewątpliwie znaki, których Bóg nie szczędzi wiernym w Libanie, zadziwiają nie tylko chrześcijan, ale także przyglądających się temu muzułmanów i ateistów. Często dostępują oni łaski nawrócenia. Prostota i uniwersalność znaczeń, pozwalają odnaleźć się w tych zjawiskach wielu miejscowym i pielgrzymom. Głównym przesłaniem objawień jest postulat jedności chrześcijan, a przede wszystkim pojednanie Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Innym postulatem jest wołanie o miłość bliźniego. W pierwszym orędziu Maryja powiedziała:

„Pamiętajcie o Bogu, gdyż Bóg jest z nami. Wiecie wszystko, ale jeszcze nie wiecie nic. Wasza wiedza jest niekompletna. Nadejdzie jednak dzień, kiedy poznacie wszystkie rzeczy w sposób, w jaki Bóg zna mnie. Czyńcie dobro tym, którzy czynią zło. Nie krzywdźcie nikogo. Dałam wam olej w większej ilości, niż o to prosiliście, ale podaruje wam coś potężniejszego niż olej. Nawróćcie się i zachowujcie wiarę, pamiętajcie o Mnie w waszej radości. Przepowiadajcie mojego Syna Emmanuela. Kto głosi Go, jest zbawiony, wiara zaś tego, kto Go nie głosi jest próżna. Miłujcie się! Nie proszę o pieniądze dla kościołów, ani o pieniądze do rozdania ubogim. Proszę o miłość. Ci, którzy rozdają pieniądze biednym i kościołom, ale nie mają miłości są niczym. Ja będę częściej odwiedzać domy, ponieważ ci, którzy chodzą do kościoła, czasami nie chodzą tam, aby się modlić. Nie proszę o zbudowanie mi kościoła, ale o miejsca modlitwy. Dawajcie. Nie odwracajcie się od każdego, kto prosi o pomoc”.

Z kolei Chrystus, który także objawił się mistyczce miał mówić: „Chciałbym was o coś prosić – o słowa, które wyryjcie w waszych umysłach i nieustannie powtarzajcie: Bóg mnie zbawia, Jezus daje mi światło, Duch Święty jest moim życiem, dlatego niczego się nie lękam”.

Zapisy na konferencje odbywają się poprzez stronę www.charyzmatycy.pl

Tomasz Teluk