Niemcy wprowadziły uproszczoną procedurę deportacji po sylwestrowych atakach w Kolonii. Od tego czasu liczba imigrantów z Afryki obecnych w tym kraju bardzo się zmniejszyła. 

Według raportu, przesłanego do niemieckiego parlamentu w kwietniu, w styczniu do Niemiec przyjechało z Algierii, Maroka i Tunezji 3356 osób ubiegających się o azyl. Ta liczba zmniejszyła się do 599 osób w lutym i tylko 480 w marcu. Z 26 000 imigrantów z tego regionu, którzy przyjechali do Niemiec i zgłosili prośbę o azyl, tylko 2.1 % otrzymało gwarancję pobytu – a liczba ta spadła do 0.7 % w pierwszym kwartale 2016.

Większość z podejrzanych o uczestnictwo w noworocznych atakach w Kolonii pochodziła z Afryki Północnej, w związku z czym rząd rozpoczął przygotowanie projektu prawa znanego jako “Pakiet Azylowy II”. Wśród innych restrykcyjnych zapisów, Algierię, Maroko i Tunezję uznano za „bezpieczne kraje pochodzenia”, co redukuje ich mieszkańcom szanse na uzyskanie azylu praktycznie do zera, równocześnie ułatwiając procedurę deportacji.

Mimo, że propozycja dopiero ma wejść w życie, przypuszcza się, że ma już znaczący wpływ na liczbę imigrantów z Afryki Północnej. „Rozpoczęcie dyskusji o wprowadzeniu prawa wpłynęło na znaczącą redukcję nowoprzybyłych”, mówi raport biura imigracyjnego. BAMF twierdzi, że wprowadzenie pojęcia “bezpieczny kraj” będzie miało „działanie odstraszające” i doprowadzi w praktyce do redukcji ilości wniosków azylowych z Maroka, Algierii i Tunezji.

Oczekuje się, że to uregulowanie prawne zostanie przegłosowane przez Bundestag, gdzie większość posiada koalicjia SPD, CDU i CSU. Jednak w wyższej izbie parlamentu, Bundesracie, reprezentującej poszczególne rejony Niemiec, koalicja mocno uzależniona jest od Zielonych. Partia ta poprzednio twierdziła, że zanim da zielone światło dla tego prawa, potrzebuje potwierdzenia, że jego wprowadzenie „naprawdę coś wniesie”.

Pakiet Azylowy II zatwierdzony przez gabinet Merkel w lutym, zawiera również zawieszenie prawa do łączenia rodzin na dwa lata. Pakiet umożliwia prostszą deportację uchodźców i innych skazanych nie pochodzących z Niemiec, skazanych na więcej niż rok pozbawienia wolności za przestępstwa skutkujące uszkodzeniem ciała, morderstwem lub gwałtem. W projekcie nowego prawa ustala się również, że to imigranci są odpowiedzialni za swoją skuteczną integrację ze społeczeństwem, szczególnie poprzez naukę niemieckiego i uczestnictwo w życiu społecznym. Dodatkowo imigranci zostaną obciążeni kosztami kursów integracyjnych.

Organizacje zajmujące się prawami człowieka, między innymi Amnesty International, ostrzegają, że prawo to dotknie tysięcy osób, które nie będą miały podstaw do wystąpienia z wnioskiem o azyl. „Nowe prawo pozwoli na szybki proces, które z pewnością będzie prowadził do nieprawidłowych decyzji” – napisała AI do niemieckich parlamentarzystów.

ds/euroislam.pl