18.07.19, 12:06(fot.youtube)

Michnik i dr Cała pozwani za nazwanie prof. Chodakiewicza antysemitą

W warszawski Sądzie Rejonowym ma miejsce sprawa przeciwko historyk dr. hab. Alinie Całej, która została pozwana przez historyka prof. Marka Jana Chodakiewicza. Powód? Dr Cała nazwała prof. Chodakiewicza antysemitą. Wcześniej Adam Michnik porównał książkę wybitnego naukowca do publikacji Hitlera, a paszkwile Jana Tomasz Grossa do dzieł Adama Mickiewicza.

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w maju 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podczas debaty na temat stosunków polsko - żydowskich zaprotestował przeciwko zestawieniu Grossa z Chodakiewiczem. 


– Ja jednak protestowałbym przeciwko zestawianiu Grossa z Chodakiewiczem. Są publikacje, no i co z tego. Są też publikacje… ja nie wiem… i Mickiewicza, i Hitlera, no ale jednym tchem, jakby były równoważne, bym tego nie wymieniał – oznajmił. 

- To są książki z innej półki. One (publikacje prof. Chodakiewicza) powinny stać na jednej półce z »Protokołami mędrców Syjonu«, a nie z książką Grossa. - stwierdził

Trzeba podkreślić, że  wspomniane przez Michnika „Protokoły...” to antysemicka książka opublikowana w carskiej Rosji na początku XX w. 

Kilkudziesięciu naukowców i publicystów domagało się przeprosin od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za obrażanie prof. Marka Jana Chodakiewicza. Zdaniem prof. Jana Żaryna, nietolerancyjna postawa red. Michnika wobec osoby, która nie mieści się w jego światopoglądzie, pozostała bez jakiejkolwiek reakcji ze strony gospodarzy. 

– Często osoby, które mają buzie pełne frazesów o tolerancji, w praktyce mają problem z przełożeniem słów na czyny – stwierdził.

- To argumentum ad hitlerum. Kiedy nie ma się argumentów, krzyczy się na drugą osobę »Hitler« i wówczas ta osoba jest zdyskredytowana. Temu środowisku wali się świat. Postkomunizm rozsypuje się i stąd ta wściekłość”.  - powiedział sam prof. Jan Marek Chodakiewicz

Z kolei dr hab. Alina Cała broniła Adama Michnika. W wywiadzie dla "Super Expressu" powiedziała, że prof. Chodakiewicz  „zdecydowanie jest antysemitą i propaguje antysemickie schematy”.

- Dr hab. Alina Cała, to polska historyk, feministka, była pracownica naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego. Specjalizuje się w badaniach m.in. nad antysemityzmem XIX i XX w. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. - informuje portal TVP INFO

 

bz/tvp.info

Komentarze

Maniu\\305\\233 (jutro Mania)2019.07.18 18:34
Przecież ta Cała to zwykła idiotka. Habilitację wydusiła za drugim podejściem za jakieś badziewie. https://kompromitacje.blogspot.com/2019/02/cala-habilitacja-1.html
ignacy2019.07.18 17:05
Najwięksi nacjonaliści to żydzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reytan2019.07.18 15:03
Pani Alina Cala i Adam Michnik to sa typowi zydowscy nazisc,i dlatego smiertelni wrogowie Polski.
JR2019.07.18 14:45
Utrzeć ryja wreszcie i Michnikowi i tej całej histeryczce. Jak kiedyś Michnik przeklinał przed kamerą? Nie słyszałem aby za te bluźnierstwa był ukarany! Ile razy będzie mu przechodzić bezkarnie? Nie mówiąc ile paszkwili ukazało się w Wyborczej, czyli w makulaturze.
Tytus2019.07.18 13:17
Gdyby żydokomuna, a w tym wymiar niesprawiedliwości została rozliczona i ukarana miałby może Chodakiewicz szansę, a tak ...przedstawiciele "narodu wybranego" po łokcie umazanego w polskiej i chrześcijańskiej krwi plują i robią na wszystkich gojów, a zwłaszcza Polaków bez lęku o konsekwencje.
michu2019.07.18 12:09
Należy dodać, że pozwał przed niezawisły, niezależny i nie zreformowany sąd ;).