Ks. Gilfredo Marengo, profesor w Instytucie Pontyfikalnym Jana Pawła II, będzie koordynatorem komisji ustanowionej przez papieża Franciszka do reinterpretacji encykliki Humanae vitae Pawła VI - przekonuje amerykańskki portal konserwatywny "Life Site News".

Reinterpretacja ta miałaby dokonać się w świetle Amoris laetitia z okazji 50-tej rocznicy ogłoszenia Humanae..., która przypada w przyszłym roku. Informacje na temat powołania rzeczonej komisji nie są oficjalnie potwierdzone. Pierwotnie przekazał je ceniony włoski watykanista Marco Tosatti, a teraz wspomniany portal "Life Site News" potwierdza je, powołując się na własne źródła.
Według tegoż portalu w skład komisji mieliby wejść ks. Pierangelo Sequeri, prof. Philippe Chenaux, ks. Angel Maffeis oraz - jako koordynator - wspomniany już ks. Gilfredo Marengo.

Zadaniem komisji miałoby być przejrzenie dokumentacji związanej z powstawaniem encykliki Humanae vitae. Papież Paweł VI, podejmując decyzję na przekór wielu doradcom, w swojej encyklice podtrzymał nauczanie Kościoła katolickiego, zakazując katolikom stosowania antykoncepcji i regulowania poczęć. Encykilka została przez wiele postępowych kręgów, w tym episkopatów, przyjęta wprost fatalnie. Sprzeciwiali się jej między innymi Belgowie i Niemcy, posuwając się nawet do wydawania oficjalnych dokumentów, w którym mniej lub bardziej otwarcie podważano papieskie nauczanie.

Jak zwraca uwagę portal "Life Site News", ks. Marengo jeszcze w tym roku na łamach "Vatican Insider" przekonywał, że Kościół proponuje obecnie zbyt rygorystyczny i teoretyczny, teologicznie idealny model małżeństwa, skonstruowany sztucznie i oderwany od rzeczywistych konkretnych sytuacji ludzkich. Według tegoż kapłana w ten sposób małżeństwo nie jawi się wcale jako atrakcyjne, wręcz przeciwnie.

Czy te medialne doniesienia można traktować poważnie? Czas pokaże. Sprawa rozwodników w nowych związkach pokazała, że za pontyfikatu Franciszka zmiany, które wcześniej były nie do pomyślenia, są jednak możliwe. Nawet jeżeli nie zgadza się to z niezmiennym nauczaniem Kościoła katolickiego...

mod