Maltańczycy wracają do różańca - zdjęcie
04.05.20, 18:28Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Maltańczycy wracają do różańca

11

Pod koniec maja miał przybyć na Maltę Papież Franciszek. Ze względu na pandemię, wizyta została odłożona. Maltańczycy są zawiedzeni, oczekiwali Papieża z wielkim entuzjazmem - mówi żyjący na tej wyspie o. Olive Borg SJ.

 

Przyznaje on, że skala epidemii jest niewielka. Na 400 tys. mieszkańców odnotowano zaledwie 400 przypadków zakażenia. Wszyscy obawiają się jednak ekonomicznych skutków epidemii. Malta miała do tej pory silną gospodarkę, w dużej mierze skoncentrowaną jednak na turystyce. Przedłużająca się epidemia może być dla nas poważnym ciosem - przyznaje o. Borg. Dodaje, że w trudnej sytuacji są też przybyli na wyspę migranci. Do niedawna mogli tu liczyć na dorywczą pracę. Teraz są całkowicie zdani na pomoc.

Pozytywnym aspektem epidemii jest ożywienie wiary. Dziś nawet ci, którzy wcześniej nie chodzili do kościoła są zainteresowani transmisjami liturgii w internecie. Ludzie boją się jutra, stawiają pytania i szukają odpowiedzi. Odżywa też pobożność maryjna - mówi o. Borg.

- „Pobożność maryjna jest na Malcie bardzo silna. Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, przez cały maj odmawialiśmy różaniec przed domem na ulicy. Modlono się przez megafon. W niektórych wioskach zachowano ten zwyczaj. W tych dniach, kiedy telewizja codziennie transmituje różaniec, wielu ludzi wraca do tej formy modlitwy - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Olive Borg SJ. - Głęboko wierzę, że to właśnie Maryja pomaga nam stawić czoła tej trudnej sytuacji, bo i jej życie nie było łatwe. Zaznała wygnania i widziała śmierć swego Syna. Bardzo dużo możemy się nauczyć od Matki Bożej właśnie poprzez różaniec, kontemplując Ją i Jej Syna w zbawczych tajemnicach.“Vaticanndews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (11):

Joanna2020.05.5 8:50
Tylko w rozancu jest nadzieja
Stały czytelnik2020.05.5 7:33
Z Franciszkiem to oni daleko nie zajadą.
stort 2020.05.4 19:59
Modlą się do Maryi i strzelają wiosną do migrujących ptaków bo to ich tradycja, Hipokryzja,
gośka2020.05.4 19:46
Różaniec przynosi nieszczęście...
anonim2020.05.4 21:02
Nieszczęście to być głupią gośką to prawdziwe nieszczęście,
PB2020.05.5 10:47
Tak gadanie głupiej Gośki przynosi nieszczęście. Ot głupawa baba.
katolicka kretynizacja polski2020.05.4 19:03
Polacy wracają do galerii handlowych!
Leszek 2020.05.4 18:59
Wektorowa , raz w wirusa potem w ciebie. Nie martwcie sie zostaniecie wyszczepieni. A wasz organizm sam sie z wami rozprawi. Raz uruchomiona elektrownia bedzie nie do zatrzymania. Ustawcie sie w kolejce barany. szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionka-wektorowa-przeciw-covid-19/ Dlatych co od malpy pochodza. W szczepionce zespołu Oxford Vaccine Group wykorzystano opracowany wcześniej w Oxford Jenner Institute wektor adenowirusa szympansa (konstrukt ChAdOx1). Model wektora został wybrany jako odpowiednia technologia do opracowania szczepionki przeciw SARS-CoV-2, ponieważ indukuje silną odpowiedź immunologiczną już po podaniu 1 dawki, nie zawiera żywego zdolnego do replikacji wirusa, co jest ważne w ocenie profilu bezpieczeństwa szczepionki. Szczepionka wektorowa może być bezpiecznie podawana dzieciom, osobom starszym, jak również osobom z chorobami towarzyszącymi, np. cukrzycą. Szczepionka opracowana na bazie adenowirusa jest dobrze zbadanym typem szczepionki, podawanym już tysiącom osób w wieku od 1 tygodnia do 90 lat, w szczepionkach przeciw ponad 10 różnym chorobom. Silna odpowiedz immunologiczna...... ale bedzie zabawa, jazda bez trzymanki.
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.4 18:53
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.exslove.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
STANISLAW2020.05.4 18:51
Jeżeli wcześniej powrócili do pełni Eucharystii i wiary to bardo dobrze!
STANISLAW2020.05.4 19:00
Coś przesadziłem. Pewne historyczne zgrzyty na Malcie już nieaktualne.