Ks. Tomasz Horak: Nowy człowiek - zdjęcie
19.05.19, 12:45

Ks. Tomasz Horak: Nowy człowiek

20

I otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły. I rzekł Zasiadający na tronie: ”Oto czynię wszystko nowe”.

Proroctwo, zapowiedź czegoś, co Jan w widzeniu już oglądał: I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły. Takie jest odwieczne oczekiwanie ludzi wszystkich czasów. I cały wysiłek wszystkich pokoleń zmierza w tym kierunku: zbudować świat lepszy, bezpieczniejszy, piękniejszy. Życie uczynić łatwiejszym, choroby opanować, starość złagodzić, śmierć uczynić bezbolesną. Trzeba przyznać, że ludzie zbiorowym trudem dokonali wiele. Przestaliśmy się bać cholery i piorunów, potrafimy przewidzieć burze i huragany, przestrzeń nie dzieli. Sięgamy po coraz więcej w różnych dziedzinach życia. Właściwie wszystko wydaje się możliwe. Może prawie wszystko.

Człowiek osiągnął wiele. Równocześnie wiele stracił. Każdy sukces cywilizacyjny przyniósł nowe zagrożenia. Dla przykładu: leki zmniejszają naturalną odporność. Samochody zatruwając środowisko, niszczą też warstwę ozonową. Nowoczesne techniki stają się środkami uśmiercania. Telefony są przysłowiową smyczą wiążącą człowieka. A wszystko narzuca takie tempo życia i takie zagęszczenie ludzi na małych przestrzeniach, że wzajemna agresja narasta do niespotykanych dotychczas rozmiarów. I nie wiadomo, czy cierpienia fizycznego jest mniej, czy więcej niż kiedyś. Równocześnie nasilają się kontrasty społeczne: zamożności, wykształcenia, dostępu do lecznictwa, do dóbr kultury. To zaś powoduje wewnętrzne, psychiczne cierpienia. Nasila się społeczna izolacja. W efekcie wielu ludzi dramatycznie przeżywa samotność wśród tłumu. Właściwie wszystko wydaje się możliwe - każdy znany i każdy nowy rodzaj cierpienia także.

Czy zatem fałszywe i zwodnicze jest proroctwo o nowej ziemi i nowym niebie, gdzie bólu i łez, i płaczu nie będzie? Nie, Bóg nas nie zwodzi. Ale obiecując - nakazuje. Niebo nowe i ziemia nowa - a równocześnie przykazanie nowe! Odczytaliśmy je dziś jeszcze raz z kart Ewangelii: Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nie może być mowy o niebie nowym i ziemi nowej, jeśli zasady naszego życia pozostaną stare: ”oko za oko, ząb za ząb” lub ”bliźniego będziesz miłował, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził”. Więcej mamy takich niechlubnych zasad, których z Ewangelią pogodzić nie można. A najgorsza ta, która własny interes stawia jako zasadę naczelną, bez oglądania się na oceny moralne. Póki nie zaczniemy jako ludzkość, jako społeczeństwo, jako sąsiedzi, jako rodziny, jako osoby starać się postępować wedle przykazania nowego, póty nie zaznamy spokoju, a wszelkie cywilizacyjne udogodnienia będą się obracały przeciwko nam.

A ostateczny rozrachunek? Ten w wieczności? Odpowiedź wydaje się naturalna: jeśli ktoś nie stara się żyć w zgodzie z przykazaniem nowym teraz, na ziemi, czy będzie potrafił przyjąć od Boga dar nieba nowego i ziemi nowej? Warto, nie oglądając się na nic, Ewangelię Jezusa uczynić i osobistym, i społecznym kodeksem życia. Warto - na dziś i na całą wieczność. Dla chrześcijanina jest to bezwzględna powinność.

Źródło: Opoka.org.pl

Komentarze (20):

gośka2019.05.20 21:01
nowy człowiek może być tylko po namaszczeniu przez Ducha Świętego...ponieważ Jezus był tylko niejako etapem zbawienia, Osobą Boską, która umożliwiła kolejnym grzesznikom wejść do nieba...natomiast ukoronowaniem i ostatecznym objawieniem jest Duch Święty jako ostatnia z Osób Trójcy Świętej...i tak jak cechą Boga Ojca jest wiara i utwierdzenie, że Bóg jest...cechą Jezusa jest dawanie nadziei grzesznikom na zbawienie...tak cechą Ducha jest miłość docierająca nawet do piekła....oczywiście walka z Szatanem poprzez odpusty za dusze piekielne jest niebezpieczna...o czym się przekonałam odprawiając odpusty...szatani mszczą się w sposób okropny...dlatego zrezygnowałam z odpustów licząc na to, że podejmą się ich szczególnie namaszczeni egzorcyści, którzy mocą Ducha Świętego będą walczyć o dusze na czas Paruzji, kiedy Duch Pocieszyciel będzie mógł je awaryjnie uratować...trzeba mieć świadomość, że raczej każdy z nas pójdzie do piekła bo Sąd po śmierci jest nie do przejścia, to Sąd Bosko - szatański, walka o duszę jest krótka i targują się Bóg z Szatanem jak o kawałek nadgryzionej marchewki
anonim2019.05.19 21:22
Proszę dokładnie trzymać się tekstu: "Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali ." Uczniowie Chrystusa mają się miłować wzajemnie! Bo to nauka Mistrza umożliwia tę miłość, życie wspólnoty nauką Mistrza! Pierwsze przykazanie!!!!: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Do powtórki!!!
przedruk z Frondy dla lesia keller-krawczyk2019.05.19 15:00
Você fala Português? Claro que não! Eu sou um estúpido!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 14:45
STANOWISKO STOWARZYSZENIA PORTUGALSKICH SPECJALISTÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO "Przekonanie, że istnieje związek między pedofilią a homoseksualizmem jest wciąż szeroko rozpowszechnione. Pogląd ten nie znajduje jednak potwierdzenia w badaniach empirycznych." Ordem dos Psicólogos Portugueses: Relatório de Evidência Científica Psicológica sobre Relações Familiares e Desenvolvimento Infantil nas Famílias Homoparentais. 2013. [dostęp 2016-02-02].
przedruk z Frondy2019.05.19 14:37
Do you speak English faggot? And that bullshit with US Supreme Court - shove it up your ass. You'll feel great.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 14:07
"Jeden szczególnie ohydny mit głosi, że osoby homoseksualne (zwłaszcza płci męskiej) są ze swojej natury skłonne do wykorzystywania seksualnego dzieci. To oskarżenie jest fałszywe." Stanowisko Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Poradnictwa Psychologicznego
przedruk z Frondy2019.05.19 14:05
W stanie Massachusetts USA do 2004 r. był zakaz adopcji dzieci przez zboków. W 2002 r. gubernatorem został wybrany M. Romney, który jest Mormonem i to on podpisał ten akt. Najwięcej adopcji bylo przeprowadzanych za pośrednictwem Catholic Charities, ale kiedy The Massachusetts House of Representatives wprowadził ustawę dającą prawo adopcji pedofilom, Catholic Charities wycofalo się z pomocą w adopcjach. Dzisiaj nie ma dnia aby nie było sprawy w sądach o molestowanie, o porzucanie adoptowanych przez zboków dzieci, głownie chłopcow. Nawet morderstwa. Smutne realia nieprzemyślanych decyzji. Do you speak English faggot? And that bullshit with US Supreme Court - shove it up your ass. You'll feel great.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 13:52
STANOWISKO AMERYKAŃSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHOLOGICZNEGO "Jednym z przejawów uprzedzeń jest zarzut, że geje stanowią szczególne zagrożenie dla dzieci. Jednakże, wszystkie dostępne dane naukowe i doświadczenie kliniczne wskazują, że geje nie są bardziej skłonni do wykorzystywania seksualnego dzieci niż mężczyźni heteroseksualni." Brief of Amicus Curiae American Psychological Association in Support of Respondent, Supreme Court of the United States. 2000. [dostęp 2016-02-02].
przedruk z Frondy2019.05.19 13:47
The Journal of the American Medical Association, najbardziej prestiżowa publikacja medyczna w USA wraz The American Psychiatric Association i z US Justice Dept. zrobili wieloletnie kompleksowe badania nad pedofilią, wyniki tych badań opublikowano 2 lata temu. Rezultaty są wręcz tragiczne dla homoseksualistów - prawie 100% pedofilia pośród "mężczyzn". Co jest jeszcze bardziej tragiczne, że każdy złapany i skazany pedofil-homosekualista nie wykazał najmniejszej skruchy. Inaczej mówiąc, są pozbawieni wszelkiej ludzkiej empatii wobec swych ofiar. Trudno takich klasyfikować jako człowieka - to są subhumans, untermenschen. Możesz być z siebie dumny", dumny geju-pedofilu. Klikaniem nie zaklikasz prawdy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 13:43
"Przypisywanie osobom homoseksualnym szczególnej – w porównaniu do heteroseksualnych – skłonności do seksualnego wykorzystania dzieci stanowi nieuprawnione nadużycie, a rozpowszechnianie skojarzenia między homoseksualnością a pedofilią jest domeną ludzi nieświadomych i niekompetentnych bądź też uprzedzonych do ludzi homoseksualnych i sprzeciwiających się prawom obywatelskim tych osób. Podtrzymywanie społecznego przekonania o szczególnej skłonności osób homoseksualnych do seksualnego wykorzystywania dzieci jest krzywdzące dla homoseksualnej części społeczeństwa, przyczynia się do niezwykłej trwałości uprzedzeń wobec tych osób i utrudnia pełne funkcjonowanie psychologiczne homoseksualnych obywatelek i obywateli." Polskie Towarzystwo Seksuologiczne: Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w sprawie rozróżnienia dwóch odrębnych, lecz nagminnie mylonych pojęć: homoseksualizm i pedofilia. 2014. [dostęp 2016-02-02].
przedruk z Frondy2019.05.19 13:34
Rezultaty są wręcz tragiczne dla homoseksualistów - prawie 100% pedofilia pośród "mężczyzn". Co jest jeszcze bardziej tragiczne, że każdy złapany i skazany pedofil-homosekualista nie wykazał najmniejszej skruchy. Inaczej mówiąc, są pozbawieni wszelkiej ludzkiej empatii wobec swych ofiar. Trudno takich klasyfikować jako człowieka - to są subhumans, untermenschen. Możesz być z siebie dumny", dumny geju-pedofilu. Klikaniem nie zaklikasz prawdy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 13:21
STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA SEKSUOLOGICZNEGO NA TEMAT ZDROWIA OSÓB O ORIENTACJI HOMOSEKSUALNEJ http://pts-seksuologia.pl/sites/strona/59/stanowiskopts-na-temat-zdrowia-osob-o-orientacji-homoseksualnej "Orientacja heteroseksualna, homoseksualna i biseksualna są traktowane jako prawidłowe warianty rozwojowe seksualności człowieka. W oparciu o wyniki badań poświęconych orientacji homoseksualnej, prowadzonych na świecie od lat 40. XX wieku, eksperci zasiadający w międzynarodowych gremiach skupiających psychologów, psychiatrów i lekarzy innych specjalności doprowadzili do depatologizacji homoseksualności. Chcemy podkreślić, że klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia stanowi prawną podstawę do stawiania rozpoznań medycznych w Polsce. Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo - społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody. Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom. Orientacja homoseksualna, jako cecha osobista , podlega takim samym formom ekspresji jak orientacja heteroseksualna. Orientacja seksualna per se nie determinuje, poziomu rozwoju emocjonalnego, intelektualnego, społecznego czy moralnego. Wzywamy wszelkie zdrowotne organizacje naukowe działające w Polsce oraz wszystkich seksuologów, psychologów, psychiatrów i innych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego do podjęcia działań polegających na dementowaniu stereotypów i uprzedzeń na temat osób homoseksualnych oraz skojarzeń pomiędzy homoseksualnością a zaburzeniami zdrowia fizycznego i psychicznego oraz przestępczością seksualną. Ponadto, wzywamy wszelkie polskie organizacje naukowe działające w dziedzinie edukacji, jak również pedagogów i wychowawców dzielących z rodzicami odpowiedzialność za rozwój postaw społecznych u dzieci i młodzieży do rzetelnej edukacji na temat homoseksualności i uwrażliwiania swoich podopiecznych na problem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. "
Aldi2019.05.19 19:15
Z biologii ..., zakończenie przewodu pokarmowego nie służy do uprawiania seksu, ... reszta pseudonaukowych wywodów, to po prostu bełkot.
przedruk z Frondy2019.05.19 13:07
The Journal of the American Medical Association, najbardziej prestiżowa publikacja medyczna w USA wraz The American Psychiatric Association i z US Justice Dept. zrobili wieloletnie kompleksowe badania nad pedofilią, wyniki tych badań opublikowano 2 lata temu. Rezultaty są wręcz tragiczne dla homoseksualistów - prawie 100% pedofilia pośród "mężczyzn". Co jest jeszcze bardziej tragiczne, że każdy złapany i skazany pedofil-homosekualista nie wykazał najmniejszej skruchy. Inaczej mówiąc, są pozbawieni wszelkiej ludzkiej empatii wobec swych ofiar. Trudno takich klasyfikować jako człowieka - to są subhumans, untermenschen. Możesz być z siebie dumny", dumny geju-pedofilu. Klikaniem nie zaklikasz prawdy.
andrzejhahn32019.05.19 13:00
kolejne idiotyzmy koscielnego nieroba z poganskiej sekty katolickiej..............SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 12:58
http://homotography.blogspot.com/ Chwila niedzielnego relaksu dla kleryków w seminariach. Pozamykajcie drzwi na klucz i zwalcie sobie konia, a jeszcze lepiej w parach wzajemna masturbacja😍
stara znajoma2019.05.19 12:56
Poliamorysta albo prosciej Poli-pederasta, jak wiadomo nie ma rozwiniętych organów płciowych, więc niejednokrotnie zrozpaczeni rodzice usuneli resztki tych organów. Dzięki takiemu zabiegowi poliamorysta nie przechodzi mutacji głosu, ale i też nie ma "okresu". Ale poli-pederasta się przepoczwarza, przynajmniej na blogach, był już polyszpatryjot a teraz jest JPIII, ten co szczy po sobie andrzejhahn, itp., itd. Ale to nikt inny jak lesiu keller-krawczyk, obrzydliwy produkt kazirodztwa.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 13:02
^^^ słowiczkowe gówno w maniakalnym szale, zmienia nicki równie często co proboszcz ministrantów ^^^
szcze na PiS i rydzyka2019.05.19 12:52
PiS - gwałciciele prawa i sprawiedliwości! Kościół gwałciciele dzieci!
Stanislaw2019.05.21 11:30
W Ty - nie gwałciciel lecz przyjaciel... bezmózgłowia!