Ks. prof. Kobyliński: Kryzys moralny przeżera polski Kościół  - zdjęcie
26.05.21, 17:05Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Ks. prof. Kobyliński: Kryzys moralny przeżera polski Kościół

53

Wielką radość przeżywa w tym roku archidiecezja warszawska, w której w najbliższą sobotę święcenia prezbiteratu przyjmie 26 diakonów. W Poznaniu jednak wyświęconych zostanie zaledwie sześciu nowych księży. Razem z laicyzacją cała Europa zmaga się z kryzysem powołań. O problemie tym w programie „Wieczór WTK” z Emilem Górnym rozmawiał ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- „Mamy kryzys w Poznaniu, mamy kryzys w całej Polsce i w całej Europie. Natomiast jest wiosna, jeśli chodzi o powołania kapłańskie w Afryce czy na przykład w Indiach”

- podkreśla filozof.

Zaznacza przy tym, że kryzys ten nie dotyczy w równym stopniu całej Polski, która jest bardzo różnorodna, jeśli chodzi o poziom religijności, a liczba powołań kapłańskich i zakonnych jest pewnym sprawdzianem tej religijności. W większości polskich diecezji mamy jednak do czynienia z „krachem powołań kapłańskich”. Dlaczego tak się dzieje? Ks. prof. Kobyliński wskazuje, że składają się na to przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne.

- „Przyczyny zewnętrzne to oczywiście kryzys demograficzny, coraz bardziej konsumpcyjny styl życia, coraz bogatsze społeczeństwo”

- wymienia duchowny.

Stajemy się, jak wskazuje, typowo europejskim społeczeństwem, którego jednym z elementów jest głęboka sekularyzacja i niechęć młodych ludzi do religii.

- „Natomiast przyczyny wewnętrzne, może ważniejsze, to ogromna kompromitacja moralna Kościoła jako instytucji. Niekończące się skandale pedofilskie, homoseksualne, finansowe, obyczajowe”

- podkreśla.

Wskazuje tutaj na poznański przykład abpa Juliusza Paetza, którego sprawa do dziś nie została właściwie wyjaśniona.

 - „Jeśli kryzys moralny przeżera, zjada od środka instytucję Kościoła katolickiego i jeśli ten medialny obraz Kościoła w Polsce jest kompletnie odstraszający, to nie ma co się spodziewać, że uda się zatrzymać ten postępujący krach, gdy chodzi o liczbę kleryków w polskich seminariach”

- mówi filozof.

kak/YouTube - WTK

Komentarze (53):

Ktoś2021.05.29 7:49
Odnośnie kościoła w Polsce, to chyba ksiądz trochę przesadził z tą ogromną kompromitacją moralną Kościoła jako instytucji. Nie obserwujemy tu niekończących się skandali pedofilskich, homoseksualnych, finansowych i obyczajowych. Raczej kryzys wiary w Chrystusa Eucharystystycznego wyrażający się m.in. podporządkowaniem sacrum zaleceniom sanitarnym. Media sympatyzują z lewicą, strajkami kobiet itp. więc trudno liczyć na ich życzliwy głos. Poza tym szukają sensacji. Ale jeśli ksiądz widzi potrzebę odnowy kościoła w Polsce to należy paść krzyżem przed Ukrzyżowanym, modlić się i pościć. Niektóre wspólnoty tak właśnie czynią. Niestety są to głównie katolicy świeccy. Może ksiądz się przyłączy?
Anonim2021.05.28 21:30
Amerykę odkrył
Czy to mozliwe?2021.05.28 17:02
Nie moge uwierzyc, ze cos takiego moze byc, Wg mnie, to nawet poglaskanie glowki dziecka uwazane jest jako pedofilia, A to, ze ktos powyzej 16 lat sam szedl dobrowolnie na spotkania, to wiadomo-kasa,To dla tego co lazil nie jeden raz, to hanba,
Wielmożny Pan2021.05.28 16:57
A co ksiądz filozof profesor Kobyliński zrobił aby zło nie zżerało polskiego kościoła? Gadanie do studentów za pieniądze wiernych to trochę mało.
trzeźwo myślący2021.05.28 11:17
Obawiam się, że w Afryce i Indiach to nie powołanie, a chęć wyrywania się z nędzy i sposób na lepsze życie.
kaarol2021.05.28 15:50
też
Pedofile w sutannach:2021.05.28 11:02
Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Watykan. Dochodzenie Stolicy Apostolskiej dotyczyło zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich.
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.05.28 17:52
... ale za to nasi ... dzielni komunosyjonisci ... kiszczak i jaruzel ... na POPOwazkach ... w alei zasluzonych ... bo sad sadem a sprawiedliwosc POPO naszej stronie ... bo my sie nawzajem nie lubimy karac ..... szalom malejkum
HGD2021.05.28 9:55
Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa. A kryzys moralny przeżera Biskupów
­2021.05.28 10:46
… i ludek boży.
o.Scholastyk2021.05.28 9:50
Wczoraj przypadkiem widziałem tego księdza w TVN, jak ochoczo zachęcany przez redaktorków komuszych z tej stacji, opowiadał dyrdymały o tym, że Polska jest na pierwszym miejscu czarnej listy Watykanu. Zdaje się, że mamy następnego Lemańskiego do golenia...
Bul Komoruski2021.05.28 8:08
Pan ksiądz wierzy teraz w zbawienie przez szczepionkę , szczepienia a kto ma wątpliwości to nie zasługuje na zbawienie. Bóg dla tego funkcjonariusza nowego ładu , to taka zawodowa konieczność. Szerokim łukiem tego człowieka i prośmy Boga by poukładał "profesorowi" we łbie !
ryszard2021.05.27 20:24
Od Pana Boga pochodzą wszystkie prawa fizyki, matematyki, chemii nadane po to aby powstał wszechświat i maciupeńka Ziemia na której żyjemy. Pan Bóg stworzył wszystkie programy (kody) genetyczne dla wszystkiego co żyje i dla każdej ludzkiej osoby. Pan Bóg wreszcie określił moralne algorytmy człowieczeństwa, które Jezus Chrystus przekazywał w formie przypowieści. Rozszyfrowywanie całej ścisłej wiedzy w tym zawartej to najgłębszy obowiązek i wyzwanie wiary dla człowieka. Trzymanie się tylko teologii i celebry, jak to czyni w absolutnej większości dzisiejsze duchowieństwo, to wielki fałsz. A dzięki temu, że Bóg nas obdarował wolną wolą i inteligencją, posługując się rozumem i intuicją ludzie od fałszu uciekają. I bardzo dobrze, że uciekają, bo otwiera to przestrzeń dla odczytywania Boga z wszystkich tych ścisłych praw, systemów i algorytmów, które stworzył.Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie czas kiedy ludzkości uda się rozszyfrować algorytmiczną a więc w pełni ścisłą postać wielu zasad podanych w formie ewangelicznych przypowieści. To wielkie naukowe wyzwanie, na które wcześniej czy później odpowiedzą faktycznie powołani.
Pierdolenie już teraz, teraz ...2021.05.27 19:02
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Sex Randka2021.05.27 18:12
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Jakub2021.05.27 15:53
A nie przyszło ci na myśl profesorze księże, że to wszystko zaczęło się od dzikiej obrony przez was kapusiów komunistycznej bezpieki w sutannach i habitach?! I od popierania komunizmu? To było gorsze niż pedalstwo i pedofilstwo bo do niego prowadziło!
Sex randka2021.05.27 14:26
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
AAAtomek2021.05.27 14:24
Głupio mi to powiedzieć, ale się zgadzam z tezami pana arcybiskupa. Ma rację, ale na szczęście tego trendu już nie odwrócicie... :D
Bartosz2021.05.27 14:06
Jest nadzieja dla polskiego Kościoła w tym, że przynajmniej część księży dostrzega problem i nazywa rzeczy po imieniu . Do nich należy m.in. ks. prof. Kobyliński. Często go słucham. To mądry ksiądz.
wsadzam ROBACZKOWI mego PTAKA2021.05.27 13:07
jego KAKA w jego SRAKA ----------- a ROBACZEK potem oblize mego PTAKA jak wyjme z jego SRAKA i z jego KAKA -----------
Rachunek Sumienia2021.05.27 12:09
„Rzeczpospolita” ustaliła, że za kilka miesięcy polscy duchowni muszą stawić się w Watykanie. Tryb jest jednak nagły, a nie planowany z kilkuletnim wyprzedzeniem (jak to jest w zwyczaju). Organizacji takiego spotkania domagał się sam papież Franciszek. Gazeta wskazuje, że do Ojca Świętego dotarła informacja o wydarzeniach, które mają miejsce w Polsce. Jak podaje dziennik, do Watykanu docierają namnażające się zgłoszenia o zaniedbaniach lub nadużyciach polskich księży. Co takie nagłe spotkanie może zmienić?"
robaczek2021.05.27 11:47
HAHAHAHHA................... NA NIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1......jak smie!!!!!! ...................... nie chce nic sugerowac............... ale//...................... TO ANTYPOLAK CHYBA ;] ................................ na niego pisiusie!!!!!!
matis892021.05.27 11:42
Bergogliańscy heretycy nie widzą w sobie problemu dlatego uwielbiają nadmuchiwać balon pedofili i się za nim chować.
Anonim2021.05.27 13:47
Tobie to choćby ksiądz na twoich oczach dziecko zgwałcił, byś mu jeszcze dał "Bóg zapłać"
matis892021.05.27 11:40
Kobylyński stoi w jednym szeregu z Szustakiem.
teo2021.05.27 12:48
Prawda was wyzwoli. Na kłamstwie daleko nie zajedziesz. Oni to wiedzą ale wierni, ubodzy na umyśle lubią być okłamywani...
kaka2021.05.27 10:10
Ksieze prof----przeczytaj jeszcze reaz co sam napisales----KRYZYS MORALNY PRZEZERA POLSKI KOSCIOL-----a teraz ochlonij i pomysl-------czy WYGLASZAJAC TAKIE BLUZNIERSTWA MIERZYSZ SIE Z PRAWDA??????? Co jest przezerane? oltarze? czy sakramenty? czy uswiecona tradycja?------------OSWIDCZAM CI PONIEWAZ SAM DO TEGO NIE DOJDZIESZ------PRZEZERANI SAM PASTEZE BISKUPI SPASIONE TYKI I PYSKI -LENIE I CZCICIELE ZAMIAST JEZUSA -TO CZCZA SWIETY SPOKUJ--PODLIZUJA SIE WATYKANOWI A NAWET POKRYJIMU WSPIERAJA SZATANIZM----NIE MAJA BATA NAD SOBA------Przypomnijsobie przypowiesc Jezusa o zbuntowanych robotnikach---to jest o WATYKANIE I NASZY EPISKOPACIE -------------DOTARLO??????????????????????????????????
Drugi Bóg2021.05.27 11:43
Nie komentuj po pijaku.
kaka2021.05.27 15:57
a ty nie zmwracaj uwagi -jak jestes trzymany na uwiezi -i masz brak wolnosci.
Drugi Bóg2021.05.27 20:06
Prosiłem Cię... Niegrzeczny chłopczyk!
beton2021.05.27 9:29
My - prawi patrioci-katolicy - nie lubimy wyksztalconych ksiezy profesorow madrze mowiacych. My lubimy takich pasterzy jak Rydzyk czy ten od teczowej zarazy. Ks Oko tez jest fajny.
opty2021.05.27 11:56
Beton to beton.......
marek2021.05.27 8:40
Może sprawdzić jak ilość powołań ma się do ilości młodych ludzi w wieku maturalnym i około. Może się okazać, że to przede wszystkim kryzys demograficzny a nie powołań. Kryzysem moralnym Kościoła są ludzie pokroju ks.profesora.
anatol2021.05.27 7:39
Szkoda, że ten mędrzec nie zauważył braku braku powołań w rodzinach - antyświadectwo rodziców!!!
Danuta2021.05.27 12:05
Anatol, ile swoich dzieci wykształciłeś na księży i zakonnice?
Gnom2021.05.27 6:43
Gądecki zaprasza wszystkich na wielką popijawę pod patronatem abp.Głodzia "gdy masz wielką chodź, patrz jak pije głódź".
alicja2021.05.27 7:40
złośliwy prostak jesteś?
Lulek2021.05.27 6:40
A dlaczego akurat polski. Czyżby profesor oślepł? nie widzi co się dzieje poza naszymi granicami... u niemiaszków, na zachodzie, w USA... no i w całej Europie... zabawne.
ZERRO2021.05.27 5:10
Abp. Gądecki zaprasza ks. Kobylińskiego na rozmowę.
Po11... PATO-HEJTER2021.05.26 21:42
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
Böno2021.05.26 20:18
Kobyliński ty jesteś profesorem etyki i jako etyk, czemu nic nie robisz w tym względzie, by była większa moralność i etyka. W takim razie jesteś wielkim nieudacznikiem i pierdzisz jak stara kobyła. Daj se siana.
Krasnoludek szczający do mleka.2021.05.26 20:03
Sskandal związany z osobą abp Paetza to kryzys nie tylko moralny, ale i analny. Nie może być tak, by biskup przekształcał seminarium w swoiste inseminarium!
Po 11 ...2021.05.26 19:54
Jasno widać jak upadłą organizacją jest KK. Liczne powołania kapłańskie w Afryce i w Indiach jasno pokazują, że to nie wiara albo tradycja je powoduje, a jedynie niska chęć poprawienia sobie statusu ekonomicznego. Żenada.
Krasnoludek szczający do mleka.2021.05.26 20:01
Powołania w Afryce? Nie zapomniajmy, że jest tam inna kultura polityczna. Przywołam tu wydarzenia z Rwandy czy pozbawienie przed śmiercią genitaliów Patricio Lumumby.
Patricio Lumumba2021.05.26 20:04
Te krasnal! Odczep się od moich genitaliów.
Do...Po 11"! tj. Lech Keller-Krawczyk!2021.05.26 21:28
Nie masz racji!.... GDYŻ TO TY JESTEŚ BARDZO ŻENUJĄCY! Faryzeuszu!... Oczerniasz innych, nawet ich nie znając! .. .A siebie od lat nie widzisz? ... To "wyjmij najpierw kłodę ze swego oka, a potem drzazgę z oczu u innych "!... Jak śmiesz, .... będąc sam pedofilem, kogoś posądzać!? ... Najpierw napisz o sobie! ...Ile razy siedziałeś za krzywdzenie dzieci...? Ile dzieci skrzywdziłeś?... Co zrobiłeś dzieciom siostry...??? ODPOWIEDZ NAM W KOŃCU! WSTYDZISZ SIĘ...Udajesz porządnego!??... Wystarczy wejść na IPN i o tobie poczytać SB-ku!... WIĘC CZYM SIĘ SZCZYCISZ!?... Przecież, to co robiłeś, to wielkie BAGNO MORALNE! .... To jest DNO- DNA! ...NIŻEJ UPAŚĆ SIĘ NIE DA!
prom2021.05.26 18:33
Liczba powołań jest sprawdzianem religijności? To jakaś nowość to już nie Duch Święty albo Bóg? Kościół odstrasza i gadanie o powołaniach to tylko było takie gadanie dla naiwnych a "krach powołań" pokazuje, że to już się nie opłaca.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.26 18:06
rydzyk usprawiedliwiający bestie w koloratkach gwałcące dzieci oraz robiący męczennika z gościa który chronił tych zwyrodnialców to satanizm i oddawanie czci diabłowi!
karino2021.05.26 17:49
Księżulu, popieracie uzurpatora i heretyka na Tronie Piotrowym i się dziwicie, że się wali. No a teraz z Niemiec idzie do nas "Wiosna Kościoła". Na pewno przybędzie wyznawców...
niemieckie pedalstwo skończy2021.05.26 17:52
jak sodoma
rabbi inoCenty stnkfurtz2021.05.26 17:40
... to za prymasa bruTuska , to se bylo ... moralnie .... noooo niekiedy ...!!! ... a ten bakcylus POPOnim to se ostal w .... ePYS-KO-PADzie .... szkoda ze to my ... Jezusa ...tego , bo jak by one go dorwaly ...... strach sie bac ... szalom malejkom
rebeliant2021.05.26 17:34
O "religijności" zahukanych wyrobników marzy się kościółkowi - i z krzyża panie Balcerek.
Kaczka basta!2021.05.26 17:13
Ja powiem więcej. Gdziekolwiek pojawia się Kościół, a już w szczególności polski Kościół, tam nieuchronny jest i głęboki kryzys moralny.