Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Kilka słów po pogrzebie abp. Juliusza Paetza - zdjęcie
21.11.19, 09:05

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Kilka słów po pogrzebie abp. Juliusza Paetza

23

 - Nigdy nie przeprosił żadnej z ofiar, nie przyznał się nigdy do winy. Gdy składał swą rezygnację w Wielki Czwartek 2002 roku, nie twierdził, że jego rezygnacją wiąże się z jego nagannym zachowaniem - mówił o zmarłym abp. Juliuszu Paetzu ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW.Abp Juliusz Paetz zmarł 15 listopada 2019 roku. Miał 84 lata. Hierarcha był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i księży. Decyzją władz kościelnych miał m.in. zakaz głoszenia kazań.

Informacja o możliwości pochowania arcybiskupa seniora Juliusza Paetza w katedrze poznańskiej wywołała konsternację. Wielu komentatorów, a wśród nich prowadzący audycję w PR24 Tomasz Terlikowski, krytykowało takie rozwiązanie. Przypominano, że w katedrze w Poznaniu pochowanych zostało wiele zasłużony dla Polski i Poznania osobistości. W audycji o kulisach pochówku kontrowersyjnego, wysokiego dostojnika kościelnego.

Hierarcha w wyniku publicznych nacisków na przedstawicieli Kościoła pochowany został ostatecznie na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na Starołęce. Tam też spoczywa jego brat. Arcybiskup Paetz został pochowany tuż przy kaplicy - w sąsiedztwie grobów innych duchownych.

- Sytuacja, w której się znaleźliśmy, posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki na spotkaniu z dziennikarzami, kiedy trwała uroczystość pogrzebowa na Starołęce. - W trosce o jedność Kościoła, proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu - dodał. Abp Gądecki podczas briefingu nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

"Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego" - informowały wcześniej służby prasowe kurii. Zaznaczono, że szczegóły dotyczące pogrzebu abp. Paetza zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz członkami rodziny duchownego.

Prof. Andrzej Kobyliński z UKSW przybliżył słuchaczom PR24 postać abp. Julisza Paetza. - Biskup gnieźnieński, przed laty pełnił bardzo wysokie funkcje watykańskie. To śmierć niezwykle ważnej postaci w Kościele polskim i światowym. To postać, która miała wpływ na wiele nominacji, wiele ważnych decyzji - przypomniał Gość PR24. - Analizując życiorys ks. abpa, widzimy jakby w zwierciadle historię polskiego Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat - dodał.

Prof. Andrzej Kobyliński zastanawiał się w dalszej części audycji, jak wraz z tą śmiercią powinien wyglądać pogrzeb i gdzie powinny zostać złożone szczątki wysokiego dostojnika kościelnego. Przypomniał, że arcybiskup w sensie prawnym zmarł jako osoba niewinna, ale można mówić o jego winie moralnej, która została potwierdzona wieloma świadectwami.

- Wyrok żadnego z trybunałów watykańskich dotyczący abpa Juliusza Paetza nigdy nie został przedstawiony opinii publicznej. Żadna wina nigdy nie została dowiedziona na poziomie procesowym - przypomniał Gość PR24, który wyjaśnił, że miejscem grzebania doczesnych szczątków biskupów katolickich od wielu wieków są katedry, bazyliki katedralne.

- Powstaje jednak problem, gdzie pochować tych biskupów, którzy zostali usunięci karnie z urzędu bądź byli oskarżani o różne nadużycia moralne, finansowe, seksualne. Ta kwestia nie jest jasno w Kościele katolickim rozstrzygnięta - mówił Prof. Andrzej Kobyliński. - Podobne spory toczyły się też w innych krajach - dodał.

CAŁA ROZMOWA - TUTAJ

bsw/Polskie Radio

Komentarze (23):

zbych2019.11.21 19:17
Biedaczysko miał niefarta, że tak szybko zszedł , za dwa lata byłby pewnie beatyfikowany jako wzór miłości i tolerancji.
Hanna2019.11.21 18:26
Skoro zmarł to osądzi go Bóg nic nam do tego. A tu na ziemi należy z godnością pochować jego ciało . Po pierwsze , że był kapłanem , po drugie , że był biskupem. I cisza w tym temacie pozwoli nam zastanowić się nad naszymi grzechami.
wazne pytania2019.11.21 16:29
Skoro sa te świadectwa, to dlaczego nikt o nich nie mowi? A może jednak jest inaczej, może te świadectwa to tylko pomawianie? Naprawde dziwi, ze ten bp zrobil ponoc tyle zlego, ale zadnego dowodu nikt nie przedstawil. Co do Jaruzelskiego, Adamowicza, były jawne dowody na ich winy - ale ich pochowano z wielkimi honorami. Ks. Kobylinskiemu obecnie radze lepiej przyjrzeć się zakonowi dominikanów - bo jest wiele swiadectw na dzialalnosc homolobby i mafijna w tym zakonie- ale bp. Wesolowski, Szustak na to przyzwalają. Caly czas wciąż przyzwalacie na dzialalnosc homolobby. To herezja. Trzeba się temu przeciwstawić - a wy nic nie robicie. Dlaczego jednego oskarżacie, a innych chronicie?
Czesław2019.11.21 14:59
W Kościele Katolickim poza prawem jest jeszcze Boże przebaczenie. Wyrazem tego są sakramenty święte: S. Pokuty, S. Namaszczenia i Eucharystia. Nawet największym zbrodniarzom przed śmiercią można udzielić o ile o to poproszą. A wtedy należy im się pogrzeb chrześcijański - katolicki. O tym nie wolno zapominać. A więc każdemu grzesznikowi nawet biskupowi pogrzeb katolicki się należy i pochowanie na cmentarzu. Nie rozumiem tych różnych uczonych wywodów. Czesław też ksiądz.
Hania2019.11.23 15:49
Jest sakrament Pokuty i Eucharystia.O ile grzesznik zegnie kolana przed Bogiem,Ale są jeszcze skutki działania,rozciągnięte przez pokolenia.Póki czyściec nie wystygnie...
Stanislaw2019.11.21 14:51
Pytam wszystkich: Skąd Wy znacie te grzeszne fakty? Bo ja,.mimo wielu lat tej sprawy, nadal znam tylko medialne pomówienia.
MirekT2019.11.21 14:31
Piotr Nowak, przestań brać tabletki antykoncepcyjne, bo to niezgodne z Nauka Kościoła !! Proboszcz z wikarym strasznie cię oszukują, że po wizytach u nich na Plebanii zajdziesz !!
Adam2019.11.21 14:20
"Wina została potwierdzona wieloma świadectwami?" Ksiądz Kobylański widział te świadectwa? A jeśli takowe są, to czemu nikt je nie ujawni, choćby rąbka tajemnicy, choćby nazwy, numer tych dokumentów? Wszyscy wszystko wiedzą, ale nikt nie podaje żadnych faktów. Ksiądz Kobylański, to nie głąb, tylko profesor, a tutaj bla, bla, bla. Po co to tutaj pisze, jeśli wszyscy o tym wiedzą, a nikt nie podaje żadnych argumentów. Pytanie jest: Jest to prawda, co się mówi i pisze o Paetzu, albo feck news? Winny, albo niewinny? Biskup Hass z Chur, choć nie byś winny, był tylko dla Szwajcarów za pobożny i konserwatywny, został dla dobra wiernych przeniesiony do Lichtensteinu. Papież Jan Paweł II utworzył dla niego diecezję Lichtenstein. Biskup Paetz został poproszony o złożenie dymisji? Przecież, gdyby był winny i są niby takowe świadectwa, trudno mi uwierzyć, aby papież Jan Paweł II nie usunął go i to natychmiast jakimś dekretem. W każdym bądź razie jest w tej sprawie wiele niejasności.
Jan Radziszewski2019.11.21 12:09
Przecież zakaz głoszenia kazań wynika nie z czego innego jak z skrytykowania działań Orkiestry świątecznej na spotkaniu Radia Maryja która przeszkadzała w odprawianiu Mszy w katedrze Poznańskiej tzn maga , Medium zła, Iluminata diabła Jerzego Owsiaka na spotkaniu Radia Maryja tj miłośnicy cezara /J 19,15) nie darowali takiej estymy tej Imprezy
Jan Radziszewski2019.11.21 11:56
posądzony podobnie niesłusznie jak Jezus Chrystus - znajdzie usprawiedliwienie co nie stanie się udziałem jego oskarżycieli pragnącym zająć jego miejsce w gronie Bp Polskich
Artus2019.11.21 12:33
zbadaj świadectwa, przeczytaj oświadczenia kleryków, komentarze znających problem z autopsji; jeśli w ten sposób chronisz publicznie zło, bierzesz na siebie wielką odpowiedzialność
SzukajcieProstychRozwiązańZgodnychZNaturą2019.11.21 11:14
Cóż za potęga problemów współczesności - gdzie chować truchła pasożytniczych arcy-zboków?! Oddawać do zoo. Jest ich w Polsce kilka. A w każdym co najmniej kilka gatunków padlinożerców. Kto nie chciałby zobaczyć jak hiena do spółki z sępem dzielą się padłem Paetza? Z tym, że takiego ochlaja Głódzia, to trzeba będzie przed podaniem zwierzynie wymoczyć. Nie wolno dokarmiać zwierząt w zoo mięsem nasączonym alkoholem jak gąbka!
mpo2019.11.21 12:44
A ciebie @Jarek, jakby co, to w którym ZOO podrzucić?
Jan Radziszewski2019.11.21 19:03
zapomniałeś słów Jezusa Chrystusa powiedziane do faryzeuszy osądzających cudzołożną niewiastę "Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci na nią kamień
katolik2019.11.21 10:33
wszystko ,także pochówek jest tylko jakąs formą zewnętrzną ,która przez każdego człowieka jest lub może być zauwazona i poddana pod komentowanie,osad,rozwazanie.Ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia.Natomiast znaczenie ma to ,że w Polsce ci co krytykują ,zwłaszcza Kosciół.podkreslaja na każdym kroku molestowanie , chcą ABoRCji< zgorszenia w postaci LGBT GENDER ,bo to żadna ideologia tylko zwykłe zboczenie i zgorszenie ,które powinno podlegać zakazowi . Jaka obłudna to czesc Polaków !!! Totalne dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna.PIS musi zrobić ztym porządek ,po to dostał zaufanie
Dominik512019.11.21 10:00
Decyzja słuszna pochówku. Szkoda tylko, że nie było takiej dyskusji i wzburzenia kiedy chowano z honorami Jaruzelskiego.
Guślarz2019.11.21 9:30
W dodatku pochowano go na poznanskiej Starołęce, a każdy wielkopolanin wie jakie to pogańskie i zapomniane przez Boga miejsce, tam diaboł jest silny. Nie mogło być większej hańby dla godności arcybiskupiej
Mirosław2019.11.21 9:19
No rzeczywiście wpływowa osoba, wiele nominacji przez niego wskazanych, a dla siebie wziął Łomże na końcu świata....
Katolik2019.11.21 9:18
Kościół przechodzi nad takimi sprawami do porządku dziennego. Bo jak kapłan grzeszy, to robi to prywatnie, a nie w Imieniu Kościoła. Bóg go osądzi.
Marek212019.11.21 9:54
Grzeszy bez wątpienia prywatnie. Trudno molestować czy gwałcić organizacyjnie..... Ale jeżeli potem organizacja której jest ważnym elementem robi wszystko by jego winę ukryć, schować pod dywan i zaprzeczyć jej? Jeżeli chcącym ten grzech ujawnić robi się wstręty i doprowadza do wyjścia z tej organizacji? To już jest problem struktury. Nie grzechu bo struktury nie grzeszą. Ale problem braku strukturalnych zabezpieczeń przed manipulacją, brak rozwiązań, brak instytucji których zadaniem byłoby przełamać ludzką chęć do ukrywania zła. W państwie demokratycznym takie zabezpieczenia wynikają z trójpodziału władzy, nie4zalezności sądów i trybunałów, istnienia rzeczników itp. W polskim Kościele ich zabrakło! Nie zadziałała konferencja episkopatu, nie zadziałał nuncjusz, choć to on powinien reagować przede wszystkim. Sprawę załatwiono po indiańsku za pomocą p. Półtawskiej i jej osobistej znajomości z Janem Pawłem II. Czyli nie tak jak sprawa ta powinna być załatwiona. I tu leży problem nawet większy niż osobistych grzechów abp. Paetza. Grzesznik nie żyje. Ale czy rozwiązano już problem organizacyjny?
Artus2019.11.21 12:27
grzeszy prywatnie? arcybiskup? jeśli grzech jest zgorszeniem, lepiej by było z kamieniem do wody ... to nie jest sprawa prywatna, to jest ból i troska całego Kościoła; co jest większą profanacją, znieważenie przedmiotów kultu, nawet postaci przeistoczonej chleba i wina, czy tego typu grzech, o którym mówimy? co z Jezusem obecnym w sercach i życiu młodych kleryków? co bardziej rani Kościół i Niebo?
Marek212019.11.21 9:13
Wniosek z tej wypowiedzi: jest sobie miły problem akademicki na seminarium czy dyskusję panelową : "Gdzie i jak grzebać biskupa oskarżonego o nieładne rzeczy?" Wystarczy?
Artus2019.11.21 12:19
to wyżej brzmi bardziej jak wypowiedź profesora, a nie księdza