Ks. Piotr Spyra: Maryja uczy nas podejmowania decyzji  - zdjęcie
20.12.21, 12:27(zdj. własne)

Ks. Piotr Spyra: Maryja uczy nas podejmowania decyzji

2

Na czym opierasz swoje życiowe decyzje? Na mądrości ludzkiej, boskiej, czy emocjach? A może zbyt lekko i pochopnie podejmujesz decyzje? Dziś Maryja - doskonały człowiek - chce nas nauczyć, jak to robić tak jak Ona, czyli doskonale.

NIEUFNOŚĆ CZY OBIEKTYWNE PRZESZKODY?

Tylko mało roztropny człowiek godzi się bez większego namysłu na wszystko, co mu proponują. Nawet Maryja miała do Boga pytania "Jak to się stanie?", lecz pytanie to nie wynikało z braku zaufania do Boga, tylko było to stwierdzenie obiektywnych przeszkód w realizacji planu Boga - oto ma zostać matką, lecz jest dziewicą. Po ludzku sprzeczność, chyba, że zainterweniuje Bóg.

Wystarczyło jednak, że anioł zapewnił Ją - "Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych" i Maryja od razu wypowiada swoje TAK - "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego".

ROZEZNAWAJ JAK MARYJA

Tak oto Maryja uczy nas dziś patrzeć na świat doskonałym wzrokiem ludzkim (trzeźwe spojrzenie, analiza rzeczywistości) i oczyma wiary (skoro Bóg coś obiecuje, jest wierny swojemu słowu, nawet jeśli po ludzku nie jest to możliwe).

Rzadko kto ma tak wysoko rozwinięte obydwa zmysły oceny rzeczywistości, dlatego popełniamy wciąż tak wiele błędów w rozeznawaniu woli Boga. Wtedy albo jesteśmy chłodnymi realistami, którzy nie wierzą w cuda, albo naiwnymi i "nawiedzonymi" dewotami, u których brak zdrowego rozsądku.

NAD CZYM I JAK MAM PRACOWAĆ?

Zastanów się dziś, której umiejętności ci najbardziej brak: zaufania do Boga (wiary) czy umiejętności myślenia i analizy rzeczywistości (rozumu). Jedno i drugie jest darem od Boga, który trzeba rozwijać i ćwiczyć niczym granie na instrumentach czy języki obce. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze cnoty roztropności, dzięki której będziemy rozeznać, jakie narzędzie (rozum czy wiarę) trzeba zastosować w konkretnej sytuacji.

Poproś dziś Maryję, aby pomogła ci rozwijać w sobie te trzy bardzo ważne dary/umiejętności/cnoty: rozum, wiarę i roztropność. Spośród wszystkich ludzi na ziemi, Ona ma te dary rozwinięte w stopniu doskonałym, dlatego jest tak dobrą nauczycielką życia. Ona bardzo chętnie dzieli się wszystkim, czego się nauczyła, dlatego doprowadzi cię do wielkiej dojrzałości ludzkiej, pomoże ci rozwinąć zaufanie do Boga i nauczy rozeznawać, w których sytuacjach trzeba zastosować ludzką mądrość, a w których boską.

Ks. dr Piotr Spyra

Tekst ukazał się na profilu ks. Piotra Spyry na Facebooku.

Komentarze (2):

Jerzy2021.12.21 18:00
Spyra bredzi jaka Maryja gdzie ona mieszka?
Anonim2021.12.20 12:48
spyra, czegoś ty sie znowu nałykał?