Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół w Polsce wymaga oczyszczenia, ale nie poradzi sobie sam  - zdjęcie
30.05.20, 18:15Fot. screenschot: Youtube - Tajne Komplety

Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół w Polsce wymaga oczyszczenia, ale nie poradzi sobie sam

29

W ostatnim filmie braci Sekielskich o pedofilii w Kościele: „Zabawa w Chowanego”, jako ekspert głos zabrał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Teraz duchowny udzielił wywiadu Agnieszce Bugała dla tygodnika „Niedziela”, w którym odpowiada na pytanie o to, co dalej z oczyszczeniem Kościoła.

Pierwsze pytanie dziennikarki, jakie zadała duchownemu, dotyczyło tego, co skłoniło go do zgody na udzielenie swojej wypowiedzi w filmie braci Sekielskich:

-„Uważam, że należy mówić na ten temat w różnych miejscach, nie tylko w tych, które są związane z Kościołem, ale także w tych, które są z dala od Kościoła, bo problem jest bardzo ważny i nie widzę przeciwskazań. Co do oszusta (chodzi o sprawę Marka L., informatora braci Sekielskich – red.) – to był jeden z elementów poprzedniego filmu, ale oprócz – zdemaskowanego zresztą – jednego oszusta, film pokazał wiele prawdziwych rzeczy w tej sprawie i dowiódł, że mówienie na ten temat ma ogromne znaczenie społeczne. Ja nie zgłosiłem się do udziału w filmie. To twórcy zgłosili się do mnie, przyjechali i nagrali moją wypowiedź. Warunek, jaki postawiłem to aby tego, co powiem nie cenzurować” –stwierdza ks. Isakowicz-Zaleski.

Kapłan podkreślił w wywiadzie, że mówienie o pedofilii w Kościele nie jest atakowaniem Kościoła. Przeciwnie, to ten, kto próbuje ukryć zło uderza w Kościół:

-„Przenoszenie księży z parafii na parafię, lekceważenie ofiar i bólu, który im zadano – to jest uderzenie w Kościół. To wymaga oczyszczenia, naprawy”.

Nawiązując do twierdzeń, że dziennikarzom zajmującym się sprawą pedofili w Kościele chodzi przede wszystkim o niszczenie Kościoła, duchowny zauważa, że nie mieliby ku temu okazji, gdyby Kościół właściwie reagował na nadużycia:

-„Gdyby Kościół chciał, jasno, wyraźnie i skutecznie, zwalczyć pedofilię i wszystkie inne zażyłości, bo to nie jest jedyny nierozwiązany systemowo problem w Kościele, to byśmy takich filmów nie musieli kręcić. Dopóki nie ma odwagi tego przeprowadzić, to daje amunicję wszystkim innym środowiskom, także, albo przede wszystkim, nieprzychylnym Kościołowi. Podstawowym błędem Kościoła od roku 1990 – według mnie – jest grzech zaniechania. To było bardzo wyraźne widać przy sprawie abp Paetza w 2002 r. , oraz lustracji w 2006 r., gdy konkretni hierarchowie blokowali i tuszowali tę sprawę” – powiedział.

-„Pierwszy film braci Sekielskich, niezależnie jak byśmy to oceniali, powinien przynieść konkretne działania Kościoła. Niestety, nie przyniósł. Jeśli dziś mamy mieć do kogokolwiek pretensje – mówię to z pełną odpowiedzialnością – to nie do dziennikarzy, którzy są mniej, lub bardziej tendencyjni, ale do władz kościelnych, które tego nie zrobiły i nie widzą potrzeby oczyszczenia. Różne deklaracje, które padają, są deklaracjami pustymi, za którymi nie idzie żadne działanie. Dziś jesteśmy w sytuacji, w której Kościół sam sobie przygotował grunt pod to, że oddał pole innym osobom – które kręcą filmy, przygotowują publikacje, które wyjaśniają te sprawy” – dodaje.

Jak stwierdza kapłan, na ten błąd Kościoła składają się trzy elementy. Po pierwsze jest to mentalność z czasów komunizmu, przez którą ludzie Kościoła uważają się za obrońców oblężonej i wciąż atakowanej twierdzy. O ile, jak mówi ks. Isakowicz-Zaleski, mentalność ta była zasadna za czasów działania IV wydziału SB zwalczającego Kościół, to nie ma ona uzasadnienia dziś. Po drugie ludzie Kościoła lekceważą opinię publiczną. I trzeci element to tzw. „mafia lawendowa”:

-„… zło pochodzi od tzw. mafii lawendowej, czyli księży, coraz liczniejszej grupy, homoseksualistów, powiązanych ze sobą w wielu sprawach, będących czasem dla siebie wzajemnymi partnerami, którzy tuszują nie tylko te sprawy – i to było widać przy lustracji, gdzie kard. Dziwisz wprost mi powiedział, że nie mogę pisać o homoseksualistach”.

W wywiadzie ks. Isakowicz-Zaleski zwraca też uwagę, że ofiary nadużyć ze strony duchownych potrzebują od Kościoła przede wszystkim troski i „pochylenia się nad ich raną”, czego nie znajdują:

-„Opowiem historię, która zobrazuje moją diagnozę tego problemu. Młoda kobieta, która była molestowana przez duchownego napisała do nuncjatury. Dostała odpowiedź, po wielu miesiącach, że może zeznawać. I rzeczywiście, pojechała do Warszawy, nuncjusz ją przyjął, wszystko zgodnie z protokołem i konfrontacja – komisja pięciu księży, którzy ją przesłuchują. I ona mówi mi tak: W jaki sposób ja mam mówić o intymnych doświadczeniach, które przeżyłam jako mała dziewczynka, przed pięcioma mężczyznami, którzy każą wypełniać rubryki i podchodzą do tej mojej traumy na zasadzie: formularz, pieczątka? Aż się prosi, żeby w takiej komisji były osoby świeckie, żeby były kobiety, przed którymi łatwiej można się otworzyć, które to rozumieją. Opowiadała zdruzgotana: zero empatii. Wszystko grzecznie, kawka, szczęść Boże, ale żadnej empatii wobec ofiary. I Kościół dlatego przegrywa, oddaje to pole, bo nie stosuje tych najprostszych zasad, które nawet na policji już są – przychodzi psycholog, specjalista, który potrafi odróżnić konfabulację od prawdy, pozwoli się wygadać, stworzy warunki psychologicznego komfortu. No i są kobiety, które niosą pomoc kobietom – to jest naprawdę bardzo ważne, bez tego nie ruszymy dalej”.

Duchowny odniósł się również do historii z czasów swoich studiów w Rzymie, którą opowiedział w filmie, kiedy to starszy kapłan doradzał księżom zamykanie drzwi od środka:

-„System jest zepsuty. I znów wrócę do niechlubnego przykładu Poznania, molestowanych kleryków i abp Paetza. Byłem w Rzymie w 2002 r., gdy sprawa Paetza była na ustach wszystkich, tych z Polski i tych z innych krajów. Ta sprawa pokazała, że system jest zepsuty i niewydolny. Wszyscy wiedzieli, ale potrzeba było pani Półtawskiej, świeckiej osoby, która przebiła się do Watykanu i powiedziała swojemu przyjacielowi o tym, co się dzieje w Polsce. Zresztą, o tym później pani Półtawska mówiła, list księży poznańskich musiała przemycić do Ojca Świętego, to nie była prosta sprawa. To pokazuje do jakiego stopnia okłamywano Jana Pawła II. Dlatego nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że to rzuca cień na osobę świętego Papieża. W żadnym wypadku nie rzuca, to pokazuje, że w otoczeniu papieża, niektórzy, bo nie wszyscy, zachowywali się w sposób skandaliczny. Tuszowanie tej sprawy, jak i kilku innych, jak np. sprawy założyciela Legionistów Chrystusa o. Marciala Maciela Degollado pokazuje jakich papież miał współpracowników, jak troszczyli się o niego i o Kościół”.

Wobec zapowiedzi trzeciego filmu braci Sekielskich, który ma być wymierzony przeciwko św. Janowi Pawłowi II, ks. Zaleski stwierdza:

-„Papież był krystaliczny, nikt i nic nie jest w stanie zakwestionować jego świętości. Jednak wielu księży w Watykanie to są homoseksualiści, którzy się wspierają, awansują i dość często w wypaczony sposób postrzegają rzeczywistość”.

Duchowny komentuje też twierdzenia, jakoby skandale w Kościele były pokłosiem sabotażu jego struktur przez służby komunistyczne:

-„W książce Księża wobec bezpieki dość dokładnie to badam i opisuję – wrzucanych, na siłę, agentów, była garstka. To nie byli ludzie, którzy zrobili choćby karierę, bo nie wytrzymali i odeszli – to jest np. przypadek jezuity Turowskiego, który był oficerem SB, wstąpił do zakonu jezuitów i wytrzymał tam 10 lat. To, że problemy Kościoła są spowodowane sabotażem i inwigilacją to są mity, nie fakty. Nawet, gdyby uznać, że ta koncepcja ma sens, to tym bardziej Kościół powinien chcieć lustracji w trybie pilnym. Teraz sprawa jest przedawniona, minęło 30 lat, ze znanych mi agentów żyje jeszcze kilku, reszta już jest na Sądzie Bożym” – stwierdza.

 

Opublikowany na stronie Tygodnika Katolickiego Niedziela wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim został usunięty przez redakcję. W jego miejsce zamieszczono artykuł o kaplicy w Ogrodach Watykańskich.

-„Cenzura to samobójstwo wizerunkowe, bo oznacza, że Kościół jednak nie chce być przeźroczysty” – komentuje usunięcie tekstu sam ks. Isakowicz-Zaleski. Na swojej stronie internetowej [TUTAJ] zamieścił on pełny tekst wywiadu oraz screen ze strony tygodnika.

 

kak/niedziela.pl

Komentarze (29):

Darek2020.05.31 17:23
Biblia jest odpowiedzią na wszystkie pytania, mówi też jak oczyścić Kościół: ogniem! Nic tak dobrze jak napalm nie oczyści Kościoła z plugastwa, tak mówi Pismo.
PIS, PO, PSL, SLD = Nowa Lewica 2020.05.31 12:23
PiS “reglamentuje” posłów Konfederacji w Sejmie Przez obostrzenia wynikające z pandemii rządzący chyba bardzo zatęsknili za długo zamkniętymi cyrkami, więc postanowili, że zorganizują go sobie w Sejmie. Władza w sposób skandaliczny i niesprawiedliwy zdecydowała, że zamiast dwóch posłów na sali plenarnej #Konfederacja może mieć tylko JEDNEGO posła. Jednocześnie zwiększyli liczbę miejsc dla swoich posłów (do 28) oraz Koalicji Obywatelskiej (do 16) i Lewicy (do 6). Mało tego poseł Grzegorz Braun został też ukarany obcięciem części pensji poselskiej za mocne słowa prawdy o ministrze Szumowskim,który kompletnie się pogubił, wymyślając kolejne absurdalne obostrzenia, zakazy i nakazy, a do tego zamieszany jest w afery finansowe. Nergal wczoraj powiedział chwaląc Hołownie że " satanista będzie szanował katolika który wyznaje poglądy ekumeniczne który buduje mosty" . Iście zastanawiające Ani zaborcy, ani okupanci nie zatrzymali nigdy pielgrzymki ! PIS tego dokonał https://image-media.gloria.tv/placidus/c/37j9h1mdlhfji2gn8sr986nvzkjtisbqtg5w9w8.jpg
heinrich2020.05.31 11:06
,,Kościół ''nie poradzi sobie sam , to nich wreszcie uwierzą , że TYLKO Jezus , Jezus jest tym uzdrowicielem, lekarzem . Będzie tak, póki nie będzie wspólnotą chrześcijan.
kropka2020.05.31 10:43
Czcigodny księże. Przykro mi pouczać go ale informuję,że w Polsce jest organ do ścigania przestępstw i tam powinni się zgłaszać poszkodowani.Żaden biskup nie ma tych uprawnień ! Uważam,że tam powinien ksiądz kierować ewentualnych swoich rozmówców a nie stawać się "dyżurnym" dzienników.
STANISLAW2020.05.31 12:30
Autorowi Zaleskiemu chodzo o lobby homoseksualne. Prawodawstwo panstwowe do tego się nie wtrąca. Jest to zlo moralne, którym dyscyplina kościelna powinna się zająć, w tym wypadku sądownie. Czy ks. Zaleski wie o obowiązku "donieś Kościołowi" (a nie mediom)?
Olo2020.05.31 10:28
Według badań ponad 65% pederastów interesuję się dziećmi , filmy Sekielskich to tylko dobitnie potwierdzają !!!
STANISLAW2020.05.31 9:14
-„Papież był krystaliczny, nikt i nic nie jest w stanie zakwestionować jego świętości. Jednak wielu księży w Watykanie to są homoseksualiści, którzy się wspierają, awansują i dość często w wypaczony sposób postrzegają rzeczywistość”. - - Ratuj się, księże Tadeuszu! Do watykanskiego kryminału pójdziesz, że nie zgłaszasz takich grzechów i przestępców do sądu (kościelnego)! Dlaczego ich nazwiska ukrywasz nie tyle przed nami, co przed sądami kościelnymi? Jesteś wobec tego wspólnikiem tych praktykujących homoseksualistów. Nie tak? Czy inaczej mam rozumieć Twoje milczenie przy pełnej tu deklaroiwanej znajomości sprawy?
Akacja2020.05.31 9:07
Do tych, którzy krytykują ks. Zaleskiego i chcą zamiatać pedofilię pod dywan: "Wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych - Mieście uczynili", "Jeśli by kto stał się powodem zgorszenia tych najmniejszych powinien kamień młyński przyczepić sobie do szyi..." i wiadomo co zrobić... "Tylko Prawda was wyzwoli". Ciekawe kto to powiedział?
ryszard2020.05.31 8:42
Dawno nie czytałem tak szczerej prawdy o gorszej części mojego kościoła. Może uczciwi powinni po prostu solidarnie odejść i zostawić lawendowych z ich smrodem. Lepsze to niż wszystko miałoby się rozpaść.
Beno2020.05.30 21:47
Coś mi się wydaje, że ks. Isakiewicz to agent i wróg Kościoła. dobrze byłoby sprawdzić, co to za jeden. On bardziej uprawia politykę, włączał się w działalność "Solidarności", a to chyba też jakiś towarzysz "Bolek" 2.
Reytan2020.05.30 20:37
Zaleski pomija dzialalnosc masonerii,ktora z jednej striony w Kosciele popiera pedofilow,zeby zniszczyc Kosciol od zewnatrz. Zaleski wiec,sam mason,ulatwia to,co juz sie stalo z Kosciolem wszedzie poza Polska. Jego kolaboracja z Sekielskimi zasluguje na kare smierci za zdrade Polski I Kosciola. Jest zbyt inteligentny,zeby wierzyc w jego naiwne I kretynskie wyjasnienia. Co bedzie z wytepoenia pedofilii,jezeli juz w ogole nie bedzie Niezaleznego Kosciola Katolickiego,ty ZBRODNIARZU.
Cenzura w Kościele?2020.05.30 20:28
Podobno ten artykuł został usunięty ze strony Niedzieli. Tak napisał na twiterze ks. Isakowicz - Zaleski (sprawdźcie).
Reytan2020.05.30 20:39
I slusznie zostal wyciety,Zaleski jesr antykatolickim agentem masonsklim.
Reytan2020.05.30 20:27
Wyszlo szydlo z worka,Zaleski jest farbowanym masonskim lisem.
PI Grembowicz2020.05.30 19:57
Xieze!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? Jakie społeczeństwo taki Kościół...
STANISLAW2020.05.30 19:39
Tak, nawet zgolenie poświęconych wąsów kapłańskich wymaga pomocy z zewnątrz!
TĘCZOWYM ZBOKOM w KOŚCIELE WIERNI DADZĄ RADĘ2020.05.30 19:35
Powiem tak, może trochę zbyt ostro, ale dziś sobota. W niedzielę by nie wypadało. No i słowa te muszą trafić do tego neo-bolszewickiego łajna, przewalającego się i na tym forum. No więc, lewackie śmieci,wierni Kościoła, jak choćby ja, znakomicie rozróżniamy wiarę w Boga od hierarchii i kleru kościelnego. Do wiary w Boga ta hierarchia i kler nie jest nam niezbędny, choć potrzebny. Druga sprawa, znakomicie zdajemy sobie sprawę z tego, że przez dekady do hierarchii i kleru Kościoła podstępem wtargnęły całe hordy wszelkiej maści zboczeńców, zwyrodnialców, pedofilów, psycho i socjopatów. W blisko 80-ciu procentach to hordy o orientacji homoseksualnej. Zło do Kościoła wtargnęło więc wraz z homoseksualizmem. Homoseksualne mafie zwane "lawendowymi" wzajemnie się przez lata promowały, awansowały, wspierały. I jest jak jest. W większości to osobnicy nawet nie wierzący w Boga, osobnicy, którzy podstępem wyłudzili święcenia kapłańskie. Nie są więc dla nas, wiernych Kościoła, duchownymi tylko oszustami. I za takich ich się uznaje. Głupim jest ten, który sądzi, że świadomość tego faktu - a wśród wiernych Kościoła jest coraz bardziej powszechna - nie spowoduje tego, że to wierni zaczną oczyszczać swój Kościół jeśli hierarchowie tego nie zaczną robić. I tej rewolucji zwykłych wiernych w Kościele nikt nie zatrzyma. Nic też nie potoczy się tak jak na Zachodzie. W Polsce kościoły zawsze wypełnione będą ludźmi wierzącymi, ich dziećmi, wnukami. W Polsce wiara - nawet gdy była zabroniona - przetrwała, bo była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zachód nie ma polskiego doświadczenia walki bezpośredniej z totalitaryzmem bolszewickim. Tu hordy zboczeńców będą uciekały w popłochu. To nie jest kwestia odległego czasu. Świadomość tego co ma nastąpić, dla wiernych i jednocześnie Polaków, jest oczywista. Bolszewik czerwony uciekał z Polski w 1920, ten obecny, tęczowy nawet nie wiadomo czy zdąży. Gniew Polaka-chrześcijanina to nie zachodnia poprawność, przestrach i bezwolność.
wujek dobra rada2020.05.30 19:11
Papiez nie byl krystaliczny, bo mianowal na arcybiskupa Wiednia ksiedza, o ktorym wiedziano, ze jest pedofilem, pozniejszego kardynala Groera. To nie lawendowa mafia kryje dzieciojebcow, ale mafia pedofilska, osmiornica okalajaca kosciol, ktorej czlonkowie wspolpracuja w gwalceniu dzieci i tuszowaniu oskarzen wobec zboczencow. Co gorsza, prominentni pedomafiozi urzeduja na najwyzszch stanowiskach w Watykanie.
alex2020.05.30 19:10
EKSPERT .(dobre sobie).głos zabrał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "...To, że problemy Kościoła są spowodowane sabotażem i inwigilacją to są mity, nie fakty."Te słowa pana Zalewskiego mówią same za siebie. To nie mity p.Zalewski ale fakty, broń nas Boże przed wilkami i owczej skórze .
Maciej Łagodny.2020.05.30 19:00
Kapłanie Zalewski ,był czas że PANA PODZIWIANO.Dziś Panem GARDZĄ bo sra Pan do własnego GNIAZDA. Dopóki będzie CELIBAT ,będą w K.Katolickim ZBOCZENIA. Dlaczego NIE MA ICH w PRAWOSŁAWIU,GREKOKATOLIKÓW ,PROTESTANTACH ???????????????odpowiedz prosta.Jest siła--żona KTÓRA STOI NA STANOWISKU zboczenia nie.
Jacek2020.05.31 13:39
Na pewno nie ma??? Czyżby Kościół idealny? .... A kim był np, Rasputin, jak nie zboczeńcem. Bzdury piszesz!!!!!
katolicka kretynizacja polski2020.05.30 18:46
Chrześcijaństwo już od ogłoszenia go przez cesarza Konstantyna religią oficjalną i panującą zazdrośnie strzegło nadanych mu przywilejów i władzy. Nienawiść do innych religii, do wszystkich tych, którzy jego monopol kwestionowali, pycha i żądza władzy doprowadziły wkrótce do okrutnych rzezi wypraw krzyżowych, pogromów kościoła Wschodniego, stosów Świętej Inkwizycji. Sam kościół zaś gnił od środka, upojony zgromadzonym bogactwem i oszołomiony narkotykiem panowania... i niestety trwa to do dziś!
BÓG JEST2020.06.2 8:30
O, Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
AAAtomek2020.05.30 18:27
Kościołowi w Polsce pomoże tylko ścisłe działanie prokuratury oraz policji i brak dotacji przez wiernych. p.s. Nie musicie mi dziękować za podpowiedz co należy zrobić. Nie trzeba.
klon2020.05.30 22:12
Ok. Nie dziękujemy
alos2020.05.30 18:24
zakłamują rzeczywistość...bo dziewczynki też są molestowane
Z proletariackim pozdrowieniem!2020.05.30 18:24
Czasy pisania transparentów już dawno minęły, ale nie u was na Białorusi.
Lech Keller-Krawczyk2020.05.30 18:17
HA HA, POWODZENIA ZWYRODNIALCY ;)
AntyObłudau2020.06.1 0:38
Zobacz co wyprawiają sataniści i masoni to za głowę się złapiesz !