Kanonizacja jest niezgodna z duchem czasu? - zdjęcie
27.04.14, 18:49fot. Anna Stańczak

Kanonizacja jest niezgodna z duchem czasu?

6

O. Bernd Hagenkord SJ, szef niemieckojęzycznego Radia Watykańskiego, broni kanonizacji przed krytyką. Stwierdził, że ma ona wielu przeciwników, którzy uważają ją za „tradycyjną” i niezgodną z panującym dziś duchem czasu. Jednak zdaniem jezuity podczas krytyki kanonizacji ujawnia się bardzo niebezpieczna arogancja.

Szef niemieckojęzycznego Radia Watykańskiego podkreśla, że każdy święty jest dla Kościoła przykładem. Dzieła świętego unaoczniają, że można osiągnąć życie, które jest zgodne z zamysłem Boga.

Nie można więc powiedzieć, że kanonizacja jest niezgodna z duchem czasu – zaznaczył o. Hagenkord.

pac/kathpress.co.at

Komentarze (6):

anonim2014.04.27 19:14
Skąd ta krytyka? Przecież obie kanonizacje są zgodna z duchem czasu jak mało co. Z Bogiem
anonim2014.04.27 19:17
Moze chodzi o co innego, to powazne pytanie (nie pusta zlosliwosc) czy Bog o tym wie ? Ze obaj sa swieci ....
anonim2014.04.27 20:24
Rozumiem że kiedyś ogłaszano ludzi świętymi, inny poziom wiedzy i rozwoju społeczeństwa, ale w dzisiejszych czasach to dla mnie właśnie jakiś zabobon.
anonim2014.04.27 21:36
Przecietniak napisał: "Rozumiem że kiedyś ogłaszano ludzi świętymi, inny poziom wiedzy i rozwoju społeczeństwa, ale w dzisiejszych czasach to dla mnie właśnie jakiś zabobon." *** Znaczy, że niewiele rozumiesz - przeczytaj jeszcze raz: "każdy święty jest dla Kościoła przykładem. Dzieła świętego unaoczniają, że można osiągnąć życie, które jest zgodne z zamysłem Boga." Swięci Kk są poniekąd odpowiednikiem świ8eckich bohaterów, pokazują nam, że praktycznie każdy człowiek może być do końca wierny swojemu powołaniu i w oparciu o Bożą Łaskę w pełni zrealizować swoje człowieczeństwo. Swiętych jest znacznie więcej, tylko niewielka liczba z nich jest wynoszona na ołtarze. Poza tym - co do Boga, to czasy niewiele się zmieniły, On działa z równą Mocą,tak samo jak to miało miejsce ok. 2 tys. lat temu. Wtedy nie było wcale mniej (procentowo) sceptyków, aniżeli jest obecnie.
anonim2014.04.27 23:10
Im więcej powrotu do "korzeni" czyli im więcej Judaizmu w Kościele katolickim - tym mniej katolicy rozumieją Kościół katolicki; tym mniej kapłanów nie rozumie po co są kapłanami. Może dla własnej SAMO REALIZACJI; czyli nie dla Niego.
anonim2014.04.28 10:48
@Klara (oporna uczennica Pańska) "Znaczy, że niewiele rozumiesz - przeczytaj jeszcze raz" - czytałem i rozumiem, ale chyba nie do końca do Ciebie dotarło co napisałem w poprzednim komentarzu.