Jak wynika z danych krakowskiego urzędu stanu cywilnego w latach 2020 i 2021 liczba zawartych związków cywilnych była wyższa niż ślubów kościelnych, konkordatowych.

W 2021 roku zawarto w Krakowie 1842 związki cywilne i tylko 1345 ślubów kościelnych. Natomiast w 2020 roku były to 1432 związki cywilne oraz 1277 ślubów kościelnych. Jak zatem wynika z danych przygotowanych przez krakowski magistrat trend rosnącej ilościowo przewagi związków cywilnych na ślubami wydaje się stopniowo umacniać.

Rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski ocenił, że statystyki z ostatnich dwóch lat w ogromnej mierze zdeterminowane są panującą pandemią koronawirusa, gdyż jak wynika ze statystyk, w okresie przedpandemicznym, pomimo systematycznej rosnącej liczby związków cywilnych, przewaga ślubów kościelnych, choć regularnie topniejąca, była jednak dość wyraźna.

„W czasie pandemii zaś uroczystości kościelne były odwoływane m.in. z powodu niemożności organizacji dużego przyjęcia, jakie się planowało, a jakie z powodu obostrzeń nie mogłoby się odbyć” - tłumaczył ks. Michalczewski.

 

ren/rmf24.pl