Kraje południa krytykują KE. Chodzi o relokację migrantów - zdjęcie
27.11.20, 17:48Fot. via: Facebook

Kraje południa krytykują KE. Chodzi o relokację migrantów

4

Propozycje Komisji Europejskiej dot. nowego paktu o migracji i azylu spotkały się ze stanowczą krytyką takich państw jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Malta. Kraje południa żądają wprowadzenia „obowiązkowej relokacji”.

Komisja Europejska pod koniec września zaprezentowała propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego. Chcąc uniknąć sprzeciwu państw Europy Środkowo-Wschodniej, zaproponowano opcję „sponsorowania powrotów” migrantów przebywających w krajach południa Europy. W ten sposób z państwami przyjmującymi migrantów solidarność mieliby okazać państwa przyjmowaniu ich niechętne.

Propozycja jednak budzi sprzeciw Grecji, Włoch, Hiszpanii i Malty. Premierzy tych państw wysłali list do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela. W swoim stanowisku wzywają do przyjęcia środków zapewniających większy podział obciążeń związanych z migrantami.

- „Obowiązkowa relokacja powinna pozostać głównym narzędziem solidarności” – podkreślają.

- „Uważamy, że zasady solidarności i związane z nimi zobowiązania wszystkich państw członkowskich należy jasno określić. Państwa pierwszej linii nie mogą stawiać czoła presji migracyjnej za całą Unię Europejską. Musimy znaleźć wykonalne i skoordynowane rozwiązania w sprawie naszych wspólnych wyzwań” – piszą sygnatariusze.

kak/PAP

Komentarze (4):

Beduin2020.11.27 22:18
Dziwne te "panstwa poludnia" - nie potrafia relokowac tych ludzi jeszcze bardziej na poludnie ? Trzeba im to tlumaczyc? Glupota czy polityczna poprawnosc - na jedno wychodzi.
alusia2020.11.27 19:53
Czy tam nie ma żołnierzy na granicach?
Zatroskany2020.11.27 19:27
Angelo przyznaj się ile broni sprzedałaś do Libii przed śmiercią Kadafiego.
po prostu nie wpuszczać!2020.11.27 19:26
A w wypadku nielegalnego przekroczenia granicy dożywotni zakaz wjazdu do UE. A szczególnie ostre działanie w przypadku gdy przestępca podaje się za uchodźcę a następnie jeździ na urlop do kraju z którego "uszedł".