„Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych” - mówił o cenie za system antyrakietowy Patriot, którą zaproponowała Polsce podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w rozmowie z portalem internetowym „Defense News”.

Cena, jaką Polska musiałaby potencjalnie zapłacić za pociski Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym to łącznie 10,5 mld dolarów, a więc o 7 mld złotych więcej niż Polska łącznie chce przeznaczyć na swoją obronę przeciwrakietową.

Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3). Wysoki koszt był dla nas niespodzianką”

- dodał minister Kownacki.

Polsce przedstawiono ofertę, która obejmuje 16 wyrzutni rakietowych, cztery radary sektorowe oraz 208 rakiet PAC-3 w ulepszonej wersji MSE.

Kownacki podkreślił również, że MON dokona szczegółowej analizy proponowanego tekstu wstępnego porozumienia, gdy tylko ten zostanie Polsce wysłany.

Nie możemy po prostu zaakceptować takich warunków finansowych, będziemy intensywnie pracować nad ich złagodzeniem, przeprowadzimy szczegółową analizę”

- dodawał.

dam/PAP,Fronda.pl