Kordon sanitarny na granicach - zdjęcie
10.03.20, 09:23Mariusz Kamiński, minister MSWiA, konferencja nt. kordonu sanitarnego/gov.pl

Kordon sanitarny na granicach

20

Służby będą badać pasażerów przyjeżdżających do Polski z zagranicy

Pasażerowie przyjeżdżający do Polski autokarami i busami z Niemiec i Czech będą poddawani kontroli sanitarnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki, a także ministrowie Mariusz Kamiński i Łukasz Szumowski poinformowali o tym na specjalnej konferencji prasowej. Dziś (9 marca 2020 r.) utworzonych zostanie pięć punktów kontroli sanitarnej na zachodniej granicy Polski – znajdą się one w miejscowościach: Kołbaskowo, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki i Świecko.

- Podejmujemy środki zaradcze, żeby przyrost zarażeń był jak najmniejszy. Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję – powiedział szef rządu, argumentując wprowadzenie specjalnych działań na granicach. Punkty kontroli sanitarnej będą prowadzić funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego. Na czas działań funkcjonariuszy, w porozumieniu z zarządcami dróg, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu – tak, jak przy tymczasowej kontroli, zostanie on spowolniony i zwężony w miejscach kontroli.

- Punkty kontroli sanitarnej, które uruchamiamy, będą działały całodobowo – powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak wyjaśnił, dziś o godzinie 15:00 uruchomionych zostanie 5 punktów na granicy z Niemcami i Czechami, natomiast od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone także na wschodzie kraju, czyli na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Wdrożone zostaną też kontrole sanitarne w pociągach przekraczających granice i w portach morskich. - Uważamy, że z uwagi na to, iż grono osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy, musimy wprowadzić nadzwyczajne środki – powiedział szef MSWiA. Pasażerowie korzystający z ruchu lotniczego są już objęci obowiązkiem wypełniania kart pasażera, a Straż Graniczna uzyskuje o nich informacje dzięki połączeniu systemem PNR ze służbami innych krajów.

Jak wyjaśnił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, kontrola sanitarna na granicach będzie polegała na pomiarze temperatury pasażerów. Następnie funkcjonariusze będą odbierać karty pasażerów i karty kierowców (zawierające m.in. dane kontaktowe oraz miejsce podróży), które zostaną przekazane do urzędów wojewódzkich i wprowadzone do specjalnego systemu. Wszystko po to, aby w przypadku wykrycia kolejnych osób chorych, móc szybko dotrzeć do pozostałych podróżnych, z którymi pacjent miał kontakt.

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że w najbliższych dniach należy spodziewać się istotnego wzrostu liczby zachorowań. - Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy także plany zwiększenia liczby tych miejsc – powiedział szef resortu zdrowia. Wskazał jednocześnie, że ministerstwo ściśle współpracuje w tej kwestii z wojewodami.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do organizatorów wydarzeń, w których bierze udział znaczna liczba osób, aby powstrzymali się od ich organizacji. Według analiz imprezy masowe były bowiem jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i we Włoszech.

W specjalnej konferencji, oprócz premiera i szefów resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia, wzięli także udział szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, komendanci główni Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Przed spotkaniem z mediami odbyła się wideokonferencja z wojewodami, w której wzięli udział m.in. ministrowie Mariusz Kamiński i Łukasz Szumowski, wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz Główny Inspektor Sanitarny. Podczas odprawy omówiono szczegóły dotyczące funkcjonowania punktów kontroli sanitarnej i kwestie dotyczące organizacji imprez masowych.

 

gov.pl

Komentarze (20):

Miss You promo2020.03.19 22:01
Jesli cos robimy to robmy to solidnie ,oczwisci rozumiem ze badajacy osobe nie bedzie urzywal jednych i tych samych rekawiczek a nawet i stroju ,w inm przypadku przyniesie to wiecej szkod nisz porzytku....
anonim2020.03.11 1:18
Rząd Morawieckiego zupełnie nie radzi sobie z rządzeniem kraju. Banki łupią obywateli, okradają ich oprocentowanie lokat oszczędnościowych wynosi nieco ponad 1% a inflacja ponad 4,5 % r/r.
Nina2020.03.10 20:35
Teraz to wy oborowi geniusze mozecie sie bodnac ze slimakiem, o cale 2tygodnie za pozno .Na co ta oborowa gwardia czekala ?az wirus zaatakuje rozwinie sie zacznie dziesiatkowac ?!Skoro w epoce braku koronowwirusa pacjenci na sorze umierali w kolejkach , na wizyte do specjalisty miesiace a na zabiegi latami to jak oni sobie poradza z takim wrogiem ?Czyli cos na modle leczymy wirusa korona bo o nim glosno a pozostali pacjenci w odstawke jak umra to nie na koronowirusa a to juz nie ma takiej sily pzebicia !
Ogladaj hity online2020.03.10 20:15
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
100-letni Jędruś-Leszek z "Hamilton na Florydzie" 2020.03.10 13:51
- "Copying is NOT learning. Grandpa, you're too old to learn anything." - Amen.
guess who Leszku2020.03.10 13:32
@ShittySecuritySpecialist Copying is NOT learning. Grandpa, you're too old to learn anything.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.03.10 13:17
- "Verrückt ist der, der immer die gleichen Dinge tut, aber andere Ergebnisse erwartet". - A. Einstein
guess who Leszku2020.03.10 13:12
@ShittySecuritySpecialist Have you done your homework on Linux?
Marian2020.03.10 12:57
Podróżnych "narodowości prawniczej" posypywać azotoxem zeby dodatkowo korona-tyfuska nie przemycili.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.10 12:27
A wiesz kto finansuje "wordpress"? Taki jak ty obrzezany Roman Abramovich, jak ty Putina obciągacz. Nie znasz internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
anonim2020.03.10 11:26
Opinie wyrażane na tym portalu przez platfusów i resztę zboczonego lewactwa urągają rozumowi, logice, kulturze i zdrowemu rozsądkowi. Lewacko-rynsztokowa hołota nieustannie, z uporem maniaka wnosi smród i odór zgnilizny pomiędzy często ciekawe i wartościowe komentarze. Cóż, bywa nie raz, że w drodze do celu trzeba patrzeć, by nie wdepnąć w g*wno. Dyskomfortem jest również ten odór, ale i z tym sobie poradzimy. Kiedyś ten kraj posprzątamy.
Ciemnota to kupi2020.03.10 10:29
A objawy mogą się pojawić po 28 dniach PISIE METODY JAK ZWYKLE BEZ SENSU
+82020.03.10 10:11
hahahahahaha bajki tego g moze opowiadac frondkowskiej holocie ,wszystko lykacie
JS2020.03.10 9:48
Orędzie Matki Bożej z Trevignano Romano z 28 września 2019: Módlcie się za Chiny, ponieważ stamtąd nadejdą nowe choroby” Orędzie z Trevignano Romano 29 lutego 2020 r Dzieci moje, dlaczego czekacie aż stanie się coś strasznego, żeby zbliżyć się do Boga, a kiedy wszystko jest dobrze nie znacie swojego Zbawiciela? Dzieci moje, to nie będzie ostatni wirus, który przyjdzie z ziemi, ale spodziewajcie się innych rzeczy, trzęsienia ziemi i zarazy, świat jest tego pełny, a wielu, mimo tego wszystkiego, już oddało duszę diabłu. Dzieci, to jest czas nawrócenia, módlcie się i wierzcie w Ewangelię, ja obiecuję wam ochronę. Dzieci umiłowane, wielu z was prosi mojego Syna, aby szybko powrócił, i On przybędzie, ale dopiero gdy ujrzy jak obrzydliwość, grzech i bluźnierstwa rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej, a zło sprawi, że nie będziecie już mieli sił powrócić do Boga, wówczas Jego przyjście będzie ostatnim aktem miłosierdzia. Moje umiłowane dzieci, módlcie się, módlcie się wiele, Ja jako Matka was wszystkich, będę was chroniła i będę przy was. Teraz zostawiam was z moim Świętym Błogosławieństwem, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”. Króluj nam Chryste jako Król Polski Pozdrawiam
anonim2020.03.10 9:46
należy zadać pytanie, kto stworzył KorornoWirusa? kto odniesie korzyść z i uwolnienia koronowirusa? kto poniesie konsekwencjie prawne i finansowej za utracone życie niewinnych ludzi? czy nie należy powiedzić dość tym perfidnym szubrawcom i mordercom? Włoska służba zdrowia nie daje rady z koronawirusem. Dramatyczny apel lekarza [VIDEO] nczas.com/2020/03/09/wloska-sluzba-zdrowia-nie-daje-rady-z-koronawirusem-dramatyczny-apel-lekarza-video/ Świat w rękach rozpitych szaleńców z elektrodami w mózgu źródło: ram.neon24.pl/post/153438,swiat-w-rekach-rozpitych-szalencow-z-elektrodami-w-mozgu Izraelscy naukowcy od czterech lat pracowali nad koronawirusem Źródło: marucha.wordpress.com/2020/03/07/izraelscy-naukowcy-od-czterech-lat-pracowali-nad-koronawirusem/
anonim2020.03.10 9:57
Tak często mówi się i pisze o koronawirusie, a ty dalej swoje: "KORONOWIRUS"
ladychapel2020.03.10 9:34
Z uporem przypominam co pisaliści kilka dni temu frendzle: https://www.fronda.pl/a/wirusolog-o-koronawirusie-walczymy-z-tym-czego-nie-ma,140910.html
anonim2020.03.10 9:34
no nie przesadzacie? co to za kordon sanitarny dla Polski, to jest ser szwajcarski z dziurami? zakładam, z jakiś powodów chcę ominąć tak szumnie zapowiedzianą kontrolę tj. KORDON sanitarny, to jest to bajecznie proste? czy to nie jest to obliczone na fałszywy przekaz o ochronie sanitarnej Polski? czy tak postawienie sprawy przez wysokich funkcjonariusz Państwa nie jest oszustwem?
anonim2020.03.10 9:37
kordon «ciasny szereg lub kilka szeregów żołnierzy, policjantów itp. OTACZAJĄCYCH jakiś obiekt lub blokujących przejście»
anonim2020.03.10 9:53
Nie bądź malkontentem. Dla wrogów PiS-u betonowy mur z pancernymi drzwiami wokół Polski też zostałby skrytykowany. Więc daruj sobie. Prawda natomiast jest taka, że każde działanie zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia pandemii koronawirusa jest dobre. Dlatego brawa dla działań rządu.