Konwencja stambulska już dzisiaj utrudnia pomoc ofiarom przemocy - zdjęcie
26.07.20, 07:32fot. pixabay.com

Konwencja stambulska już dzisiaj utrudnia pomoc ofiarom przemocy

32

Mam za sobą lata adwokackiej, bezpośredniej pracy z dziećmi, kobietami i rodzinami, ofiarami przemocy. Nawet moja praktyczna kariera zaczynała się kilkanaście lat temu od wolontariatu w Ośrodku Interwencji Kryzysowej na warszawskim Kole, gdzie schronienia szukały matki z dziećmi uciekające z własnych domów.

Od trzech lat poświęcam cząstkę swojego czasu na działania Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który na mocy ustawy koordynuje cały polski mechanizm przeciwdziałania przemocy. Na samym początku kadencji zostałem wybrany przez członków Zespołu (w tym środowiska dalekie od Ordo Iuris) na stanowisko sekretarza odpowiedzialnego za techniczną koordynację działań tego gremium.

Moje wyniesione z praktyki przekonanie, że system został źle zaprogramowany i że skierowano go przeciwko widmowym źródłom przemocy - w znacznej części potwierdziło się.

Gdy przyjmowaliśmy "Wytyczne do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy" na lata 2018-19 i 2020-21 zrozumiałem, że to Konwencja stambulska uniemożliwia nam zorientowanie systemu przeciwdziałania przemocy na rzeczywiste źródła przemocy w Polsce - alkohol, używki, rozbicie wspólnot, atomizację społeczną. Przygotowywane przez urzędników ministerstwa lub przez żyjące z systemu "organizacje przemocowe" projekty "Wytycznych" zakładały wyjaśnianie pracownikom socjalnym w całym kraju genderowych źródeł przemocy, upatrując ich w kulturze, obyczajach i tradycyjnych relacjach mężczyzn i kobiet. Moje (wspierane przez PARPA, doświadczonych pracowników OPS czy OIK i innych rozsądnych członków Zespołu) starania o przesunięcie akcentów w stronę statystycznie w Polsce najistotniejszych czynników przemocy - rozbiły się o ... zobowiązania wynikające z Konwencji stambulskiej. Ostateczny efekt nie akcentował do przesytu wątków genderowych tylko dzięki bezpośredniej interwencji wiceminister Elżbiety Bojanowskiej.

Historia powtórzyła się gdy pisaliśmy Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy na lata 2020-26. Tak się złożyło, że pod nieobecność wiceminister to ja prowadziłem posiedzenie Zespołu i zaproponowałem systematykę pracy nad nowym Programem.

Poprzedni Program (2014-20) genderowe i ideologiczne treści zawierał już w pierwszych akapitach, gdzie wskazywał jedną i główną przyczynę przemocy w rodzinie - polskie "normy społeczne i kulturowe". Zaraz potem następowało potępienie rzekomego polskiego "tradycyjnego" modelu "pana i władcy" oraz społecznego przyzwolenia na przemoc. Zabrakło oczywiście miejsca na refleksję, dlaczego (właśnie wówczas publikowane) europejskie badania wskazują na Polskę jako kraj o najniższym wskaźniku przemocy wobec kobiet i niemal najwyższym odsetku zgłoszeń aktów przemocy organom ścigania...

Mając pełną świadomość, że antyrodzinne i genderowe mechanizmy nie mają racjonalnej podstawy, udało mi się wprowadzić do nowego Programu wiele wątków analitycznych i badawczych, które miały na celu ujawnienie rzeczywistych źródeł przemocy. Jednak i w Krajowym Programie nie mogło - ze względu na Konwencję stambulską - zabraknąć genderowych odwołań, które w oczywisty sposób zaburzają racjonalną analizę źródeł przemocy i budowę konkretnych i skutecznych mechanizmów przeciwdziałania.

Nie wspomnę o takich sprawach, jak wynikająca z genderowego zaczadzenia niechęć do zajęcia się zbadaniem proceduralnych gwarancji zabezpieczających dzieci przed pedofilią. A przecież składałem takie wnioski na posiedzeniach Zespołu jeszcze w 2018 roku... No, ale skoro cała przemoc wynika z napięć pomiędzy męskimi a kobiecymi rolami społecznymi, to pewnie na badanie procesów sprzyjających pedofilii nie ma już zapotrzebowania.

Gdy ktoś mówi mi dzisiaj, że walczymy z mirażem, że Konwencja nie ma żadnego wpływu na rzeczywistość - ja odpowiadam z całym moim doświadczeniem i praktyką - to przez Konwencję właśnie, zamiast skupić się na rzeczywistej pomocy ofiarom i rzeczywistej diagnozie przyczyn przemocy (alkoholizmie, narkomanii, seksualizacji życia społecznego) - władza pływała od lat w odmętach absurdu teorii gender. A ofiary cierpiały.

Czas to zmienić.

Czas wypowiedzieć Konwencję stambulską i na serio zająć się wsparciem dla ofiar przemocy.

Jerzy Kwaśniewski

PS Kończy się kadencja Zespołu Monitorującego. Gorąco zachęcam wszystkie organizacje prorodzinne z doświadczeniem w pracy z rodzinami z trudnościami do skierowania swego przedstawiciela do Zespołu IV kadencji - nabór trwa do 14 sierpnia. Link do wszystkich danych podaję w komentarzu.

PPS Bardzo dziękuję Caritas Polska. To dzięki zaufaniu Caritas mogłem zasiadać w Zespole jako przedstawiciel tej największej polskiej instytucji wspierającej ofiary przemocy.

 

mp/facebook/jerzy kwaśniewski

Komentarze (32):

Anna2020.07.30 9:36
Przemoc stosuje ten, kto ma władzę. Władzę w polskim domu ma zazwyczaj ten, kto trzyma kasę. Dlatego mniejsza aktywność zawodowa kobiet w stosunku do mężczyzn, przy jednoczesnej przewadze siły fizycznej tych ostatnich sprzyja przemocy domowej wobec właśnie kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Oto jest ten wasz dżęder - "tradycja" niepracującej żony sprzyja przemocy domowej poprzez materialne uzależnienie od sprawcy i fizyczną niemożność skutecznej obrony. Wymienione czynniki (alkohol, narkotyki itd) też są istotnymi czynnikami ale pewne "tradycje" także robią swoje i nie ma sensu udawać, że wszystko co tradycyjne jest dobre i nieszkodliwe.
Urszula2020.07.26 14:40
No, czepiają się tej Polski i czepiają, a Polska pisowska to sama słodycz, wszystko jest ekstra. Czego ci ludzie chcą?-------------------------------------------------------------------------------------------- "Unijna agencja do spraw uchodźców - kolejny już raz - upomina nasze państwo. Tym razem nawiązuje do ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jasno ocenił, że Polska na swej wschodniej granicy łamie prawa człowieka. Polska musi zapłacić po 34 tys. euro Czeczenom, którym odmówiono prawa do złożenia wniosku o azyl Czeczeni ubiegają się o azyl na granicy w Terespolu. To jednocześnie wschodnia granica Unii Europejskiej Polska notorycznie utrudnia Czeczenom wjazd na teren zjednoczonej Europy Równie ciężko Czeczenom jest zdobyć azyl już na terenie Polski Chodzi o wyrok z czwartku, w którym Trybunał orzekł, że utrudniają i uniemożliwiając składanie wniosków o azyl na przejściu granicznym Brześć-Terespol Polska łamie postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której jest sygnatariuszem.
Ninel2020.07.26 19:49
Podobają ci się granice otwarte dla terrorystów? nasi wiedzą jak to z tymi Czeczenami jest, niebacznie przyjęto ich całkiem wielu ćwierć wieku temu, oj nie było łatwo. To jest mafia, którą wspiera UE.
AAAtomek2020.07.27 8:19
Nie każdy Czeczen, Afgańczyk, Kurd to terrorysta! No chyba, że dla WAS z prawicy.
AAAtomek2020.07.27 8:00
Z wczoraj, facet zabił kobietę i wyskoczył z 10 piętra popełniając samobójstwo. Typowa przemoc domowa..... Przedwczoraj, zakatowano miesięcznego noworodka. ...... A dokoła, brak edukacji seksualnej, ograniczanie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Upadek lecznictwa psychiatrycznego. Coraz więcej samobójstw nastolatków. Oto Polska 2020!!! KATOLICKI RAJ. Co robi rząd w tych sprawach? Goooooowno.
miski2020.07.26 13:35
Czy ktoś może w tych komentarzach potwierdzić, że słyszał na kazaniu jak ksiądz uświadamia panów czego nie należy czynić kobiecie? Czekam (choć pewnie się nie doczekam).
janusz2020.07.26 19:16
Czy słyszałeś na kazaniu jak ksiądz uświadamia panie czego nie należy czynić mężczyźnie? Czekam (choć pewnie się nie doczekam).
Foster2020.07.26 13:22
Poland should not withdraw from the Istanbul Convention, says Council of Europe Secretary General: “Leaving the Istanbul Convention would be highly regrettable and a major step backwards in the protection of women against violence in Europe.”
ile gwiazdek na wers?2020.07.26 12:23
Prawicowe sekciarstwo ma mózgi zaczadzone ideologią, a innych oskarża o gender czy chgwc.
Ireneusz2020.07.26 21:19
"...ile gwiazdek..."!..Więc spadaj do swoich "niezaczadzonych" ideologią! Jesteśmy u siebie, nie będziesz nam dyktował! ... PATRZ JAKĄ TY MASZ PEDO-IDEOLOGIĘ...! Poszedł stąd!...Jakiego "palanta" się czepiasz! ? Spadaj, pedziu...! Ale juz !
Anton Macierak2020.07.26 12:12
Prawda o sekcie Ordo Iuris: https://www.youtube.com/watch?v=cUwXmAfW-QY
zawierucha klimatyczna2020.07.26 12:06
Ten mecenasik Kwaśniewski odmówił mi pomocy.
Arek2020.07.26 12:21
widocznie miał powód
°2020.07.26 12:25
Powód wzięty z d*py, sekciarz jeden pie*dolony.
Krystian2020.07.26 21:23
" Zawierucho..".! NAPRAWDĘ ODMÓWIŁ?? hahaha...Nam to piszesz? A on o tym wie, kłamco...! ? A źródła, na jakiej podstawie go pomawiasz? Jakoś nic więcej nie piszesz.....?
Olivia2020.07.26 12:02
A ile pieniędzy sie w błoto wyrzuca na takie ofiary przemocy potem pomoc psychologia leczenia itd itd zabawa w kółko nie lepiej dobić zrobić eutanazje tak po nowoczesnemu jak na zachodzie i koniec pitolenia marnotrawstwa kasy państwowej.
Olo2020.07.26 11:37
To jest konwencja przemocowa , skoro z góry faworyzuje jedną ze stron to ta strona będzie to wykorzystywała , doprowadzi to do nadużyć w niewyobrażalnej skali , podobnie jest w UK z rasizmem , ustawy faworyzują tylko jedną ze stron która to nagminnie nadużywa , co powoduje że Anglicy odreagowują tą niesprawiedliwość na polakach . W przypadku rodzin odbije się to na dzieciach ! Ta konwencja to ideologiczny marksistowski bełkot który pociągnie za sobą ogromną liczbę ofiar podobnie jak rewolucja bolszewicka !
Olo2020.07.26 11:51
Jeśli żonie powiem że podoba mi w tej czy innej sukience bo wygląda bardzo kobieco , lub jeśli żona mi powie żeby zachowywał się jak prawdziwy mężczyzna , a jeśli dzieciakom powiemy że są tylko dwie płcie to według konwencji przemocowej popełniamy myślo- zbrodnie i państwo powinno to usankcjonować !
olo ty lepiej nie pierdol2020.07.26 12:05
albo piərdolnij się w łeb raz a mocno
Olo2020.07.26 13:02
Ciebie już coś pie...ło i to mocno , typowe lewackie zombi !
rebeliant2020.07.26 10:41
Liczy się technika uniemożliwienia postępowania ciągu przemocy. Mówię tu o każdej wykrytej przemocy, która dąży do poniżenia, zastraszenia, grabieży. Konwencje tutaj nic nie dadzą... no chyba żeby tylko pomnażać lewicowe szkodnictwo, które chce wpychać ludzi na drogę destrukcji, np. ofiara krystiana w. mając obraz kobiety wyzwolonej i złudne poczucie, że do niczego nie dojdzie poszła do jaskini lwa. A w jaskini lwa nikt nie ma szans i dlatego się tam nie chodzi. Wróćmy do tej techniki... Nie pisma na papierze, lecz fizyczne możliwości (oraz psychiczne ułożenie społeczeństwa, że są to słuszne środki) ucięcia kolportażu przemocy przez sprawców/sprawczynie. A mianowicie zbudowanie takiej infrastruktury, która przestępców będzie trzymać w jednoosobowych celach (tak by bandziory nie miały nad kim się znęcać) i jednocześnie zmuszać do pracy. Nie jest rozwiązaniem, że oprawca - czy to osiedlowy rozbójnik, czy to diler narkotykowy lub też psychopata domowy - pójdzie do więzienia na 3 lata, tam inni nie lepsi poobijają się i poznęcają na wzajem, po czym taki delikwent wyjdzie i zadźga, tych którzy są "konfidentami" - bo tak bandycki światek określa każdego, kto śmiał nie własnymi siłami, lecz z pomocą policji przerwać im bandyckie praktyki. Aby zwalczyć przemoc, to trzeba ją zwalczyć na całej linii !!! W więzieniach (które powinny być przekształcone w obozy pracy z jednoosobowymi celami i z systemem żywność tylko za pracę), w szkołach, na drogach (tam jest cała masa bandyctwa i agresji), na dyskotekach i na koniec w domach. To co wam się wdziera do domów jest połączone naczyniami ze świata zewnętrznego. Aby dokonać zmiany w obrębie szczególnym to trzeba przyłożyć zmianę na całej linii. Jeśli chodzi o przemoc domową, to głównym jej zasileniem jest po prostu świat przestępczy - często właśnie jest tak, że to właśnie działalność gangów jest źródłem przemocy w domach, a także w szkołach.
Maciej2020.07.26 9:31
Lobby pedofilskie i lobby oprawców działa w rządzie PiS jak widać dobrze. Najpierw szefem komisji, która miała zająć się pedofilią w kościele został sekciarz z Ordo Iuris, który będzie tuszował sprawę (chociaż PiS mógł dać na to stanowisko katolika, który zająłby się na poważnie problemem), teraz PiS chce wypowiedzieć konwencję antyprzemocową pod płaszczykiem "przemycania ideologii". Przeczytajcie tę konwencję. Nic tam nie ma o żadnych ideologiach. Jest o tym, że nie można uzasadniać religią przemocy fizycznej a nie o tym, że religia jest źródłem przemocy. PiS jak zwykle sieje propagandę i prowadzi nasz kraj do upadku
nina2020.07.26 9:02
Hipokryzja frondy przekracza wszystkie granice, cytat z frondy." Przy okazji warto dodać, że Polska cieszy się jednym z najniższych wskaźników przemocy wobec kobiet na świecie. "
Ninel2020.07.26 9:36
Przecież to prawda. Wystarczy przeczytać badania w ramach UE przygotowana przez Agencję Praw Podstawowych, na podstawie spójnych kryteriów oraz uwzględniające lokalne różnice kulturowe. Polska jest w czołówce krajów o najniższej przemocy. Czy w ramach nienawiści do Polski będziesz zaprzeczać wynikom badań naukowych, ty ojkofobie?
Szybka Randka2020.07.26 8:27
Hey - Szukam miłego i kulturalnego faceta Homo na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat. Mam na imię Adam lat 27, Zainteresowany? wiecej o mnie znajdziesz tutaj http://lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Adams napisz do mnie i spotkajmy sie!
Olo2020.07.26 8:25
Według tej konwencji największym zagrożeniem dla kobiet jest rodzina i tradycja ! W naszej kulturze kobieta jest najważniejsza , to są nasze matki , żony , siostry , ktoś kto podnosi rękę na kobietę czy dziecko automatycznie wypisuje się z naszej wspólnoty , jest zwyrolem !
rebeliant2020.07.26 10:52
Dokładnie !!! - tam nie ma, żadnej treści, która w sposób konkretny nakreśla technikę uczciwego unieszkodliwienia ludzi, którzy zadają innym krzywdę. Aby zwalczyć przemoc w szkołach i w domach, to trzeba czynić działania na całej linii, a zwłaszcza gromić świat przestępczy. To właśnie gangi, szajki i mafie stwarzają środowisko, które kolportuje przemoc do szkół, domów i do wielu innych miejsc oraz sfer. Jedno zlikwidowane miejsce z szemranym hazardem, to jedno miejsce mniej, gdzie ludzie są wciągani w kłopoty. Po to właśnie jest idea państwa, aby z jednej strony dać człowiekowi przestrzeń wolności, a z drugiej strony bezwzględnie rozprawiać się z tymi, którzy zastawiają sidła.
Iza2020.07.26 8:10
Ten idiota powinien przeczytać Konwencję, a potem wypowiadać się i kłamać w żywe oczy.
Olo2020.07.26 8:28
Ja czytałem to i takich bredni ideologicznych jakie tam są to aż strach , to jest nic innego jak marksistowski bełkot !
Komentarz2020.07.26 8:57
Ta co tu pisze to typowy feministyczny wytrzep ohyda
JanP2020.07.26 11:06
Przylałbym "Izie", aby zrobi przyjemność temu oszołomowi "Olo".
Olo2020.07.26 11:42
Przylej sobie , albo stań przed lustrem i spluń na tego szmaciarza w odbiciu !