KEP o Komunii... na rękę. Błąd!!! - zdjęcie
29.02.20, 13:44Fot. via Pixabay

KEP o Komunii... na rękę. Błąd!!!

85

W obliczu pojawiającego się zagrożenia w związku z koronawirusem, coraz częściej zaleca się przyjmowanie Komunii świętej na rękę. Również przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaproponował w dzisiejszym komunikacie, aby w przypadku ewentualnych ognisk wirusa w Polsce, pouczyć wiernych o możliwości Komunii duchowej oraz Komunii na rękę.

Jeżeli w kwestii zrezygnowania z Komunii sakramentalnej, i na czas zagrożenia, ograniczenia się jedynie do duchowego jednoczenia z Chrystusem, jasne jest, że to propozycja wyłącznie na skrajne przypadki zagrożenia epidemią, to mówienie przez hierarchę o Komunii na rękę, może zostać odebrane jako pochwała takiej formy w normalnych okolicznościach.

Obecne prawo liturgiczne, choć nie pochwala, to dopuszcza taką formę. Jest ona jednak sprzeczna w wielowiekową Tradycją Kościoła. Niesie za sobą wielkie ryzyko celowej profanacji, ale również profanacji „przypadkowej”, przez nieumyślne opuszczenie cząstek konsekrowanej hostii na podłogę. A jak uczy nas Kościół przez pisma Soboru Trydenckiego, cały Chrystus jest obecny w nawet najmniejszym okruszku konsekrowanego chleba.

Ostatnio, w kontekście przyjmowania Komunii na rękę, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, przypomniał sposób, w jaki w czasie objawień fatimskich Anioł Pokoju udzielał komunii dzieciom. W trzeciej wizji anioł ukazał się dzieciom z kielichem, nad którym unosiła się hostia. Dał hostię Łucji, a krew z kielicha Hiacyncie i Franciszkowi, którzy klęczeli. I to jest wzór, w jaki wierzący najdoskonalej powinni przyjmować Ciało Chrystusa.

Kardynał przypomniał też wzór św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy. O świętej założycielce Misjonarek Miłości pisze:

-„Z pewnością codziennie dotykała ciała Chrystusa w podupadłych i cierpiących ciałach najbiedniejszych z biednych. A jednak, napełniona zachwytem i pełną szacunku czcią (...) powstrzymywała się przed dotykaniem przeistoczonego Ciała Chrystusa”.

 

 

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

 

kak/ episkopat.pl, pch24.pl

Komentarze (85):

Pestka2020.08.19 20:26
Atak na Kościół przez określanie komunii na rękę "świętokradztwem" lub "satanizmem" jest niczym innym jak FARYZEIZMEM dzisiejszych czasów. W ten sposób sztywno trzymali się przepisów i histerycznie szanowali Przybytek kapłani, którzy doprowadzili do ukrzyżowania Chrystusa. Zmuszanie wiernych w chwili zagrożenia do Komunii tylko do ust jest też grzechem przeciwko V przykazaniu. Podczas Komunii do ust też cząstki (molekuły) Hostii ulatują i wręcz fruwają po całym kościele. Ani ręce ani usta nie są "czyste", nieumyte zęby, brzydki oddech - też się można przyczepiać że to brak szacunku i świętokradztwo. To przesadna ideologizacja. O Komunii do rąk mówili Ojcowie Kościoła, były dokonywana przez wiele wieków i sam Chrystus tak łamał Chleb z Apostołami. Przesadna ideologizacja jest zaciemnianie Ducha wiary i praktyki religijnej. Owszem - należy dołożyć wszelkich starać aby Komunię jednak udzielać do usta, ale na czas pandemii krytyka tego jest KARYGODNA. Zresztą Kardynał mówił o tym w 2018 roku kiedy pandemii nie było i wyciąganie tego teraz jest karygodną manipulacją!
Druh Ryszard 2020.03.2 10:28
Nie rozumie powodu zalecenia arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Czy taki sposób przyjęcia Komunii Świętej, może zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem ? A zalecenie nie korzystania z wody święconej umieszczonej w kropielnicach, świadczy tylko o tym, że Ksiądz arcybiskup uległ zbiorowej histerii. Ludzie, ani jednego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, a tu takie rozbujanie emocji, jakby co najmniej hiszpanka do Polski zawitała.
stan2020.03.2 0:48
Hierarchowie stracili wiarę?
Monterafor2020.03.1 12:44
Gdzie kupię takie ładne czipsy jak na zdjęciu ,Nie za fortunę.odp. na priv
Eryk2020.03.1 12:15
Dobre sobie. A skąd wiadomo, że księżulo nie ma coronavirus? W poważnych krajach biskupi wydali komunikaty, że na czas zagrożenia nie podawać ręki na znak pokoju i nie przyjmować komunii. No, ale kościół w Polsce jest poważny inaczej. Przecież na zgonach, inaczej mówiąc na pogrzebach klechy zarobią więcej niż tacy. I oto tutaj chodzi. Toż to istna manna z nieba dla polskiego kościoła, biznes w najlepszej postaci.
Kobieta2020.03.1 7:47
KKK 1374 Sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy. Stawia to Eucharystię ponad wszystkimi sakramentami i czyni z niej "jakby doskonałość życia duchowego i cel, do którego zmierzają wszystkie sakramenty" (Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, III, 73, 3). W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus" (Sobór Trydencki: DS 1651). "Ta obecność nazywa się «rzeczywistą» nie z racji wyłączności, jakby inne nie były «rzeczywiste», ale przede wszystkim dlatego, że jest substancjalna i przez nią uobecnia się cały Chrystus, Bóg i człowiek" (Paweł VI, enc. Mysterium fidei). Nie z takimi wirusami Pan Jezus sobie radzi JEST ŻYWY, WSZECHMOCNY PRAWDZIWY
Ajjaj2020.03.1 6:19
Nawróćcie się biskupi
Ajjaj2020.03.1 6:17
Bisupi poddajcie się do dymisji, bo wiary nie macie, ufnosci nie macie, owieczki prowadzicie na potępienie,
Ajjaj2020.03.1 6:16
Nie atakuje kapłanów, bo on jeden może uratować od potępienia calaparafie przez odpuszczenie grzechów, tylko upominam
Ajjaj2020.03.1 6:12
Ludzie to jest największą profanacja na stojąco i do łapki
Ajjaj2020.03.1 6:10
Ooooo oo mordercyduchowi niewierzący dobijają resztkę
Ajjaj2020.03.1 6:09
Ooooo szatan boi się Przenajswietszej Ofiary
Ajjaj2020.03.1 6:08
Ooooo oo szatan boi się święconej wody
Ajjaj2020.03.1 6:07
Ooooo szatan boi się Ciała Przenajswietszego, przyjmując uzdrawia
Ajjaj2020.03.1 6:05
A to ciekawe teraz mówią o Komuni duchowej, że to to samo tak to jest prawda to po co baby chłopy rozdające Komunie i przynoszą sobie rodzina i parafia przekleństwo
katolik2020.03.1 5:39
Dawniej Kościół zalecał w czasie epidemii kontakt z wodą święconą i Komunią Świętą.. a nie stronienie od Chrystusa i Jego łaski. Żałosne !! I to jeszcze w ustach przew. Episkopatu Polski.. Cóż powiedzieć ? Zanik wiary !
Ajjaj2020.03.1 6:14
Pouczająco napisałeś, tylko ratunek w Bogu
J.2020.03.1 2:20
Komunia na reke jest jak najbardziej wlasciwa. WIele osob jest nerwowych i mysli tylko o tym, jak by tu otworzyc usta tak aby nie rozdziawiac geby, i ta nerwowosc zle wplywa na przyjecie Komunii. Oplatek na rece, ktory podnosi sie do ust w swoim wlasnym rytmie, pozwala na wiecej poboznosci niz otwieranie ust.
anonim2020.03.1 1:21
blow job czy hand job - oto jest pytanie... na miarę Frondy i episkopatu ale tu macie zryte berety
Asia2020.02.29 22:53
Można ewentualnie do buzi ale przy wyjściu przepłukać usta wodą święconą. Amen.
Anna2020.02.29 22:21
Sam diabeł wdarł się KK. To już jest skandal, żeby tak wysoko postawiona osoba w hierarchii kościelnej proponowała komunię na rękę.
obserwator2020.02.29 21:08
Czy KEP musi się w tej chwili odzywać!!?? Jeszcze nic się u nas nie zdarzyło, a oni już głos zabierają! Małej wiary!! wszystko muszą "po ludzku"! Co się stało z tym naszym Kościołem!!??
STANISLAW2020.02.29 20:54
W czyim interesie jest obrzydzanie mszy św?
marek2020.02.29 20:47
Myślę , że już niedługo hierarchia swoimi profanacjami doprowadzi do sytuacji , że będzie musiała iść do roboty bo nie będzie kasy z tacy. I lawendowy biskup pracować będzie w kwiaciarni a po godzinach społecznie się udzielać.
kacpi2020.02.29 19:45
Po waszym oplatku co najwyzej mozecie dostac czkawki
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.02.29 18:17
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
Cezary2020.02.29 17:38
Powinno zabronic calowania w usta, bo tam jest ogromna ilosc zarazkow. Mlodzi zakochani beda omijac to znane od wiekow miejsce do calowania. Zabronic spania w jednym malzenskim lozu- tam tez sa zarazki- to jest jakies oglupienie ludzi.
Cezary2020.02.29 17:21
Do Antoniego s- Sprawdz ile bakteri jest na gabkach w lazienkach,w sedesach, w kabinach, w autobusach itd. Teraz jest powszechne propagowanie seksu oranego lub analnego, bo to teraz modne- ile tam jest zarazkow bo wszystko kreci sie kolo d. Bez przesady- ksiadz w czasie Liturgii umywa rece i wyciera ,to gdzie jest wiecej zarazkow?
Zib2020.02.29 17:15
Biskup traci wiarę? Już nie wierzy, że Chrystus ,także Eucharystyczny jest Mocą Mocy?
Bystry.2020.02.29 16:48
Około 50 lat temu Księża nie czekali na wytyczne Episkopatu tylko podczas wszelkiego rodzaju zagrożeń we wszystkich Kościołach śpiewaliśmy SUPLIKACJE przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, a teraz namawiają do przyjmowania Jezusa na rękę przecież to zbrodnia...
Krystyna2020.02.29 19:15
Chyba antychryst rządzi światem skoro biskup Gądecki wygaduje takie rzeczy. Przerażenie ogarnia. Skoro mamy takich przedstawicieli w KK to nie ma się co dziwić ,że ludzie odchodzą z Kościoła. Kardynał WYSZYŃSKI przewraca się w grobie.
Poznanianka2020.02.29 16:40
"Jest ona jednak sprzeczna w wielowiekową Tradycją Kościoła. Niesie za sobą wielkie ryzyko celowej profanacji, ale również profanacji „przypadkowej”....." Tak bardzo boicie się o możliwość profanacji przez wiernych, a profanacja dokonuje się codziennie podczas udzielania komunii św. przez "świeckich facetów", którzy zostali dopuszczeni do tej posługi przez polskich biskupów, w tym arcybiskupa Gądeckiego! I nikogo to "nie rusza"! Przykład: jedna z poznańskich parafii ma aż 12 takich pseudo szafarzy a proboszcza ta ilość bardzo cieszy, chociaż - moim zdaniem - powinna martwić.
stan2020.03.2 0:55
To straszne. Powoli swąd szatana wchodzi do Polski?
Matka Kurka2020.02.29 16:23
Fajnie wygląda zdjęcie dołączone do artykułu tych czipsów o smaku jezusa! białe i w misce.
Natan2020.02.29 16:11
"Niesie za sobą wielkie ryzyko celowej profanacji, ale również profanacji „przypadkowej”, przez nieumyślne opuszczenie cząstek konsekrowanej hostii na podłogę". Bzdury Pan wypisujesz! Po pierwsze, jak ktoś zechce dokonać profanacji, to z ust też można wyjąć hostię. Po drugie, nie ma czegoś takiego jak "profanacja przypadkowa", bo jak nie było intencji sprofanowania hostii, to "nieumyślne opuszczenie cząstek konsekrowanej hostii na podłogę" nie jest profanacją, ale zwykłym wydarzeniem losowym. Nie wpędzaj Pan ludzi w bzdurne skrupuły.
meanwhile in Poland2020.02.29 16:08
Wczoraj w Dzienniku Telewizyjnym też poruszono temat udzielania komunii na rękę: https://i.imgur.com/oTXGFth.jpg
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.29 16:08
To błąd, każdy rozumie wyższość "blow job" nad "hand job".
Atheisten sind dumm - A . Einstein 2020.02.29 16:42
don't forget your favorite - butt-hole drill
Glaudiusman2020.02.29 16:01
Nie powinno przyjmować na rękę. Tylko do ust.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.29 16:06
Racja. Tym się różni "hand job" od "blow job".
Marek2020.02.29 15:45
Podczas Mszy Św., jedynym niebezpieczeństwem i to nie tylko w odniesieniu do koronawirusa jest podawanie ręki jako znaku pokoju, spojrzenie z miłoscią i skinięcie głową jest o wiele bardziej wymowne i absolutnie wystarczające.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic 2020.02.29 15:43
Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Przyznaj się, że dostajesz erekcji tylko otwierając strony Frondy. Bo jaki inny mógłby być powód?
anonim2020.02.29 15:57
jest taki wynalazek jak prezerwatywa nie wszyscy pochodzą z wpadki jak ty
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.29 16:09
- "- "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." - I can hardly wait.
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.02.29 15:37
do buzi, na rękę czy na twarz... księżom pedofilom obojętne gdzie spuszczają się dzieciom, swoją błogosławioną spermą!!!
Nie będzie prezydenta pedała w Rz. P. - NIGDY!! 2020.02.29 15:16
ŻYJESZ BEZWSTYDNIE Z PODATKÓW KATOLI, PRAWAKÓW I MOHERÓW - TY BEZWSTYDNY PEDALE!!! PEDAŁY PEDOFILE MORDUJĄ LUDZI ZARAZAJĄ HIV DZIECI!!! GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ"? - W "CHINACH"! GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
anonim2020.02.29 15:33
jak to dobrze, że homofob "pracuje" nawet w sobote
meanwhile in Poland2020.02.29 16:06
Gdzie twoja książka o Romanie Dmowskim?
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.29 15:07
No jasne na rękę źle... bo ksiądz to najlepiej lubi głęboko do buzi😂
Oloo2020.02.29 15:06
"Cały Chrystus jest obecny w nawet najmniejszym okruszku konsekrowanego chleba" Odlot.Oczywiście jak na XXI wiek, w XV wieku ciemny lud to kupował bez mrugnięcia okiem.
espada2020.03.2 14:22
Nie masz pojecia jak sie zdziwisz. kazdy kto nie bral na serio Boga zobaczy prawde juz wkrotce.. oj bedzie sie dzialo. Zatrwadziali grzesznicy beda blagac o przebaczenie najbardziej..
Anto\305\2332020.02.29 14:51
Najprostsza metoda to NIE chodzić przez jakiś czas do kościoła. Unikać większych skupisk ludzi. Starsze osoby są najbardziej narażone w kontakcie z wirusem i maja największa szanse na zgon. Oczywiście kościołowi należy się rekompensata za uszczuplenie tacy. Pieniądze należy przekazać przelewem ma konto parafi.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 14:50
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐨𝐫𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
Albert2020.02.29 15:00
Na takie coś mogą się złapać tylko najbardziej ułomni i niewyedukowani - czyli właśnie katolicy.
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.29 15:14
- "- "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." - I'm patiently waiting.
Albert2020.02.29 17:26
Najpierw się naucz tych języków.
antoni.s2020.02.29 14:49
Proszę mi wytłumaczyć, jak to możliwe że gdy w sklepie nie do pomyślenia jest aby spożywkę luzem, sprzedawca podawał bez foliowej,jednorazowej rękawiczki,to w kościele ksiądz podaje opłatek gołą dłonią ,nierzadko oślinioną ,prosto do buzi,gdzie jest sanepid?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.29 15:22
Nad sterylnością ciała Jezusa czuwa sam Bóg. NIe ma możliwości aby ciało Jego było skalane jakimikolwiek mikrobami czy truciznami. Samo się oczyszcza. Był nawet taki eksperyment. Maczano hostię w botulinie (jad kiełbasiany) i podawano wierzącym. Nikt nie zachorował. Ta sama ilość botuliny podana w inny sposób powodowała podwójne widzenie, uczucie suchości w jamie ustnej spowodowane upośledzeniem wydzielania śliny, porażenie perystaltyki jelit, zaburzenia mowy i połykania oraz porażenie mięśni oddechowych. OGARNIASZ???
antoni.s2020.02.29 16:18
Niezły z Ciebie jajcarz.
antoni.s2020.02.29 18:16
A poza tym jeśli miałby władze nad sterylnością ,znaczyłoby to że dla zabawy skazuje ludzi na śmierć z powodu zakażenia,okrutny ten bóg.
kosiarz ponury2020.02.29 15:32
jak ci się nie podoba to wy........j do krainy nie do pomydlenia
Sex portal2020.02.29 14:47
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
Yo... Klapafuckyousz2020.02.29 14:05
Żyd Wyklęty - eat your kosher shit, it's getting cold. Odwieczny dylemat szmondaka - szynka za darmo.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.29 14:07
Wyjmij księżowskiego ch.uja z gęby, bo nie idzie cię zrozumieć.
Yo... Klapafuckyousz2020.02.29 14:38
swój swego pozna eat your kosher scheisse jude, it's getting cold.
Żyd Wyklęty2020.02.29 17:07
Pozdrawiam genetycznie polskiego katolika.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.29 14:03
Jesteście takim pier.dolonym religianckim betonem, że nawet zakazujecie tego, co się w Kościele rzymskokatolickim praktykuje od dawna. Tak jak w Rumunii panował najgorszy partyjny beton, tak w Polsce panuje beton rzymskokatolicki. POLSKA RUMUNIĄ RZYMSKIEGO KATOLICYZMU!
boom2020.02.29 17:14
Nie bluzgaj, bo możesz kiedyś od pier.dolonego religianckiego betonu dostać z partyzanta.
Żyd Wyklęty2020.02.29 14:01
Proponuję rzut wafelkiem. Higienicznie. Można szybciej obsłużyć wszystkich wiernych, niema potrzeby podchodzenia do każdego z nich. Organizacja zawodów międzyparafialnych który proboszcz dalej rzuci.
Tam2020.02.29 13:55
Ach, te katolickie zabobony.
STANISLAW2020.02.29 20:58
Masz rację, że chodzi o jakieś zabobony. Ale na pewno nie katolickie. I nie od Jezusa. On podał im w jakimś stołowym półmisku i mówił "Bierzcie..."
Samanta2020.02.29 13:53
uprzedzając żałosne ataki (paniki i nie tylko) anty-katolików, nagminne na frondzie napiszę: nie wysilajcie się, skoro i tak nie chodzicie do Komunii. To was nie dotyczy.
2020.02.29 13:57
Główka o'kay? SARS-CoV-2 Pani nie dopadł?
antoni.s2020.02.29 14:53
Gdybyście nigdy nie wyłazili z kościoła nie było by problemu,niestety możemy się mijać w sklepie,tramwaju czy u lekarza,także dotyczy nas jak najbardziej.
boom2020.02.29 17:06
Aaa... to jak mijasz takiego katolika to promieniuje od niego na ciebie przyjęta Hostia tak? I to cię tak denerwuje. To znaczy że działa i tak ma być.
antoni.s2020.02.29 18:09
Nic nie zrozumiałeś,wiesz w ogóle o co chodzi?
Oloo2020.02.29 15:08
Jestem anty-katolikiem,do spowiedzi byłem 30 lat temu a do Komunii przystępuję jak jestem w kościele bo taka jest tradycja na którą się powołuje artykuł.Kto mi zabroni?
Samanta2020.02.29 15:23
nikt panu nie zabroni. Nikomu nie można zabronić rujnowania sobie życia.
Oloo2020.02.29 15:38
Nie mogę sobie zrujnować życia bo nie wierzę w moc komunii. Zresztą jeżeli ruiną życia nazwiesz moje szczęśliwe życie przy boku jednej żony (nie tak jak katolicy sami rozwodnicy) i dzieciach w pięknym domu to nic na to nie poradzę.
boom2020.02.29 17:09
Jak się mocno skupisz, to sam dojdziesz do wniosku, że Samancie nie o to życie chodziło.
Oloo2020.02.29 21:10
Chodzi ci o "życie" po śmierci? W jakim stanie,duchowym czy cielesnym? Jak cielesnym to ciało z jakiego okresu życia?
stan2020.03.2 0:45
te pytania dobitnie świadczą, że w kościele tracisz bezcenny czas. Po co tam chodzisz?
m42020.03.1 13:39
a po co niby do Komunii? I jaki artykuł sie powołuje bo to jakoś bez sensu... a dobrze się facet czujesz tak w ogóle?
espada2020.03.2 14:20
Nikt nie zabroni,ale predzej czy pozniej oczy sie ci otworza ze to nie jest jakas tam "tradycja" tylko obecnosc zywego Jezusa. Kto przyjmuje komunie w grzechu,ten na siebie sciaga potepienie.
Jarek2020.03.1 11:40
Samanto, wybierz się może na mszę gdzieś w jakimś kraju innym niż Polska. W bardzo wielu krajach świata Komunia jest podawana tylko na rękę. Owszem udzielą do "dzioba" My Polacy mamy tendencję do pouczania wszystkich - to zakrawa na pychę.