KOMPROMITACJA Iustitii! Sędziowie masowo opuszczają Stowarzyszenie!!! - zdjęcie
21.03.18, 13:20

KOMPROMITACJA Iustitii! Sędziowie masowo opuszczają Stowarzyszenie!!!

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita", od początku roku ok. 30-40 sędziów zrezygnowało z członkostwa w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich Iustitia. 

Jakie są powody takich decyzji? Część przedstawicieli środowiska sędziowskiego podkreśla brak akceptacji dla działań stowarzyszenia, które mogą godzić w porządek prawny państwa.

Stowarzyszenie "Iustitia" jest największym ciałem zrzeszającym sędziów. Według dziennika, wśród niezadowolonych sędziów są również tacy, którzy składają pisemne rezygnacje członkostwa. Zresztą powstał nawet wzór takiego dokumentu i znalazł się w obiegu. 

Sędziowie opuszczający Stowarzyszenie tłumaczą, że nie mogą już dłużej akceptować i legitymizować jego działań "godzących w porządek prawny państwa oraz nawołujących do podejmowania zachowań, prowadzących do paraliżu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości". Takie sformułowanie znajduje się w formularzu rezygnacji. 

Ostatnio stowarzyszenie Iustitia skompromitował m.in. sędzia Cezary Skwara, który porównał prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera, tłumacząc później, że nie taki był jego cel, chciał jedynie ironicznie odnieść się do wypowiedzi posła Marka Suskiego o tym, dlaczego lider partii rządzącej nigdy się nie ożenił. Sąd dyscyplinarny uznał, że z wpisu sędziego Skwary nie można odczytać właściwej intencji. Sędzia został ukarany upomnieniem.

yenn/Rp.pl, Fronda.pl