Kolejna profanacja Najświętszego Sakramentu w Polsce! - zdjęcie
01.12.15, 10:21Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach

Kolejna profanacja Najświętszego Sakramentu w Polsce!

4

Komunikat Biskupa Drohiczyńskiego w sprawie profanacji Najświętszego Sakramentu w parafii Milejczyce

Z wielkim bólem i smutkiem pragnę poinformować, że w nocy z 27 na 28 listopada br., nieznani jak dotąd sprawcy, włamali się do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Wtargnęli do świątyni wyłamując drzwi wejściowe, a następnie wyrwali z drewnianej obudowy metalowe tabernakulum, które zabrali ze sobą w nieznane miejsce. We wnętrzu tabernakulum znajdowały się trzy naczynia liturgiczne z przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem. Ten haniebny czyn napawa ogromnym niepokojem i smutkiem, ponieważ posiada znamiona zamierzonej profanacji, zranienia religijnych uczuć wiernych i zniewagi religii chrześcijańskiej.

Profanacja Najświętszego Sakramentu należy do ciężkich przestępstw przeciwko religii. Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza: „Kto Postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej” (kan. 1367). Dlatego też zwracam się z apelem do sprawców tego niegodziwego czynu, aby nie dokonywali dalszej profanacji i jak najszybciej zwrócili Najświętszy Sakrament.

Księdzu Proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej przekazuję wyrazy głębokiego zatroskania i współczucia. Jako katolicy wierzymy i wyznajemy, że w Najświętszym Sakramencie jest obecny sam Chrystus Pan. Eucharystia jest dla nas największą świętością, jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego.

W związku z profanacją zarządzam, aby w parafii Milejczyce każdego dnia po Mszy św., przez okresu Adwentu śpiewano suplikacje. Wszystkich Księży Proboszczów Diecezji Drohiczyńskiej proszę, aby w II Niedzielę Adwentu, czyli 6 grudnia br. – w duchu wynagrodzenia za haniebną profanację – po każdej Mszy św. wystawili Najświętszy Sakrament i odśpiewali „Święty Boże, Święty Mocny”. W kościele parafialnym w Milejczycach w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia o godz. 17.00 zostanie odprawiona ekspiacyjna Msza św. pod moim przewodnictwem, która zostanie połączona z obrzędem publicznego przebłagania. Do udziału w niej zapraszam Kapłanów, wszystkich parafian milejczyckich oraz wiernych z okolicznych parafii.

Niech Dobry Bóg nas chroni, a sprawcom tego haniebnego czynu niechaj da łaskę nawrócenia i okaże im swoje miłosierdzie.

   + Tadeusz Pikus
Biskup Drohiczyński

Komentarze (4):

anonim2015.12.1 11:41
Znam te tereny, piekne sa te drewniane kosciolki ; ) Nie wiem jak mozna tak traktowac Jezusa, ktory z Milosci do nas cierpiał : ( Z Bogiem. : (
anonim2015.12.1 16:25
Kradną dla pieniędzy złote kielichy z kościołów, do których łatwo się włamać, a wszyscy już krzyczą o profanacjach.
anonim2015.12.1 19:14
Do @Vanhelsing1985: Stary, nie wiem kto ci wymyślił taki nick, ale ty g... wiesz. Sekty płacą po 50 EUR za wyniesienie konsekrowanej hostii. Radzę się do-edukować w kwestii sekt. Kradzieży zapewne dokonał ktoś miejscowy (jacyś pijaczkowie) na wyraźne zlecenie.
anonim2015.12.3 14:00
Bielzz to ze jest Bogiem to oczywiste. Mi chodzi o to, ze Jezus cierpial z Milosci do nas, bardzo cierpial. Mozna zobaczyc ogladajac Pasje, albo czytajac wizje Meki Panskiej. I Jezus cierpial niewinnie, cierpial za nasze grzechy. A ludzie tak lekka reka rania dzis Jezusa. : ( I chodzi o to jeszcze, ze zastanawialam sie, ze w czasach Jezusa aby przyznac sie do Jezusa trzeba bylo wielkiej odwagi. Malo kto sie taka wykazal: Sw Weronika, Sw Jan umilowany uczen Jezusa, Maryja mama Jezusa. Wielu drwilo z Jezusa, a malo kto mial odwage sie do Niego przyznac i byc z Nim do konca. A dzis - nie potrzeba ryzykowac zycie by przyznac sie do Jezusa. Przynajmniej nie w naszym kraju, bo sa miejsca gdzie chrzescijanie gina za wiare. A mimo to ktos wybiera szatana a nie Jezusa. Jak 2000 lat temu podnosi reke na Baranka co milczy gdy prowadza go na rzeź. A tak naprawde sa dwa sposoby aby dzis powiedziec ze nalezy sie do Jezusa. Poprzez odwazne wyznawanie wiary, swiadczenie o Bogu, i poprzez czyny wobec bliznich, czyny milosci i prawdy. Jesli widzimy ze kogos dotyka niesprawiedliwosc, np komus chca nieslusznie odebrac dzieci, powinnismy stanac w obronie tej rodziny. W ten sposob przyznamy sie do Jezusa. W ten sposob staniemy w tlumie ludzi, co 2000 lat temu krzyczal: Uwolnij Barabasz a Jezusa ukrzyżuj - i bedziemy osamotnionym glosem, ktory woła - On jest niewinny. Bo tylko czynami Milosci wobec Boga i blizniego, odwaznym swiadczeniem wiary, ale tez odwaznym czynieniem dobra i sprawiedliwosci wobec bliznich - mozemy wyłaczyc sie z tego rozkrzyczanego tlumu, - ktory wołał: Ukrzyżuj Go. I obysmy zawsze o tym pamietali, ze podajac kromke chleba glodnemu, przyznajemy sie do Jezusa. : ) Panie Jezu daj nawrocenie i opamietanie tym, ktorzy podnosza reke na Twoje Swiete Cialo. Wybacz im prosze, bo oni nie wiedza co czynia. I daj im prosze łaske nawrocenia. Amen.