Kielce: Biskupi rezygnują z tradycyjnych nabożeństw Wielkiego Tygodnia  - zdjęcie
26.03.21, 21:00Fot. Pischmak via: Wikipedia CC 3.0

Kielce: Biskupi rezygnują z tradycyjnych nabożeństw Wielkiego Tygodnia

12

Ze względu na sytuację epidemiczną w Kielcach nie odbędzie się w Wielki Wtorek tradycyjna droga krzyżowa ulicami miasta. W tym roku zrezygnowano też z sięgającej XVII w. drogi krzyżowej z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP do klasztoru na wzgórzu Karczówka. Kuria wydała również wytyczne dot. Wielkiego Tygodnia.

- „Sytuacja epidemiczna i nowe dyspozycje zmuszają do ograniczeń w celebracjach poprzedzających Wielkanoc i w same święta”

- podkreśla ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik kurii w Kielcach.

- „Nie chcemy drastycznie rezygnować z ważnych celebracji, musimy je dostosować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa”

- dodał.

Diecezja wydało już wytyczne dot. obchodów Wielkiego Tygodnia. W dokumencie przypomniano m.in., że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust”, czego nie wolno mu odmawiać.

W Wielki Czwartek w parafiach diecezji kieleckiej nie będzie obrzędu obmycia nóg. Można urządzić procesję do ciemnicy, ale bez udziału wiernych. W Wielki Piątek, w czasie adoracji krzyża pocałunek na nim będzie mógł złożyć wyłącznie celebrans. Pozostali uczestnicy liturgii mają oddać cześć krzyżowi poprzez podejście i przyklęknięcie. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę ma zostać zorganizowane w taki sposób, aby wierni mogli uczestniczyć w nim w mniejszych grupach. W miarę możliwości ma ono obywać się na otwartej przestrzeni. W czasie Wigilii Paschalnej nie będzie poświęcenia ognia na zewnątrz kościoła, a procesja rezurekcyjna odbędzie się w skromniejszej formie.

kak/KAI, diecezja.kielce.pl

Komentarze (12):

jula2021.03.27 12:16
Biskupom zabrakło odwagi i pomysłów rozważenia sposobów innych niż eliminacja obrzędów Wielkiego Tygodnia.
basetla2021.03.27 8:40
No tak Łysa góra blisko Kielc.Jazda na sabat!.
rebeliant2021.03.27 8:31
A ja mam lepszy pomysł - niech oni już lepiej zamkną ten cyrk obłudy ufundowany na ludzkich tragediach i je pomnażający.
itd2021.03.27 8:27
Jedyny plus covida-laicyzacja w Polsce. Tak trzymać.
K U R W Y białoruskie próbują!2021.03.27 0:59
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
katolik2021.03.26 23:03
wyjęcie elementów z Liturgii jest absurdalne i nie wiadomo czemu ma służyć. na pewno przypodobaniu się mordercom Narodu, że Kościół jednak dokłada cegiełkę . Bedziecie Żałować, ze zaprzedaliscie się szatanowi, niektórzy z biskupów może są ciemni, a niektórzy poszli świadomie na układ z szatanem. Koronawirus nie jest pandemia, ale jest Holocaustem na pewno! Bill Gatess ma ubaw, że kazde zwierzę go słucha
gość2021.03.26 22:44
A jak we wrześniu czy w październiku 2020 w Kielcach gościli tłumnie fałszywego charyzmatyka i stygmatyka "brata Elię" (zrujnowana we Włoszech od lat 80. XX wieku psychiatria bada już tylko aurę delikwenta i nie ma pojęcia o takiej jednostce chorobowej jak mitomania), to się wzrostem zakażeń nie przejmowali. Przypominam: Cataldo nigdy nie sfotografował żywego Jezusa. Zakombinował sobie kliszę z kawałkiem obrazu, który ma swojego konkretnego autora. Ale od czasu pandemii nie zarabia już na okazywaniu swoich "stygmatów". A ponoć w 2019 Jezus "powiedział mu", że Cataldo ma zająć się pokazywaniem światu swojej męki. I bach. Nie wyszło. Pandemia.
rebeliant2021.03.27 8:37
Może i nigdy nie sfotografował, ale wiary w ludziach jest pełno, gdyż nie są wszechwiedzący. Stąd tzw. kongregacja wiary... warto śledzić tę ciemnosferę (która jest w każdym)w populacjach , aby można było wiedzieć, od której strony warto podejść "owieczki" (zwłaszcza te małe).
violencja2021.03.26 21:48
Powoli i systematycznie podmieniają nam Kościół.Tu chodzi o tego politycznego wirusa , który do 9 kwietnia jest aktywny, a jednoczesnie 10 kwietnia pójdzie na spoczynek na rocznicę Smoleńska , na potrzeby liturgii Smoleńska .Przecież Liturgia Wielkiejnocy, no cóż , w oku błyszczy łza.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.26 21:17
"każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania..." szkoda że tacy tolerancyjni nie jesteście jeśli chodzi o aborcje czy to jak żyją osoby LGBT!
violencja2021.03.26 21:43
Czy ktoś Tobie już powiedział , że jesteś nudny i monotematyczny?Nie?Ja Tobie to mówię , zdejmij klapki z oczu.Wiesz co to klapki na oczy?
Przykazanie V mówi: - "NIE ZABIJAJ".. !2021.03.27 1:33
"kretynizacjo..."! Kim jesteś, to sam nick za ciebie mówi!... TY NIC NIE ROZUMIESZ! TO SĄ DWA ODDZIELNE ZAGADNIENIA, ...DWA JAKBY BIEGUNY! ..MY DOSKONALE ROZUMIEMY I WIEMY, ŻE ABORCJA JEST ZABÓJSTWEM DZIECKA..! TYLKO WY UBRALIŚCIE TO ZABÓJSTWO W "ŁADNY PAPIEREK"! Nazwa "aborcja" jest mniej straszna, niż zabójstwo! A przecież to jest to samo!..MY NIGDY NIE BĘDZIEMY TOLEROWAĆ ZABÓJSTWA, CZY PEDOFILII..!